Po kilku latać krążenia w wykazach pośredników na sprzedaż zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego 111 znalazła nowego nabywcę. Poprzedni właściciel spółka deweloperska Siemaszko długo szukała kupca - co i rusz na posesji pojawiały się i znikały anonse o sprzedaży. Ten znalazł się w ubiegłym roku i rozpoczął pierwsze prace remontowo-zabezpieczające na razie w przyziemiu od tych przy izolacji przeciwwilgociowej murów. Inwestor to spółka BARPOL.
Budynek sąsiaduje z jednej strony z siedzibą Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, a z drugiej strony z gmachem należącym do Uniwersytetu Szczecińskiego, też pustostanem wystawionym przez uczelnię od dłuższego czasu na sprzedaż. Właścicielem zabytkowej willi był kilka lat Zakład Budowlany Siemaszko – Lesław Siemaszko. Spółka nabywając ją od poprzedniego właściciela, którym była Poczta Polska, zainkasowała w pakiecie z nią znajdujący się na tyłach spory kawałek gruntu. I zdążyła na tym terenie wznieść spory kompleks wielorodzinnych budynków mieszkalnych z dojazdem od ul. Miłaszewskich.
Wcześniej w tej nieruchomości pomieszczenia na swoją działalność wynajmowały (od 1992 r.) Polsko-Amerykańskie Szkoły Prywatne. Po ich wyprowadzce do nowej siedziby również Poczta Polska długo szukała chętnego. Kiedy wreszcie kupiec się pojawił i w 2013 r. transakcja ostatecznie została sfinalizowana wydawało się, że budynek z charakterystyczną wieżyczką wreszcie doczeka się renowacji i opuszczony nie będzie niszczał. Okazało się rychło, że choć miał właściciela, to jeszcze poczeka na lepsze czasy. Ten w końcu zdecydował się też go pozbyć i szukał kontrahentów na rynku gotowych go odkupić.
Z tablicy informacyjnej budowy wynika, że nieruchomość przystosowana zostanie do pełnienia funkcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z częścią usługową.
Budowla przy obecnej al. Wojska Polskiego jest jedną z kilkunastu zachowanych w obszarze dawnej dzielnicy Westend, a dziś Łękna, wpisaną do rejestru zabytków. To dawna willa Wilhelma Jahna, Wzniesiona w latach 1894-1895 w stylu cottage o zwartej bryle nakryta wysokim dwuspadowym mansardowym dachem, z dostawioną do bocznej elewacji wieżą ze schodami z okazałą balustradą. Łączna powierzchnia użytkowa budynku razem z poddaszem wynosi 290,7 mkw. ©℗
(MIR)
Fot.: Mirosław WINCONEK