Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rocznica Sierpnia '80 w Szczecinie. Pomnik długo wyczekiwany i wymarzony [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 30 sierpnia 2023 r. 15:43
Ostatnia aktualizacja: 04 września 2023 r. 20:19
Rocznica Sierpnia '80 w Szczecinie. Pomnik długo wyczekiwany i wymarzony
Ten pomnik jest zwieńczeniem starań o upamiętnienie historycznego okresu lat 70. w Szczecinie. Fot. Ryszard Pakieser  

30 sierpnia w kalendarzu miasta, w pamięci jego mieszkańców, jest dniem niezwykle ważnym. Właśnie tego dnia podpisano w świetlicy Stoczni noszącej wówczas imię Adolfa Warskiego, tzw. Porozumienia Szczecińskie zawarte pomiędzy przedstawicielami ówczesnej władzy a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym załogi strajkujących zakładów pracy. Ogółem w byłym województwie szczecińskim zakończyło strajk 360 przedsiębiorstw i instytucji.

Doceniając rolę i znaczenie tego historycznego wydarzenia - nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski - w Szczecinie przebywał Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który w środę (30.08) brał udział w obchodach 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Pomnik uczestników strajku ze stycznia 1971 r.

Jednym z punktów obchodów było odsłonięcie pomnika upamiętniającego uczestników strajku ze stycznia 1971 roku. Jest nim śruba okrętowa ze statku M/S "Solidarność". Podarował ją szczeciński armator Polska Żegluga Morska. Na jednej z płyt tworzących całość instalacji widać napis: „Żądamy niezależnych związków zawodowych”. Był to jeden z postulatów strajkujących zakładów pracy - sformułowano go już na przełomie 1970/71 i patrząc z perspektywy czasu, stał się nie tylko wizjonerskim żądaniem, ale przede wszystkim kluczem otwierającym drogę do wolnej Polski.

Monument ulokowano w rejonie Urzędu Wojewódzkiego mieszczącego się przy Wałach Chrobrego. W odsłonięciu pomnika brał również udział arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. – Śruba to jest znak siły – mówił arcybiskup.  Dodał jednocześnie, że ten nowy pomnik jest dokumentem nadziei na mądrość, miłość i zgodę nowego czasu.

- Ten pomnik, długo wyczekiwany i wymarzony, planowany od lat, jest zwieńczeniem naszych starań o upamiętnienie historycznego okresu lat 70. w Szczecinie. Stanowi dopełnienie historii narodzin w Szczecinie ruchu niepodległościowego dającego początek wielkim zmianom społecznym i politycznym nie tylko w naszym kraju, ale też i w całej Europie - stwierdził Juliusz Słowacki, przewodniczący Stowarzyszenia Grudzień'70-Styczeń'71. 

Z  kolei Mieczysław Jurek, przewodniczący ZR NSZZ "Solidarność" stwierdził: - Jest to moment historyczny i czujemy się dumni mogąc w ten sposób oddać hołd bohaterom, dzięki odwadze których Polska jest dziś krajem wolnym i demokratycznym zrzeszonym w rodzinie państw demokratycznych w Unii Europejskiej.

Obchody Porozumień Sierpniowych pod stocznią

Kolejnym punktem obchodów rocznicy Sierpnia '80 było okolicznościowe zgromadzenie przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej. Uroczystości pod bramą stoczni mają swój coroczny rytm, który wyznacza stoczniowa syrena włączona punktualnie o godzinie. 12.00. Słychać ją było również w pamiętnym sierpniu 1980 - wówczas obwieszczała koniec strajku.

Pod bramą stoczni, gdzie zgromadzili się także mieszkańcy miasta, przemawiał prezydent RP Andrzej Duda, który zwracając się do zgromadzonych powiedział m.in.: - To Wy zwyciężyliście! To dzięki Wam dano nam coś czego nie było od wieków: Wolną Polskę! Dodał również, że ci którzy tego dokonali są bohaterami, bo wolność wywalczono pokojowo, bez użycia broni.

W dalszej części swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda przypomniał także rolę i znaczenie papieża Jana Pawła II dla powstania niepowtarzalnego ruchu społecznego jakim była wówczas Solidarność. - Ojciec Święty nas obudził! Policzyliśmy się, i nagle zobaczyliśmy, że są nas miliony, tak samo myślących - mówił prezydent Andrzej Duda nawiązując do pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku. To właśnie wówczas padły pamiętne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!".

Niecały rok później w Polsce wybuchły strajki doprowadzające w efekcie nie tylko do odnowienia tej ziemi, ale także mające olbrzymi wpływ na szereg zmian na całym świecie.

Porozumienia Sierpniowe zawarto 43 lata temu. Podpisał je 30 sierpnia 1980 wicepremier Kazimierz Barcikowski reprezentujący ówczesne władze - drugim sygnatariuszem był Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele którego stał Marian Jurczyk. Niestety, oryginalny dokument Porozumienia zawartego w Szczecinie zaginął. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

Film: Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@Tomasz
2023-09-04 19:49:17
Na ceny składa się wiele czynników. Jednymi z głównych są koszty pracy, podatki i ceny nośników energii(w tym paliw). Chcesz wiedzieć czemu ceny skaczą gwałtownie? Zapytaj Obajtka, Morawieckiego albo Maląg
@@Tomasz
2023-09-01 19:15:21
Dziecko, cukier kosztował 1,90, potem 2,10, chwilę później 2,40 by nagle skoczyć na ponad 6zł... Też uważasz że nie ma spekulacji cenami? Jak to jest że w jednym miesiącu produkt kosztuje 79zł później 25zł by teraz znowu kosztować 79zł? Dalej uważasz że nie ma spekulacji cenami? Bie polskie ale zachodnie media mówią że za wzrost cen i wzrost inflacji odpowiadają producenci i sieci handlowe które wykorzystały sytuację by podnosić ceny i testować ile zaakceptują konsumenci.
@Tomasz
2023-09-01 16:34:11
Biedny, ograniczony umysle - nie rozumiesz ze jak jest stabilna gospodarka to emerytury wolno rosna? Moze i to bylo 36zl(chociaz uwazam ze bzdury PiSzesz) ale wystarczylo, bo ceny rosly wolno a nawet spadaly. Pod koniec rzadow po, w Polsce panowala deflacja, czyli spadek cen, nie potrzebne byly sztuczne podwyzki, bo nikomu nie brakowalo na jedzenie. Teraz mimo podwyzek, ludziom coraz bardziej brakuje, bo podwyzki nie nadazaja za inflacja i drozyzna. Jak mozne tak przostych spraw nie rozumiec?
Tomasz
2023-08-31 23:30:04
Jakich pustych? Co PO I PSL dalo ludziom za swych rzadow? Co? Nic! Biede, bezrobocie! Zamkniecie stoczni! 36zł przez 8 lat wyniosla kwota podwyzek emerytur! 36zł !! Zero podwyzek w budzetowce przez 8 lat!! Zniszczenie armii! Obrona tylko do linii Wisły! Co mowil Siemoniak? Jak nie ma to nie ma! Piniedzy nie ma i nie bedzie! Czyje to słowa? 3zł za godzinę pracy na smieciówkach było! Jakze wy POwcy macie krótką pamięć! Potraficie tylko obrazać ludzi!
do Tomasz
2023-08-31 21:35:10
A wzięło się stąd : drukowanie pustych pieniędzy!!! Program PIS w praktyce. Główny Urząd Statystyczny, dług publiczny: Rok 2015 - 877 mld 275,5 mln zł - I kwartał 2023 roku - 1 bln 531 mld 780,5 mln zł. Zrozumiałeś ??
@Tomasz
2023-08-31 21:06:30
Skąd cię tu przywiało, troglodyto?
Tomasz
2023-08-31 19:51:19
Do Zenka- to wasze dązenie do władzy jest skandaliczne! 8 lat rzadziliscie! Co daliscie przez ten czas ludziom? Co? Biedę, nędzę, bezrobocie! Zamykanie wszystkiego i wszedzie! 3 miliony za chlebem wówczas z kraju wyjechało! Tyle firm polskich PO I PSL sprzedało! 30% dzieci było głodnych! Praca do śmierci! Lot i lotos miały iść w łapy ruskich!!
ZENEK
2023-08-31 18:14:23
Mój komentarz dotyczy Pana Tomasza, który zatracił jasność obecnej sytuacji. Dążenie PISu do wygrania wyborów jest skandaliczne.
@Zenek
2023-08-31 17:28:13
Ale to była odpowiedź do "Tomasz" czy do "@Tomasz", bo to dwie różne osoby, a po sposobie w jaki oznaczyłeś ciężko stwierdzić do której piszesz.
Tomasz
2023-08-31 17:26:13
Pani Wasermanntez łlamie? Córka osoby zmarlej w tej katastrofie? Ówczesne Min sprawiedliwosci i ruscy zabronili podawania faktów do opinii publicznej! Zabraniali otwierania trumień w Polsce! Oddali śledztwo w łapy ruskich nielegalnie! Konwencja chicagowska nie obejmowała tego wypadku. A tak sie stalo bo tusk tak zdecydował! Co tusk ukrywa? Co?
Tomasz
2023-08-31 17:22:11
Zenek- to wam nienawiść umysł zatruła i nie widzicie prawdy! Nawet zamiany ciał ofiar katastrofy! Nawet wrzucania petów do tych ciał! Trzech rąk innych zmarlych w jednej trumnie! Ciala bez głowy! Mimo rozpoznania ciała w całości przez rodzinę! Oddania sledztwa w lapy ruskich i to nielegalnie!
ZENEK
2023-08-31 16:16:05
@TOMASZ po komentarzach redagowanych przez CIEBIE jasno widać, że BOZIA dała TOBIE główkę tylko zapomniała ją wyposażyć w mózg.
@Tomasz
2023-08-31 15:56:20
Tomek, przestań oglądać tvp i ich propagandowy reset bo ci już do reszty neurony wypaliło! Powiem szczerze: przeczytałem każdy twój wpis z kolei i starałem się do nich podejść obiektywnie. Nie da się. Z tego tak wali po oczach propagandą i manipulacją że nie da się na to patrzeć inaczej. Nie chce rozwodzić się na poszczególne punkty ale tak ogólnie, czy nie przyszło ci do głowy że tusk i ekipa byli mili dla ruskich, bo tak się robi dyplomację? Coś w co pis nie potrafi, dobre relacje z sąsiadami
Tomasz
2023-08-31 12:08:25
Człowiek, który oddał śledztwo w ręce zbrodniczej Rosji, który bronił Putina w imię dobrych relacji międzynarodowych, a jednocześnie szydził z rodzin ofiar katastrofy i wyśmiewał Polaków upominających się o prawdę smoleńską, dziś próbuje się wdrapać na podium męża stanu i mówić o uczciwości, wolności, prawdzie. Poznaliśmy już wiele twarzy Donalda Tuska. Ta ostatnia jest jednak najbardziej żałosna.
Tomasz
2023-08-31 12:07:10
Ujawniona w „Resecie” rozmowa Edmunda Klicha z Donaldem Tuskiem pokazuje, że Klich odradzał to rozwiązanie, uświadamiając ówczesnemu premierowi, że Polska zostanie tym samym pozbawiona wszelkich możliwości śledczych. Tusk nie reagował. Zgodził się na wszystko. Oddał śledztwo Moskwie. Podporządkował się rozwiązaniom Kremla.
Tomasz
2023-08-31 12:01:16
Rosjanie doskonale wiedzieli co robią. Pewnie dlatego wprowadzili surowy zakaz otwierania trumien, a rząd Tuska nie chciał zgodzić się na ekshumację. Małgorzata Wassermann była jedną z osób, które głośno alarmowały o nieprawidłowościach. W dokumentach, jakie otrzymała z Moskwy, widniał opis medyczny sprzeczny ze stanem medycznym jej ojca.
Tomasz
2023-08-31 11:59:07
O przekopywaniu ziemi na metr w głąb”. Rzetelność tych prac medycznych jest nam dziś już dobrze znana. Z ustaleń prokuratorskich po ekshumacjach wiemy, że w grobie Natalii Januszko znaleziono szczątki aż sześciu ofiar, w innej trumnie były trzy dłonie. W rodzinnym grobie Walentynowiczów spoczywa ciało bez głowy, choć syn Anny Walentynowicz zidentyfikował ją w tuż po katastrofie. A tych szokujących ustaleń jest znacznie więcej.
Tomasz
2023-08-31 11:58:06
Zdjęcia Ewy Kopacz z moskiewskiego prosektorium nie przestają szokować. W chwili, gdy cała Polska pogrążona była w żałobie, gdy rodzin ofiar nie dopuszczano do ciał ich bliskich i poddawano koszmarnym przesłuchaniom, Kopacz miała reprezentować ich interesy, dbać o prawidłowość sekcji, o poszanowanie ciał, bawiła się świetnie w towarzystwie rosyjskich lekarzy. Nic dziwnego, że tak mocno trzymała się później wersji o ich nienagannej pracy. Mówiła o zgodnej pracy „ramię w ramię” .
Tomasz
2023-08-31 11:55:59
Bronisław Komorowski, który tak spieszył się objęciem funkcji głowy państwa, że nie zdołał nawet zaczekać na oficjalne potwierdzenie śmierci. A potem kłamstwo za kłamstwem, deptanie pamięci, dławienie chęci poznania prawdy i bezduszne pilnowanie, by wersja polska śledztwa potwierdzała ustalenia strony rosyjskiej. Bo właśnie taka postawa wpisywała się w ówczesny interes polityczny rządu Donalda Tuska.
Tomasz
2023-08-31 11:54:53
Powrót do tamtych wydarzeń jest wstrząsający za każdym razem. Żółwiki Donalda Tuska przybijane z Władimirem Putinem w kilka chwil po katastrofie. Oddanie śledztwa Rosjanom przy jednoczesnym zrzeczeniu się prawa do kontrolowania jego prawidłowości, pomimo ostrzeżeń Edmunda Klicha. Ewa Kopacz pozująca z rozbawionymi Rosjanami do zdjęć w prosektorium w chwili, gdy profanowano ciała ofiar, zaszywano w nich wypalone pety, ładowano zwłoki bezładnie do trumien.
Tomasz
2023-08-31 11:49:36
Uległość i służalczość Tuska względem Rosji była szczególnie widoczna po wydarzeniach z 2010 roku. "To naprawdę wymaga wyjaśnienia i rozliczenia!
Tomasz
2023-08-31 10:48:44
Alez wy nienawistni POwcy boicie sie ptawdy ujawnianej w serialu RESET!
@Pomyślcie ...
2023-08-31 09:39:49
Oni nie myślą, oni wierzą. Nienawidzą każdego, kto myśli i zarzucają nienawiść innym.
@Tomasz
2023-08-31 09:39:05
Reset? Przecież, to jest zmanipulowany przekaz dla tępych wyznawców PiS twojego pokroju.
Remik
2023-08-31 09:18:23
Naprawdę taki maszkaron musiał stanąć w tym pięknym miejscu? Czy przed zamkiem w Warszawie albo ratuszem we Wrocławiu też pozwolono by na taki syf? Przecież to zbrodnia na najbardziej wartościowym architektonicznie fragmencie miasta! Wstyd i hańba panie wojewodo i panie konserwatorze!
Tollo
2023-08-30 22:28:59
Chyba zaszła pomyłka bo dzisiaj jest rocznica porozumień szczecińskich a nie grudnia 70. Skandal że wolne media nie wspomnialy o tym ważnym wydarzeniu z wyjątkiem TVP. Szczecin jak zwykle wykluczony.
Tomasz
2023-08-30 22:23:53
Do Pana rok 1970- to czemu Pan nie protestował głośno iz tam jest Dzięga? Świeccy, wy siedzicie cicho! Nie reagujecie ze tu od 12 lat jest obronca pedofilii w koloratkach! Siedzicie cicho! Nie protestujecie! Wstyd!
Tomasz
2023-08-30 22:17:12
Do nienawistnych PO- wców- obejrzeliscie wczorajszy RESET? Nie? To w internecie jest ten film juz! Jak minister w rzadzie tuska po rusku dziekuje ruskim za dzwonienie z telefonow ofiar i kradzież ich pieniedzy! Jak tusk oddał celowo sledztwo w łapy ruskich, jak tusk wogóle nie rozumiał co znaczy art 13 konwencji chicagowskiej! Zadnych notatek z rozmów z ruskimi nie robili! Robili ruscy! Co tusk ukrywa? Ze to był ZAMACH?
Teleranek
2023-08-30 21:42:42
Pan Teleranek miał 8 lat w 1980 r., a w 1971 r. dopiero się poczynał był, pół roku po strajkach styczniowych, a dzisiaj klęczy gdzie popadnie.. Edmund Bałuka skończył jako trockista czyli komunista awanturnik, a mottem jego poczynań strajkowych była ta oto konstatacja, że "socjalizm jest dobry tylko aparat partyjny jest zły". Dzisiaj aparat partyjny jest dobry i robotnik polski zarabia tyle co robotnik niemiecki, o co cała awantura, podobnie samorządowiec i działacz spółek grosza publicznego.
Po kiego grzyba
2023-08-30 21:02:09
śruba okrętowa? To ma być cokolwiek symbolicznego? Ktoś tu na głowę upadł. I zdrową kasę wyrwał z budżetu. ZŁO-DZIE-JE! Wszyscy, z Boguckim na końcu (bo on tylko wykonuje polecenia).
@ Tomasz
2023-08-30 20:59:49
👍👍👍 widać to na każdym kroku. Nie oszczędzają jadu nawet na komentowanie rocznicy stoczniowych strajków, które tworzyły fundament wolnej Polski. Mali ludzie...
Tomasz
2023-08-30 20:03:25
Nienawiść POwców zalewa kraj!
FIGO
2023-08-30 19:28:07
Tak się nadęli, tak się wypnęli , że i ten ciężar, też udźwignęli ! Nowa Stocznia powstaje bez Naszego udziału , Nas Komunistów . PIS ma rację , nie można na nas liczyć ! . Skrewimy przy każdej okazji !Zostaliśmy zniekształceni nieludzko przez kacapski system ! Będzie to wolne , może nawet powolne , ale przy udziale Azjatów , Wietnamczyków kiedyś cel zostanie osiągnięty!. Wy Platfusowe plemie, jesteście skazani na rezerwat. Za kilka lat nie będzie prywaty na Stoczni ! Po prostu będzie Stocznia !
Pomyślcie ...
2023-08-30 19:03:44
Do pisuarów: bezpieczeństwo Polaków polega na tym, że mogą latać kilkaset km. w głąb kraju jakieś ruskie rakiety, podejrzane balony, białoruskie helikoptery, a wszystko to wykrywa ludność, zwykli obywatele, nie specjaliści wojskowi. Niestety, polski minister obrony jest bez jaj, gdyby miał odrobinę honoru, podałby się do dymisji, ale od pisuarów nie można za dużo wymagać.A co dopiero Maliniak , Budyń zwany prezydętem :)))
zzz
2023-08-30 19:02:59
Śruba jako pomnik - to poważna pomyłka a o M. Jurczyku ani mru mru.
ROK 1970
2023-08-30 18:55:20
Dużo wytrzymałem ,ale Dzięgi obrońcy pedofilów i zakłamanego przewodniczącego nszz NIE ZDZIERŻĘ !!!
Zgred
2023-08-30 18:04:20
Pamiętam strajki sierpniowe i postulaty na sklejce spisane. Było tam coś o żołądkach jednakowych i o godności Robotnika przez duże "R" pisane. Pamiętam te noce na styropianie, te msze i komunię na klęczkach przyjmowane. Minęło ileś lat. Przes firmy z politycznego nadania zarabia w rok więcej niż robol (przez małe "r" pisane) zarabiałby na swoim stanowisku przez 40 lat o ile z roboty go nie wywala. Pomnik księdza rozdającego komunię dawno wywrócony, bo dzieci krzywdził. Warto było? Oceńcie sami.
Wojtek
2023-08-30 18:02:36
Boże jakie szkaradztwo przed zabytkowym budynkiem ? Konserwatora zabytków nie ma w tym mieście? Pięknego założenia Wałów nie zniszczyli ani naziści ani komuniści, to teraz go szpecą betonem i złomem pisowcy. Ten syf pasuje do gmachu jak pięść do oka !
ile?
2023-08-30 17:55:04
Ile ta szopka i polityczna hucpa nas podatników znów kosztowała? Czy naprawdę nasze podatki muszą iść na kiełbasę wyborczą i wożenie się wierchuszki partyjnej po kraju i zagranicy? Ile jeszcze Polacy wytrzymają takie plucie nam w twarz i śmianie się z frajerów, grzecznie płacących podatki, żeby te gnoje mogły sobie latać i się lansować na takich wydarzeniach?
Pisowskie zakłamanie
2023-08-30 17:51:57
Kolejny przykład pisowskiego zakłamywania historii. Może mi to ktoś "mądry" z pisowców wytłumaczyć, co ma urząd wojewódzki wspólnego ze strajkami robotniczymi w latach 70? Jakby trochę znali historię, zamiast próbować pisać ją na nowo, to by wiedzieli że strajki robotnicze poszły pod ówczesny urząd wojewódzki, ale władze wcale nie chciały z nimi rozmawiać. Miało nawet paść stwierdzenie, że "z hołotą nie będziemy rozmawiać". Ot i cały udział tego miejsca w protestach. Komu i czemu ten pomnik?
Wódz OTUA
2023-08-30 17:51:33
Chwała i szacunek wszystkim,którzy mieli odwagę upomnieć się o sprawiedliwą Polskę.Ukłony w pas od internowanego.
Maliniak klęczący
2023-08-30 17:47:52
O tak, klęczenie, to jedyne co ten Maliniak potrafi. A pomnik paskudny. Kto takie szkaradztwo zaprojektował i zezwolił na umieszczenie w takim miejscu?
Gość
2023-08-30 17:34:14
Na terenie stoczni jest już jeden pomnik.Dlaczego nie obejrzał pisowskiej stępki?
Gość
2023-08-30 17:32:43
W latach 90 i później w Polsce był wysoki poziom bezrobocia. W tv usłyszałem że przez ten okres stocznie były dotowane z budżetu państwa. Nawet NIK podał kwoty. Zastanawiam się co i dla kogo wywalczyli strajkujący.
Nic to nie dało
2023-08-30 16:43:53
Służycie wszystkim innym, tylko nie Polakom. Przypomnieć należy, że podwaliną okrągłego stołu skąd się wywodzicie było wykluczenie, przymusowa emigracja patriotów. Niektórych za głośnych księży uciszono na zawsze. Potem "myśmy się dogadali" (Czarzasty). Plewy z plewami.
W zadumie
2023-08-30 16:38:50
Stały patent dzięgi na uroczystosciach, gdy są fotoreporterzy to łapie się za brodę i robi minę ,,jestem w zadumie,,.
SromotnikBezwstydny
2023-08-30 16:35:35
A gdzie teraz są e " wolne z.z."??? "S" zawłaszczona przez kastę urzędniczą... Robotnicy harują u Niemców, Skandynawów lub Brytyjczyków... Przemysł leży na łopatkach.Tylko chałupnictwo kwitnie ,jak w czasach tow. Wiesława....
Sruba
2023-08-30 16:34:54
Ale statkow juz nie buduja...
Dziękuję!
2023-08-30 16:33:20
Dziękuję tym wszystkim odważnym ludziom, którzy w tamtym strasznym czasie upomnieli się o podstawowe prawa człowieka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA