Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Ballada o łyżce i widelcu z łańcucha

Data publikacji: 14 października 2015 r. 11:01
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Ballada o łyżce i widelcu z łańcucha
 

Któż z nas nie pamięta kultowej sceny z „Misia”, przykręcanych talerzy i łyżek na łańcuchu? Stworzony przez ponad 30 lat obraz Stanisława Barei, zdaniem Wiesława Jóźwika, mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Jarominie nic nie stracił na aktualności.

Czytelnik „Kuriera” umieścił w sieci kilkuminutowy filmik, na którym spożywa posiłek uwiązanym na łańcuchu widelcem i nożem. To protest przeciwko zakazowi, by mieszkańcy placówki mieli w pokojach sztućce.

To mój protest!

Stanął sam przed kamerą. Wprawdzie nie miał aspiracji Stanisława Barei, by stworzyć dzieło kultowe, jednakże sześć minut elektronicznego zapisu poświęcił, by pokazać jak absurdalny zakaz ma dyscyplinować mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarominie.

Jakiś czas temu, dyrekcja placówki w Jarominie wprowadziła obostrzenia zakazujące posiadania w pokojach sztućców, a także ostrych narzędzi. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie. W lutym tego roku w Jarominie doszło do brutalnego ataku na wychowawcę, który został ugodzony nożyczkami przez jednego z mieszkańców.

– Ten filmik jest protestem! Przyczepiłem sztućce na łańcuch i pokazałem, jak z nich korzystam na co dzień. Pan dyrektor wie, że mam je w pokoju. Ten zakaz, który pozornie związany jest z ochroną zdrowia i życia mieszkańców, stygmatyzuje i dyskryminuje osoby niepełnosprawne – mówi Wiesław Jóźwik.

Tekst i fot. Marzena Domaradzka

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 14 października br.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawy
2023-01-17 10:43:24
Dlaczego Pan mieszka w DPS-ie, skoro ciągle Pan podkeśla, że nie jest chory?
Wiesław Jóźwik
2016-08-29 22:58:21
30.08.2016 . Nadal obowiązuje zakaz choć personel patrzy przez palce . Próbowałem wielokrotnie , aby cofnięto zakaz - bez skutku . Co ciekawe - regulamin mieszkańcow nie zakazuje wiec w świetle tego regulaminu zakaz ten jest bezprawny . Próbowałem wejść w posiadanie wersji pisemnej tego zakazu , który personel objawił ustnie - też bezskutecznie . Tak więc trudno dociec kto jest autorem tego zakazu tj. czy starostwo gryfickie , czy PCPR czy też dyrektor DPS-u . Jest poważnie ale śmieszniej - życie przerosło kabaret . Poza tym - warunki socjalno-bytowe są tutaj b. dobre , a personel jak personel - zdarzają się czarne owce ale jest coraz mniej i widać , że dyrekcja stara się , aby było jak najmniej skarg ALE ZAKAZU SZTUĆCÓW NIE ODPUSZCZA . Mój śp. ojczulek mawiał , że " głupiego nauczysz ale upartego nie przekonasz " i wygląda , że to jest prawda i nie ma co walczyć z wiatrakami zwłaszcza , że tym zakazem KTOŚ pokazuje , że nie wiele się różni od co niektórych mieszkańcow - i to nas zbliża i powoduje , że czujemy się jak wśród swoich .
Życie
2015-10-14 12:42:08
Wiele filmów sensacyjnych pokazywało, że zrobić krzywdę drugiej osobie można guzikiem lub sznurowadłem, więc pozostają chyba tylko sztućce wykonane z kartonu lub gumy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA