Wkrótce, bo 18 marca, na placu Lotników w Szczecinie zostanie otwarty pierwszy w mieście sklep charytatywny Sue Ryder. Już teraz można przekazywać do niego rzeczy. Zysk ze sprzedaży będzie trafiał na cele dobroczynne.
Na pl. Lotników, gdzie mieścił się niegdyś sklep „1001 drobiazgów” Społem, właśnie urządza się nowy wyjątkowy punkt. Do otwarcia szykuje się szósty w Polsce i pierwszy poza Warszawą, sklep charytatywny sieci Sue Ryder. Jego działalność opiera się na darowiznach od osób, które chcą przekazać niepotrzebne im, ale wciąż użyteczne i w dobrym stanie rzeczy – od ubrań, przez książki, po meble i inne sprzęty domowe.
– Taka lokalizacja to dla nas duża szansa, by pokazać tę charytatywną ideę mieszkańcom miasta – mówi Arkadiusz Skrzypiński, szczeciński paraolimpijczyk, który koordynuje u nas działania Fundacji. – W większości będą tu dostępne rzeczy używane, które dostaną swoje drugie życie. Będziemy oferować to, co przekażą nam inni. W sieci jest akcja z hasztagiem #dobreporzadki, która tłumaczy, czego potrzebujemy, co przyjmujemy, a czego nie.
Do powstającego sklepu charytatywnego można przynosić nowe i używane ubrania, płyty, książki, akcesoria, zabawki, ozdoby, meble, drobne AGD, kubki, talerze, wazony. Wszystko, co mamy w domu, co jest w dobrym stanie, a co nam się już nie przyda. Pierwsi darczyńcy już przychodzą – na przykład jedna pani przyniosła z likwidowanego przez córkę sklepu nowe markowe rzeczy z metkami. Ktoś inny zabawki po wnuczku.
– Rzeczy przyjmujemy od 15 lutego – informuje Julia Borek, kierownik sklepu. – Pełnimy dyżury w poniedziałki i czwartki w godz. 15-17, we wtorki, środy i piątki w godzinach 12-14. To umowne godziny, bo można do nas pukać, kiedy tylko świeci się światło.
Sklep jest dostępny dla wszystkich. Rzeczy będą wycenione na niewielkie kwoty. Pieniądze ze sprzedaży wesprą potrzebujących.
– Dochód zostaje w Szczecinie – podkreśla Arkadiusz Skrzypiński. – Będziemy wspierać inne tutejsze organizacje. Na początek Uczniowski Klub Sportowy „Iskierka” przy Zespole Szkół Specjalnych nr 12 w Szczecinie. Z czasem będzie się to zmieniało. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy. Celem, obok dobroczynności, jest też ekologia. Chcemy, żeby rzeczy krążyły we właściwą stronę. Nawiązuje do tego nawet data otwarcia, 18 marca, kiedy przypada Światowy Dzień Recyklingu.
Wszystkie rzeczy, które tu trafią, będą ozonowane, ubrania będą też prasowane parownicą. To, czego sklep charytatywny nie wykorzysta, przekaże dalej, innym działającym w Szczecinie organizacjom.
Tekst i fot. Anna GNIAZDOWSKA