środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rocznica sowieckiej inwazji

Rocznica sowieckiej inwazji

Rocznica sowieckiej inwazji
Data publikacji: 2019-09-17 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 14:02
Wywietleń: 825 415390

Osiemdziesiąt lat temu, 17 września 1939 roku, na terytorium Polski, która już toczyła wojnę obronną z Niemcami, wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W ten sposób Józef Stalin zrealizował założenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop – Mołotow z sierpnia tego roku. Walczyć na dwa fronty Polska nie była w stanie, na długie lata jej los został przesądzony.

Stalin zwlekał z rozpoczęciem inwazji, ponieważ nie był pewien, jak po agresji niemieckiej zachowują się zachodni sojusznicy Polski. Gdy upewnił się, że nie ruszą z pomocą – zaatakował. Z typową dla komunistów perfidią głosząc, że inwazja to wcale nie inwazja, ale próba obrony mniejszości białoruskiej i ukraińskiej.

Wojska Rosjan liczyły ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Falę uderzeniową przyjęły na siebie: Korpus Ochrony Pogranicza, Brygada Rezerwowa Kawalerii Wołkowysk i Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”. Nie miały szans na wygraną.

Podczas ataku na Grodno Sowieci używali cywilów i jeńców jako żywych tarcz dla osłony natarcia czołgów. Gdy Lwów, po stawieniu oporu, został poddany na honorowych warunkach, Sowieci je natychmiast złamali, aresztowali polskich oficerów i wiosną 1940 r. zamordowali ich w Charkowie. Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.

Uroczystości związane z rocznicą sowieckiej napaści Związek Sybiraków organizuje we wtorek (17 września) o godz. 12 pod pomnikiem Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Z kolei o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 21 rozpocznie się spotkanie poświęcone Korpusowi Ochrony Pogranicza, m.in. próbującemu stawić w 1939 r. opór inwazji ze wschodu. Uczestnicy podyskutują o książce „U polskich stali granic. W 90. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza”. W dyskusji wezmą udział redaktorzy publikacji, dr Artur Ochał i Michał Ruczyński. ©

(as)

Fot. Elżbieta Kubowska

Rocznica sowieckiej inwazji

Komentarze

Polska wielonarodowa
Niestety nie wszystkie mniejszości narodowe zachowały się w godzinie próby "jak trzeba". Była taka goszczona od 800 lat (a i to było jej mało, żeby się zintegrować i nauczyć mówić po polsku), która najeźdźców witała bramami powitalnymi, organizowaniem milicji do wyłapywania ukrywających się jeszcze polskich niedobitków czy gorliwym donoszeniem do sowieckich władz. Tu byli skuteczni, wykorzystywali swoją dobrą znajomość i terenu i ludzi. W końcu do niedawna byli jednymi z nas. Po wojnie zorganizowali nam sądownictwo, UB, tortury i śmierć dla najodważniejszych Synów narodu. W 68 roniąc krokodyle łzy skorzystali z okazji na opuszczenie komunistycznego raju, który sami tubylcom stworzyli i wyjechali na dostatni Zachód. Marzenie każdego Polaka w tamtym czasie, niestety Polakom niedostępne. Po latach Polacy mają w marcowych obchodach ich przepraszać, że tamci mogli wyjechać (bo nikt nie musiał). Dziś chcą dokonać wymuszenia rozbójniczego za mienie nienależne 447 dalej udowadniając, że z Polską nic poza forsą do wydojenia ich nie łączy. Czy fircyki z obecnego establishmentu politycznego paradujące w jarmułkach i palące świece chanukowe będą w stanie obronić Polskę przed rabunkiem? Wątpię! Dlatego głosuję na Konfederację. Lista nr 4. Przynajmniej oni nie mają lęku mówić o sprawie wprost alarmując nas o niebezpieczeństwie.
2019-09-17 12:58:23
I jeszcze jedno... Amnezjo PiSu
Nie czytaj tylko Ga-ga-gazety Wyborczej itp. lisich News-ow... to dowiesz sie duzo, duzo wiecej Polskiej Prawdy...!!!
2019-09-17 12:03:11
Do... po_nizszego Amnezja PiSu?
I najwazniejsze Leki dzisiaj rano... PO przeczytaniu tego o-PiS-u... az PO-za-PO-minales ???
2019-09-17 11:56:03
Amnezja PiSu?
PiS milczy bo ostatecznie dzięki IV rozbiorowi Rzeczpospolitej Dzięki pis świętuje 10 dnia miesięcznice Smoleńską, zapominając o tysiącach ofiarach Katynia i komunistycznego reżimu. Więcej poświęcają słów rurze z fekaliami niż tej 80 rocznicy wejścia sowieckich zabójców do Polski.
2019-09-17 09:24:32
guciu
A zdrada przyszła nocą i tak szli nie zwyciężeni.
2019-09-17 07:49:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie