Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Dość ludzkie roboty w Akademii Morskiej

Data publikacji: 2021-04-01 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-01 14:21
Dość ludzkie roboty w Akademii Morskiej
 

Mija, AITek, WIitek oraz Telek - to nowe humanoidalne roboty, które rozpoczęły pracę w laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Akademii Morskiej w Szczecinie. Ich możliwości poznają właśnie naukowcy AMS.

Skąd takie nazwy? Mija to akronim imion Monika, Iza, Justyna - to panie pracujące w dziekanacie uczelni. WIitek wziął się z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, AITek z IT a Telek z Telekomunikacji. Producentem robotów jest Softbank.

Mija to robot konwersacyjny Pepper zdolny do poruszania się na kołach, z pełną gestykulacją do mowy w języku polskim i angielskim. Robot z wielkim tabletem do wyboru opcji, wprowadzania danych. Wykorzystywany np. w hotelach podczas rejestracji, na eventach do wskazywania drogi itp. Posiada szereg kamer, w tym 3D, sensorów, w tym dotyku.

"Męskie" roboty Nao v6 w przeciwieństwie do Mii mogą chodzić. Także i  one mają szereg czujników, w tym akcelerometr, żyroskop, sonary, czujniki dotyku i kamery. Wszystkie one są zdolne do rozpoznawania tego, co widzą, poruszania się, śledzenia rozmówcy, naśladowania ruchów człowieka, potrafią zmieniać pozycje, czasami wzdychają, zaciekawiają się ruchem w obszarze widzenia itp.

– U  nas, w AMS, roboty wchodzą w skład laboratorium sztucznej inteligencji i widzenia maszynowego  – opowiada dr inż. Łukasz Nozdrzykowski, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
Komu będą potrzebne humanoidy? Na zagadnieniach sztucznej inteligencji oraz widzenia maszynowego uczelnia chce oprzeć opracowywany przez siebie program studiów magisterskich na
informatyce.

- Chcemy, by na studiach drugiego stopnia można było specjalizować się w komunikacji człowiek-robot i robot-robot, czyli w rozwoju systemów automatycznej konwersacji, rozpoznawania  obrazów, śledzenia obiektów, systemów rozpoznawania mowy - wyjaśnia Weronika Gocłowska, rzecznik AMS. - Roboty znajdą też zastosowanie w tworzeniu nowych rozwiązań naukowych.  W oparciu o tę komercyjną technologię będziemy mogli już wkrótce opracowywać autorskie projekty.

Obecnie, w zależności od tego, jak zostaną zaprogramowane – roboty prowadzą rozmowy, odpowiadają na pytania.  Póki co, od początku roku, pracownicy WIiT zgłębiają ich zastosowania, uczą się je  programować i poznają świat robotów. Czy boją się, że roboty przejmą kontrolę nad Akademią, a potem nad światem?

– Nie boję się buntu maszyn, te roboty są bardzo przyjaznymi jednostkami. Obawiałbym się szalonych zapędów ich programistów. To ich się bójmy! – żartuje dr inż. Nozdrzykowski.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2021-04-03 11:41:49
AI oraz programowanie to przyszłość, dobrze się stało, że roboty tego typu trafiają na uczelnie szczecina, Fabryk w Szczecinie nie ma, mamy sporo handlu, jedyne co wytwarzamy to oprogramowanie, więc programowanie jest ważne. Takie roboty przyciągną młodych do zawodu. Może miasto, rząd zauważą, że w tej dziedzinie mamy szansę na świecie. I niech nie gadają tylko, że od razu trzeba tu podatki podnosić.
wystarczy
2021-04-01 15:12:30
wizyta w Amazon czy w Zalando gdzie ludzkich robotów są tysiące. I tak na boku - nie rozumiem naukowców którzy chcą w tak banalny sposób zakończyć swoją karierę - uprawianie białego, patriarchalnego suprematyzmu i negowanie ostatnich osiągnięć gender - prosta droga do przetrącenia kulturą wykluczenia (cancel culture).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA