Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Rozpoczyna się modernizacja zabytkowych budynków 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie

Data publikacji: 2021-09-16 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-17 14:51
Rozpoczyna się modernizacja zabytkowych budynków 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie
Tak szpitalne budynki prezentują się na aktualnych i archiwalnych zdjęciach. Fot. archiwum 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie  

Rozpoczyna się modernizacja zabytkowego kompleksu budynków 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Budynek ma nie tylko zyskać na estetyce, ale także zostać przystosowany do wymogów współczesnego lecznictwa.

Umowę na wykonanie koncepcji modernizacji szpitala podpisał jego komendant, płk mgr inż. Krzysztof Pietraszko z gdańską grupą Industria Project sp. z o.o., która wygrała przetarg na ten etap prac.

Skanowanie 3D i ocena stanu technicznego szpitala

Zadanie rozpocznie wykonanie kompletnej inwentaryzacji budynku szpitala. Prace prowadzone będą w technologii skanowania przestrzennego 3D z utworzeniem tzw. chmury punktów, z której powstanie trójwymiarowy model szpitala w technologii BIM (ang. Building Information Modeling).

Kolejnym etapem będzie wykonania analizy konstruktorskiej obiektu, dzięki czemu możliwe ma być precyzyjne określenie stanu technicznego. Prace, w ramach podpisanej właśnie umowy, ma zakończyć  opracowanie całościowej koncepcji modernizacji budynku i dostosowania go do obowiązujących przepisów prawa w zakresie technologii medycznej i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Umowa na modernizację 109 Szpitala Wojskowego w Szczecinie

- Na podstawie wypracowanej koncepcji, powstawać będą już mogły konkretne projekty poszczególnych etapów modernizacji szpitala - wyjaśnia dr Maciej Matłok, reprezentujący grupę Industria Project.

Koncepcja, która powstanie, ma objąć zarówno główny budynek szpitala przy ul. Piotra Skargi, jak i budynki towarzyszące. Wszystkie prace odbywać się będą pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Rozpoczynamy zatem kilkuletni proces modernizacji naszego pięknego, zabytkowego kompleksu budynków w samym sercu miasta - podkreśla komendant szpitala płk mgr inż Krzysztof Pietraszko. - W ich efekcie zmodernizowany budynek będzie jednocześnie spełniał wymagania niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnej placówki medycznej na miarę XXI wieku.

Szpital wojskowy z długą historią

Grupa firm Industria Project od ponad 15 lat zajmuje się przygotowaniem projektów obiektów ochrony zdrowia i ma w portfolio zrealizowane projekty szpitali i innych obiektów medycznych w Polsce i za granicą.

Koszt przeprowadzenia „koncepcji wielobranżowej programowo-przestrzennej” szpitala to 1 082 400 zł. Władze szpitala zakładają, że cały proces jego modernizacji potrwa do 2024 roku.

Budynek, w którym znajduje się dziś 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie został wybudowany w latach 1929-1931. Przed II wojną światową była to jedna z najnowocześniejszych klinik położniczo-ginekologicznych w Niemczech. Po zakończeniu działań wojennych był on pierwszym szpitalem w polskim Szczecinie udzielającym pomocy zarówno wojsku jak i ludności cywilnej.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

entuzjasta
2021-09-18 15:20:17
Zegar na pewno zlikwidują. Mają doświadczenie, bo już jeden taki na kompleksie ZDZ zdewastowali.
wreszcie!
2021-09-17 14:45:58
już im drzewka zaczęły wyrastać w rynnach na dachu, a woda leje się po ścianach i ogólnie wewn. totalna masakra: https://youtu.be/LhubQtAiSNw
@;/
2021-09-17 00:09:24
Życzę ci tego czego ty życzysz mi, byś wkrótce doświadczył tego na własnej skórze, byś mógł obserwować co czuje twój schorowany ojciec albo matka, byś mógł bezradnie obserwować ich cierpienie gdy sam będziesz w podobnej sytuacji. By wróciło to czego życzysz innym do ciebie jak najszybciej... Powodzenia w szukaniu miejsca parkingowego...
;/
2021-09-16 21:03:00
@cieszy-zamow sobie taksowke, albo pieszo albo rikszą , a płatny parking masz na Krasinskiego rog Niemierzynskiej.Za remont szpitala odpowiada rzad czyli ministerstwo obrony czy tam zdrowia, do nich miej pretensje ze ci nie wybudowali na koszt pracujacych podatnikow podziemnego DARMOWEGO parkingu na 1000 aut, skandal 1!!!!! po co ci ałto jak bedziesz lezal w szpitalu? gdzie bedziesz jezdzil buhhaha
Zenek
2021-09-16 19:20:15
Ciekawe czy w planach przywrócenie oddziału położniczego.
Cieszy
2021-09-16 19:01:49
Perspektywa modernizacji ale co z parkingami dla osób które muszą skorzystać z przychodni i samego szpitala, miasto likwiduje wkrótce parking na Jasnych Błoniach nie oferując nic w zamian...
Uo rany!!!
2021-09-16 18:49:34
Wreście!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ