Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Różowa Sobota na Pomorzanach. Zaproszenie do korzystania z badań profilaktycznych

Data publikacji: 20 października 2022 r. 13:21
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2022 r. 21:37
Różowa Sobota na Pomorzanach. Zaproszenie do korzystania z badań profilaktycznych
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym czasie częściej i głośniej przypomina się o profilaktyce. W minioną sobotę był Marsz Różowej Wstążki (na zdjęciu), w najbliższą zaś są kolejne zaproszenia do korzystania z badań profilaktycznych. Fot. Ryszard Pakieser  

Pracownia Mammografii szpitala na szczecińskich Pomorzanach przypomina o profilaktyce nowotworów piersi. 22 października zaprasza na „Różową Sobotę” i badania mammograficzne. To badanie pozwala wcześnie wykryć raka piersi i odpowiednio zareagować, a przez to zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu tego nowotworu. 

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia. Dlatego w profilaktyce tych nowotworów bardzo ważną rolę pełnią badania przesiewowe.

Różowa Sobota Pracowni Mammografii szpitala na Pomorzanach odbędzie się 22 października, w godzinach 8-16, bud. F (parter).

Badania są bezpłatne, a dla pań z grupy wiekowej 50-69 lat wykonywane bez skierowania - to w ramach badań przesiewowych, finansowanych w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od poprzedniego badania mammograficznego muszą upłynąć 24 miesiące.

Kobiety z grupy wiekowej 40-49 lat oraz 70+, czyli nieobjętej programem NFZ, mogą wykonać w Pracowni Mammografii bezpłatną mammografię ze skierowaniem wystawionym przez lekarza: poradni Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie (SPSK-2) lub placówki, która ma podpisaną umowę z SPSK-2.

Badania realizowane są także odpłatnie (np. dla osób nieubezpieczonych).

Warto się wcześniej zapisać na badanie, bo to pozwoli uniknąć kolejki - rejestracja telefoniczna tel. 91 466 11 79 lub mailowa: mammografia@spsk2-szczecin.pl.

Udział w badaniu nie wiąże się z żadnym specjalnym przygotowaniem – nie trzeba być na czczo. W dniu, w którym planowana jest mammografia nie należy używać talku, balsamu, dezodorantu, ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Do badania warto przyjść w wygodnym ubraniu dwuczęściowym, by móc łatwiej rozebrać się do pasa. Panie powinny wziąć ze sobą jedynie dotychczasowe wyniki badań piersi, zdjęcia RTG, płyty CD (jeżeli już wcześniej wykonywana była mammografia lub podobne badania).

Mammografia to badanie radiologiczne niewymagające znieczulenia. 

Wszystkie panie, niezależnie od wieku, powinny też pamiętać o samobadaniu piersi. Najlepiej robić to w pierwszych dniach po miesiączce, kiedy piersi są miękkie. Badamy palcami całą pierś i doły pachowe, i zwracamy uwagę na to, czy nie pojawiło się coś nowego i niepokojącego. Robiąc to regularnie, od razu zauważymy zmiany. Jeśli wyczujemy małe niebolące guzki, coś, czego wcześniej nie było, udajmy się do ginekologa. To mogą być zmiany łagodne, ale dopiero dodatkowe badania mogą to potwierdzić lub wykluczyć.

Ważny jest też wywiad rodzinny. Jeśli choroby nowotworowe występowały już wśród naszych bliskich, można przebadać się w kierunku dziedzicznego raka piersi np. w poradni genetycznej.

(sag) 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Antypisior
2022-10-21 20:23:20
Brawo drogie panie . Warto naśladować !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA