czwartek, 04 marca 2021r.

Rusza sklep charytatywny w Szczecinie

Data publikacji: 2021-02-23 08:47
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-25 11:18
Rusza sklep charytatywny w Szczecinie
 

Wkrótce, bo 18 marca, na placu Lotników w Szczecinie zostanie otwarty pierwszy w mieście sklep charytatywny Sue Ryder. Już teraz można przekazywać do niego rzeczy. Zysk ze sprzedaży będzie trafiał na cele dobroczynne.

Na pl. Lotników, gdzie mieścił się niegdyś sklep „1001 drobiazgów” Społem, właśnie urządza się nowy wyjątkowy punkt. Do otwarcia szykuje się szósty w Polsce i pierwszy poza Warszawą, sklep charytatywny sieci Sue Ryder. Jego działalność opiera się na darowiznach od osób, które chcą przekazać niepotrzebne im, ale wciąż użyteczne i w dobrym stanie rzeczy – od ubrań, przez książki, po meble i inne sprzęty domowe.

– Taka lokalizacja to dla nas duża szansa, by pokazać tę charytatywną ideę mieszkańcom miasta – mówi Arkadiusz Skrzypiński, szczeciński paraolimpijczyk, który koordynuje u nas działania Fundacji. – W większości będą tu dostępne rzeczy używane, które dostaną swoje drugie życie. Będziemy oferować to, co przekażą nam inni. W sieci jest akcja z hasztagiem #dobreporzadki, która tłumaczy, czego potrzebujemy, co przyjmujemy, a czego nie.

Do powstającego sklepu charytatywnego można przynosić nowe i używane ubrania, płyty, książki, akcesoria, zabawki, ozdoby, meble, drobne AGD, kubki, talerze, wazony. Wszystko, co mamy w domu, co jest w dobrym stanie, a co nam się już nie przyda. Pierwsi darczyńcy już przychodzą – na przykład jedna pani przyniosła z likwidowanego przez córkę sklepu nowe markowe rzeczy z metkami. Ktoś inny zabawki po wnuczku.

– Rzeczy przyjmujemy od 15 lutego – informuje Julia Borek, kierownik sklepu. – Pełnimy dyżury w poniedziałki i czwartki w godz. 15-17, we wtorki, środy i piątki w godzinach 12-14. To umowne godziny, bo można do nas pukać, kiedy tylko świeci się światło.

Sklep jest dostępny dla wszystkich. Rzeczy będą wycenione na niewielkie kwoty. Pieniądze ze sprzedaży wesprą potrzebujących.

– Dochód zostaje w Szczecinie – podkreśla Arkadiusz Skrzypiński. – Będziemy wspierać inne tutejsze organizacje. Na początek Uczniowski Klub Sportowy „Iskierka” przy Zespole Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie. Z czasem będzie się to zmieniało. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy. Celem, obok dobroczynności, jest też ekologia. Chcemy, żeby rzeczy krążyły we właściwą stronę. Nawiązuje do tego nawet data otwarcia, 18 marca, kiedy przypada Światowy Dzień Recyklingu.

Wszystkie rzeczy, które tu trafią, będą ozonowane, ubrania będą też prasowane parownicą. To, czego sklep charytatywny nie wykorzysta, przekaże dalej, innym działającym w Szczecinie organizacjom.

Tekst i fot. Anna GNIAZDOWSKA

 

Komentarze

Adam
2021-02-25 10:12:21
W uk takie rozwiazanie jest od wielu lat. Nawet sam chodzilem,nie z biedy ale szukalem starych rzeczy typu, lustro,lampka,do wystroju w salonie. Bardzo przydatne sa te harytatywne,ludzie korzystaja. Tylko zeby wlasciciele nie byli pazerni z cenami.
HogoFogo
2021-02-24 22:32:23
I teraz każdy szczodry obywatel myśli sobie: "Oddam ciuch, sprzedadzą go za 50,- PLN i tyle właśnie trafi do potrzebujących. Ależ to słuszne i zbawienne!!!" Figa, zysku z tego będzie parę zeta, bo najpierw trzeba opłacić koszty lokalu, telefony, stronę internetową, samochód służbowy, dwa laptopy, sprzątaczkę, papier toaletowy do WC, prąd, gaz i wodę no na koniec także pensje pracowników, albowiem pracować za darmo nie wypada, a nawet nie wolno.
REALISTA
2021-02-24 11:50:25
Inicjatywa dobra,ale...najpierw z przychodów do opłacenia są STAŁE KOSZTY UTRZYMANIA SKLEPU: CZYNSZ,MEDIA,PRACOWNICY,PENSJE,ZUS ITP I ...DOPIERO EWENTUALNY ZYSK DLA POTRZEBUJĄCYCH ...TAKA JEST PRAWDA O TYCH SKLEPACH bo wszystko kosztuje.
Konkurencja ...
2021-02-23 21:01:24
Przeciez czesc nie-zbednych rzeczy mozna juz sprzedawac na tzw."pchlich... targach" czyli na swiezym powietrzu przy ladnej Pogodzie !!
ms
2021-02-23 16:27:23
.. ile razy człowiek by się czegoś pozbył ale nie wie co z tym zrobić, szkoda wyrzucić bo jeszcze dobre a mu się już opatrzyło ....teraz będzie gdzie oddać z czystym sumieniem...dla mnie super
Snajper
2021-02-23 14:48:55
W innych krajach jak np w UK jest tych sklepów mnóstwo na kazdym rogu. Swietna inicjatywa. Po pierwsze ludzie beda mogli kupic uzywane rzeczy i sprzety, na ktore ich nie stac zeby kupic nowe wspierajac przy tym charytatywnie. Oczywiście u nas znajdzie sie pelno sceptyków, ktorzy nie rozumieją inicjatywy, ale robcie swoje! Bede podrzucal zbedne rzeczy o namawial znajomych.
do tępych
2021-02-23 13:45:48
musi generować zyski, jakoż w tytule jest "Zysk ze sprzedaży będzie trafiał na cele dobroczynne". czytać ze zrozumieniem albo poprosić panią, niech wytłumaczy!!!
Czy to ozonowanie...
2021-02-23 11:10:08
Jak i odpowiednie prasowanie parownica - pozabija wszystkie "Bakterie i Zarazki" ... tak na jak i w uzywanej odziezy i zabawkach dla dzieci... szczegolnie teraz w okresie Covida - 19, 20 i 21... ???
hmmm
2021-02-23 10:01:15
Nie żebym się czepiał, ale jeżeli jest to sklep to czy generuje jakieś zyski? Bo jeżeli nie generuje zysków to może to powinien być sklep Armii Zbawienia? Jeżeli nie ma zysków to kto to utrzymuje? Naprawdę nie czepiam się ale chciałbym wiedzieć jak to jest rozwiązane...
Gryfita
2021-02-23 09:36:51
Bardzo dobra widomość, miejmy nadzieję że się sprawdzi.Tylko nazwa jest do nie zaakceptowania.Nie ma bardziej polsko brzmiącej przyjaznej i adekwatnej nazwy?Już nazwa trafia do ucha i oka a potem do serca darczyńcy.
ryszard
2021-02-23 09:27:49
czyli kolejny ciuchland , tylko pod bardziej nośnym tytułem . I magiczne " cały zysk zostanie przekazany..." .

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ