wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda

Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda

Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda
Data publikacji: 2020-06-06 07:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-06 17:38
Wywietleń: 1332 457862

Elewacja willi przy alei Wojska Polskiego 72 w Szczecinie odzyska ciepło-beżową barwę, od strony zachodniej zostanie dobudowana winda, a główne reprezentacyjne wejście – jak dawniej – będzie od strony południowej - informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Miejski Konserwator Zabytków (MKZ) zgodził się na dobudowanie zewnętrznej windy we wnęce budynku od strony ul. Mickiewicza (najmniej eksponowanej). Zakres ingerencji w bryłę ograniczono do minimum.

Dobudują windę

Willa jest wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego, dlatego wszelkie roboty muszą mieć zgodę MKZ. Projekt budowlany szybu windowego został wykonany na zlecenie najemcy willi firmy NZOS Medycy Sp. z o.o.

- Zgoda MKZ otwiera drogę do wydania pozwolenia na budowę, co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni. Potem zostanie wyłoniony wykonawca i rozpoczną się prace. Koszt budowy dźwigu -  350 tys. zł – pokryje właściciel budynku miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL) - dodaje Jachim.

Po wybudowaniu dźwigu NiOL przystąpi do remontu elewacji.

Projekt budowlany „Termomodernizacji i remontu elewacji” ma pozwolenie na budowę wydane w styczniu 2018 roku. Kosztorys i specyfikacja zostaną zaktualizowane, ale na jego podstawie można rozpocząć prace.

Elewacja w kolorze ciepło-beżowy

Program prac konserwatorskich związanych z remontem elewacji składa się z 52 punktów. Są tam szczegółowe wytyczne, w jaki sposób należy odnowić tynki, detale architektoniczne, taras, schody, stolarkę drzwiową i okienną, okapy, żaluzje, okna lukarnowe i elementy stalowe.

- Wykonawca jest zobowiązany do prowadzenia prac w taki sposób, aby w jak największym stopniu zachować oryginalny, historyczny stan budynku. Także jeśli chodzi o kolorystykę. Elewacja budynku będzie miała kolor ciepło-beżowy. Zawarte w tynku płatki miki albo cząsteczki szkła połyskując w słońcu dadzą efekt migotania. Stolarka okienna będzie biała, drzwi w kolorze rozbielonej ciepłej szarości, a metalowe balustrady balkonów i okiennice – zielone. Przywrócone zostanie główne wejście od strony południowej - mówi rzecznik NiOL.

Willa przy al. Wojska Polskiego nr 72 została zbudowana w latach 1910-1911 przy najbardziej wtedy reprezentacyjnej ulicy miasta. Ma m.in. dach kryty miedzianą blachą, wieżyczkę z hełmem barokowym i zegar słoneczny. Jest przykładem architektury modernistycznej z elementami neobarokowego detalu. Jej pierwszym właścicielem był kupiec o nazwisku Simon. Obecnie budynek należy do miejskiej spółki NiOL, a jego najemcą od 22 lat jest firma NZOS Medycy Sp. z o.o.

(ip)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda Remont zabytkowej willi przy alei Wojska Polskiego. Zostanie dobudowana winda

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie