Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Robot pomoże chirurgom ze szpitala przy Unii Lubelskiej

Data publikacji: 24 stycznia 2023 r. 17:12
Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia 2023 r. 09:01
Robot pomoże chirurgom ze szpitala przy Unii Lubelskiej
Nowy sprzęt już pomaga chirurgom. Fot. Ryszard PAKIESER  

Szpital Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie ma nowy sprzęt, neurochirurgicznego robota. Urządzenie będzie pomocne przy operacjach związanych z kręgosłupem, mózgiem, nowotworami. 

- Ten sprzęt to najwyższa półka - zapewniał prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, podczas prezentacji zrobotyzowanego zestawu. - Zabiegi robotyczne są bardziej precyzyjne. U pacjentów nowotworowych jest większa pewność, że wyleczenie będzie trwałe. W zabiegach ortopedycznych lepsza precyzja przekłada się na mniejszą traumę, mniejszy obrzęk tkanki, szybszą rehabilitację. Wszystkie nasza działania dążą do poprawy opieki nad człowiekiem chorym. 

Z nowego urządzenia będzie korzystał zespół kierowany przez prof. Leszka Sagana. Lekarz opowiadał, że przy operacjach kręgosłupa robot pozwoli zmniejszyć inwazyjność zabiegów. Ponadto pacjentów nie trzeba będzie przekładać. 

- Po 35. roku życia 80 proc. ludzi ma bóle krzyża. Populacja starzeje się - mówił prof. Sagan. - Jeżeli chodzi o kręgosłup, mamy coraz większą grupę chorych.  

Robot usprawni też operacje wewnątrzmózgowe. Daje nowe możliwości w leczeniu takich chorób jak padaczka czy parkinson.

- Jeżeli szukamy ogniska padaczkorodnego głęboko w mózgu, to jest to bardzo trudne - stwierdził Leszek Sagan. - Musimy wszczepić wiele elektrod, które są położone bardzo dokładnie, co do milimetra. Wszczepienie dziesięciu, piętnastu elektrod zajęłoby cały dzień. To jest praktycznie niemożliwe. Przy użyciu robota jedną elektrodę wszczepiamy w 6 minut. Nasze możliwości walki z padaczką lekoodporną zwiększają się. A musimy pamiętać, że przy 100 tys. chorych na padaczkę, to 30 proc. z nich ma właśnie padaczkę lekoodporną.  

Sprzęt kosztował 8 milionów złotych. Zakup został sfinansowany dzięki dotacji z budżetu państwa ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 25.01.2023 r.

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

padaczka lekoOPORNA
2023-01-26 06:33:15
Droga Redakcjo, Poprawna forma to "padaczka lekooporna" (bez "d" w drugim słowie), a nie "lekoodporna". Różnica dla laika niewielka, ale mechanizm biologiczny (a także jego konsekwencje) jest w każdym z przypadków zupełnie inny. Proszę o korektę.
@Czyli nie
2023-01-24 20:02:03
Nie jest "takie hallo". Łżesz w żywe oczy, kłamco.
Czyli nie
2023-01-24 18:57:43
od Jurka? Bo jest takie hallo, ze caly sprzet w szpitalach jest od Jurka.
Honorata
2023-01-24 17:55:09
Bardzo dobrze, że inwestuje się w nowoczesny sprzęt medyczny.
a dokładnie:
2023-01-24 17:47:08
Obsługa płatności z budżetu państwa w ramach krajowego współfinansowania realizacji programów i projektów finansowanych z udziałem środków europejskich czyli UE

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA