Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Rolnicy na wolności

Data publikacji: 16 października 2015 r. 16:26
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Rolnicy na wolności
 

Zatrzymani w ubiegły wtorek rolnicy podejrzani o ustawianie przetargów na sprzedaż ziemi organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych zostali w piątek zwolnieni. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie uwzględniła wnioski o zmianę środków zapodbiegawczych, co w istocie sprowadziło się do ich złagodzenia. Prokurator uznał, że wystarczającym środkiem będą poręczenia majątkowe oraz dozór policyjny.


W piątek po południu cała piątka zatrzymanych przed kilkoma dniami rolników opuściła areszt śledczy. Na decyzję tę nie miały wpływu - jak zapewniano dziennikarzy - poręczenia osobiste kilku osób publicznych, w tym przewodniczącego "S" Piotra Dudy oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Poręczeń tych nie uwzględniono. Powodem uchylenia decyzji o areszcie był fakt, iż - jak się wyraziła Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie - "dzięki intensywnym czynnościom prowadzonym przez prokuratora, udało się przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności".
Rzecznik podkreśliła jednak, że zdaniem prokuratora prowadzącego sprawę "dalej istnieją przesłanki do stosowania środków zapobiegawczych, ale - jak dodała - one się w pewnym stopniu zdezaktualizowały". Przeprowadzono bowiem kilkadziesiąt przesłuchań i konfrontacji, skompletowano materiał dowodowy, sprawdzono też linię obrony. W związku z tym prokurator uzyskał pewność, że osoby zwolnione z aresztu "nie wpłyną na jakość postępowania".

Z informacji przekazanych przez Małgorzetę Wojciechowicz wynika, że jeszcze w piątek wpłynęły wszystkie poręczenia majątkowe w wysokości 50, 70, 100, 110 oraz 120 tys. złotych.

Tuż przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji prokuratury odbyła się konferencja prasowa Mieczysława Jurka, szefa regionalnej "Solidarności", Edwarda Kosmala, przewodniczącego zarządu regionu rolniczej "S" oraz grupy działaczy z Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Mieczysław Jurek powiedział, że związek pomoże rodzinom, które zmuszone zostały do wpłacenia tak nieadekwatnie wysokich poręczeń majątkowych. Dodał jednocześnie, że uwolnienie rolników nie kończy sprawy a wręcz przeciwnie. Jego zdaniem należy przeprowadzić gruntowną kontrolę w ANR. Przewodniczący regionalnej "S" uważa, że kontrola, którą zapowiedziała w agencji ostatno premier E. Kopacz, a która - jak podkreślił z sarkazmem - polegać będzie na tym, że „jeden członek PO kontrolować będzie drugiego członka PO" nie ma sensu. To musi być rzetelna kontrola. Jeśli taka zostanie przeprowadzona to być może uzyskamy w rezultacie odpowiedź na pytanie, czy cała "afera z ustawianiem przetargów" przez rolników była przeprowadzona na konkretne zamówienie polityczne.

Jan Białkowski, działacz rolniczej "S" odniósł się też do audycji jednej z rozgłośni radiowych, w której - jak twierdzą działacze - pojawiły się przekłamania dotyczące działalności przewodniczącego E. Kosmala. Sugestie jakoby wcześniej sam E. Kosmal („atakowany szczególnie mocno od czysu procedowania ustawy o ustroju rolnym") „donosił w sprawie ustawiania przetargów" na zakup ziemi - zdaniem działaczy - były wyssane z palca ale też raczej wynikały z braku profesjonalizmu dziennikarza wspomnianej rozgłośni. Jan Białkowski dodał, że dziwi go też sprawa ewentualnego mataczenia, która stała się jednym z powodów zastasowania środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych rolników.
- Ciekawe, że obawa przed mataczeniem osłabła... po wpłaceniu poręczenia majątkowego - dodał.

R.K. CIEPLIŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@lolo
2015-10-16 22:18:12
Kolego obrażasz, to Ty zarzucając innym winy PO/PSL. I nie zapomnij: ośmiorniczkożercy lista nr2. Sponsoruj ich apetyty dalej. Islamistami w domu Ci się zrewanżują. Powodzenia!
do @lolo
2015-10-16 18:18:29
Oczywiście po Twoim wpisie od razu wiadomo "kto zacz", choćby po tym, że zwolennicy jedynej właściwej, najlepszej partii zawsze muszą kogoś obrażać. Nie przyjmują do wiadomości, że każdy ma prawo inaczej czuć, postrzegać, rozumieć itp. Powiem tobie tylko, że polityka jest zawsze oszustwem, jak tego nie wiesz to mało wiesz i mało czytasz. Co do przereklamowanej deubekizacji - wystarczy jedynie aby ci co naruszają prawo ponieśli odpowiedzialność - niezależnie kim są. Jednak myślę, że szkoda mojego czasu na tłumaczenie czegoś, co dla innego nigdy nie będzie zrozumiałe. Fanatyzm zaciemnia umysł. Daruj sobie jednak obrażanie kto co ma sprane. To świadczy o tobie. Niemniej jednak miłego wieczoru. lolo.
@lolo
2015-10-16 17:06:50
Czyli PiS jest winny, że w kraju rządzonym przez PO/PSL prokuratura nie jest niezależna? Nieźle masz sprany mózg, choć w tym przypadku zgadłeś. Prokuratura nie zasługuje bez dekomunizacji i deubekizacji i jej i całego państwa na niezależność. Za dużo teczek TW i oficerów prowadzących w przestrzeni publicznej. PiS to dawno dostrzegł i dlatego zamierza odwrócić POwską reformę prokuratury i z powrotem ustanowić jej podległość ministrowi sprawiedliwości jako prokuratorowi generalnemu. Będzie przynajmniej wiadomo kto w prokuraturze rządzi.
lolo
2015-10-16 15:50:37
No proszę - jak to IV RP potrafi wybronić niewinnych. Prokuratura to tylko z nazwy. Jak teraz prokurator łamie się pod wypływem możnych, to w chwili wygranej PIS i zapowiedzi zmiany zasad funkcjonowania prokuratury - można się jedynie domyślać co będzie. Czy nie warto wówczas byłoby dodać do nazwy prokuratury słowo fasadowa np. Prokuratura Fasadowa Rejonowa. Ja tylko pytam i oceniam. Mam prawo.
pimpek11
2015-10-16 15:03:45
rolnicy na wolnosci nigdy nie powinni byc w demokratycznym kraju aresztowani SKANDAL PSELDO DEMOKRACJA- A PANOWIE ZE SKOK WOLOMIN SIDZA???ONI TO UKRADLI 3 MILIARDY!!!
hm, dziwny kraj, dziwne obyczaje
2015-10-16 14:57:00
...najpierw dowiadujemy się że - afera! ...następnie media pokazują jakieś kobiety, co to opowiadają jak to służby zamykały im mężów, ..na oczach dzieci; no, straszne rzeczy normalnie ...później okazuje się że Sawicki interesuje się tym tematem (!) ...następnie traktory wjechały do miasta.. a co będziemy odbijać naszych z więzień!! ...a teraz ... że .. spokojnie... da się żyć prokuraturze bez rolnika w areszcie.. a co tam... Przecież to państwo jest chore! Albo ktoś coś zrobił i są dowody albo nie zrobił niczego złego! Skoro dostali "pakę" a sąd to zatwierdził to oznacza tylko jedno - są dowody tej "zbrodni" i goście powinni siedzieć. Jakieś tłumaczenia, że chłop to powinien pracować na roli a nie w więźniu gnić są normalnie śmieszne. Tym tokiem myślenia to ksiądz co zgwałcił dziewczynkę powinien pracować na rzecz parafii a nie gnić we więźniu... księgowa co ukradła pieniądze to powinna rachunki sprawdzać a nie siedzieć w pudle a pijany kierowca co przejechał gromadkę przedszkolaków na pasach to powinien wozić towar do Szwecji... Gdzie my mieszkamy? Dlaczego konstytucja obowiązuje tylko niektórych? Czy jeszcze ktoś dziwi się, że ludzie wybierają pis, szukając jakichś rozwiązań? rukwa ciam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA