poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu
Data publikacji: 2019-06-20 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:43
Wywietleń: 1073 398105

Oddział św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie 15 lat temu zbudowali rodzice dzieci chorych na nowotwory. Nie daliby rady bez pomocy wielu życzliwych ludzi. Powstał jeden z najnowocześniejszych w kraju oddział dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Dzisiaj wymaga już kapitalnego remontu. Rodzice po raz kolejny podjęli się tego trudnego zadania. I ponownie liczą na wsparcie. 

- Jak w każdym domu po 15 latach trzeba zrobić remont - mówi Marzenna Górska, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe. - Już 3 lata temu nagłośniliśmy, że zbieramy na to pieniądze. I przez te 3 lata udało się nam zebrać 80 tys. złotych. Rozpoczęliśmy już prace, chociaż wiemy, że remont parteru będzie nas kosztował około 250 tys. złotych. To nie tylko malowanie i wymiana okien, ale też stwarzanie lepszych warunków do leczenia naszych dzieci.

Potrzebę remontu i modernizacji oddziału potwierdza dr hab. n. med. Tomasz Urasiński, lekarz kierujący Kliniką Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej. 

- Kiedy ten oddział oddano nam do użytku 15 lat temu, był to jeden z najnowocześniejszych oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce - mówi. - Dzisiaj już tych standardów nie spełnia. Wyniki leczenia uległy bardzo wyraźnej poprawie i można powiedzieć śmiało, że co najmniej trzy czwarte dzieci z chorobą nowotworową ma realną szansę na powrót do normalnego życia. Ceną jest niezwykle intensywna chemioterapia. Ona jest ciągle intensyfikowana, a to wiąże się z ryzykiem powikłań, przede wszystkim zakażeń. Zwykły katar dla naszego pacjenta w okresie intensywnego leczenia może być śmiertelnym zakażeniem. Dlatego w pomieszczeniach, w których prowadzimy terapię, potrzebne są systemy filtracji powietrza. Niezależnie od tego, każdy szpital ulega z biegiem czasu kolonizacji bakteryjnej. Tu po prostu potrzebny jest kapitalny remont. Byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, w których bolesne zabiegi u dzieci, takie jak punkcja lędźwiowa, punkcja szpiku, czy badania endoskopowe, wykonywane były, i nadal są, w znieczuleniu ogólnym. A znieczulenie ogólne wymaga szczególnego nadzoru nad pacjentem. Dlatego w ramach tego remontu w oddziale dziennym budujemy tzw. sale intensywnego nadzoru. W nich pacjent po tych zabiegach będzie monitorowany, dopóki nie odzyska w pełni świadomości i będzie mógł wrócić do siebie, na oddział. To wszystko wymaga ogromnych nakładów. 

Wsparcie już płynie z różnych stron. Około 55-65 tys. złotych Stowarzyszenie dostanie (część już dostało) od fundacji, która organizuje akcję "Planet Head Day". Ale nawet z tymi pieniędzmi na remont będzie nieco ponad 100 tys. złotych. A potrzeba co najmniej 250 tys. złotych. Rodzice podkreślają, że w ich organizacji wszyscy pracują społecznie, nikt nie pobiera wynagrodzenia. Każda zebrana złotówka idzie na cel, który wskazuje ofiarodawca. Bez specjalnych dotacji wspierają w różny sposób pacjentów i ich rodziny. Sami gwarantują, że remont zostanie wykonany w terminie i zgodnie z najwyższymi standardami.

- Jestem na budowie codziennie, po kilka razy - mówi Robert Rogowiec, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia. - I mogę powiedzieć, że wyprzedzamy harmonogram (a remont ruszył 3 czerwca, ma potrwać 4 miesiące - red.). Wymieniliśmy całą stolarkę na parterze, wszystkie okna, instalacje. Teraz czas na ściąganie płytek, burzenie ścian...

Każdy, kto zechce i może wesprzeć remont oddziału, może to zrobić wpłacając dobrowolne datki na konto Stowarzyszenia: Pekao SA II O/Szczecin nr 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269 Z dopiskiem: "na remont"

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

 

Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu Oddział św. Mikołaja wymaga remontu

Komentarze

były ministrant KK @ 123
Brawo i dziękuję za posta , wiem ,że nie jestem sam w prostowaniu "owieczek" strzyżonych przez "sukienkowych" w koloratkach ...Pozdrawiam !! Może przejrzą na oczy ??
2019-06-20 18:18:20
123
wystarczy co niedziele nie dawac kasy w pewnym miejscu a uzbieraja sie miliardy złotych ,na nowy sprzet,leki itd. bo tam kasa znika a efektow i korzysci dla dajacych , a szpital niech zaklada fundacje i zbiera kase np z1% podatku czy innych darowizn, jak imie swietego mikolaja -to niech panstwo watykan placi
2019-06-20 16:25:33
wdzięczny za opiekę nad synem
Żadne pieniądze nie zrekompensują mojej wdzięczności za wyprowadzenie syna z choroby trzustki przyjmijcie proszę chociaż te 150zł . no tyle mogę ..Pozdrawiam i dziękuję!!
2019-06-20 15:50:02
kibic
Remont stadionu ważniejszy
2019-06-20 15:33:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie