Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rodzice już nie płacą za czuwanie przy szpitalnym łóżku dziecka. Koszty ma pokryć NFZ

Data publikacji: 04 lipca 2019 r. 12:09
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019 r. 14:46
Rodzice już nie płacą za czuwanie przy szpitalnym łóżku dziecka. Koszty ma pokryć NFZ
 

Koniec z płaceniem przez rodziców za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu. Od 3 lipca obowiązują nowe przepisy – szpitale nie mają już prawa do pobierania opłat od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w placówce medycznej. Dotyczy to także opiekunów osób niepełnosprawnych.

– Nowe przepisy wskazują jednoznacznie, że szpital nie będzie mógł pobierać opłat za czuwanie przy łóżku od rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. –  Placówki medyczne nie mogą już żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy za korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Decyzję podjęto po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

– Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – podkreśla minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Liczne doświadczenia dzieci i rodziców oraz badania potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie usuwa strach, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu. 

(sag)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Parkingowe koszta
2019-07-04 23:15:51
No to przyjdz na pieszo... lub podjedz tylko rowerem i nie zapomnij go dobrze zabezpieczyc - by "sam nie odjechal" ??
Koszy
2019-07-04 15:03:56
I paradoksalnie obniża koszta! Kilkukrotnie nocowałem w szpitalu (tzn. w hotelu, bo tak się to nazywało) na łóżku obok dziecka - rodzic pełni rolę pielęgniarki - pomoże dziecku w wielu rzeczach do których musiałoby wezwać pielęgniarkę. No, ale szpital teraz nie zarobi - wszak trzeba było wykupić niezjadliwe i za małe porcje szpitalnego żarcia. Teraz pewnie będzie trzeba głębiej sięgnąć do kieszeni podczas parkowania auta

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA