środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Rezygnują z segregacji

Rezygnują z segregacji

Rezygnują z segregacji
Data publikacji: 2018-08-02 09:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 1704 339836

Mieszkańcy Kołobrzegu nie kryją podenerwowania nowym systemem segregacji odpadów, którego wprowadzenie w życie zbiegło się w czasie ze zmianą podmiotu odpowiedzialnego za opróżnianie przydomowych kubłów. 

Przypomnijmy, że od 1 lipca śmieci z posesji zamieszkanych wywozi spółka ATF z Mirosławca. Zajmuje się ona jednak jedynie trzema podstawowymi frakcjami. Za wywóz papieru i szkła odpowiedzialny jest Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska, który do końca czerwca zajmował się odbieraniem wszystkich odpadów. Problem polega na tym, że Zieleń Miejska swoje frakcje zbiera nie do przydomowych kubłów, a do specjalnych dzwonów ustawionych w różnych częściach miasta. To powoduje mitręgę mieszkańców, którzy czasami pokonywać muszą sporą odległość, aby dotrzeć ze szklanymi opakowaniami i makulaturą do punktu ich gromadzenia. Z tego powodu coraz więcej osób rezygnuje z segregacji odpadów, godząc się na ponoszenie wyższych opłat. Co tydzień z takiej możliwości korzysta nawet sto podmiotów, składając stosowne deklaracje w Urzędzie Miasta. Mowa zarówno o właścicielach domków jednorodzinnych, jak i o wspólnotach mieszkaniowych.

Magistrat z niepokojem obserwuje rosnącą tendencję. Jeśli miasto nie wykaże się odpowiednio wysokim wskaźnikiem usuwania śmieci segregowanych, grozić mu będą w przyszłości niemałe kary pieniężne. Jak ostrzegają urzędnicy, to z kolei przełożyć się będzie musiało na wzrost stawek za wywóz odpadów. Aby uniknąć wysokich sankcji finansowych, miasto rozważa urządzenie sortowni, w której wymieszane odpady rozdzielane byłyby na poszczególne frakcje. To oczywiście także wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, ale nie tak wysokimi jak unijne kary za brak segregacji.

Na razie co prawda reperkusji związanych ze spadającym odsetkiem segregacji jeszcze nie ma, ale prędzej czy później się on pojawi. Nad rozwiązaniem problemu będzie musiał pochylić się przyszły samorząd. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

Komentarze

Halabardnik
Byłoby fajnie, gdyby można było porządnie recyklować. Co jednak, jeżeli wszystko zbiera się i tak do jednej śmieciarki? (No, teraz w końcu dwóch, bo firmy są osobne)
2018-08-05 08:37:46
mam dość UE!
Lewackie głupoty nie mają ograniczeń. Jak nie z tej , to z innej strony będziesz ukarany, że nie robisz tak, jak oni sobie życzą. Bardzo mnie ciekawi jak wygląda i gdzie się odbywa recykling opakowań plastikowych...? Czy nie czasem na płonących wysypiskach i spalarniach śmieci? No czekam na odpowiedzi.
2018-08-02 23:44:54
nowy system kara500+
Karać i to porządnie, dostanie jeden z drugim po kieszeni to się nauczy. Kamery, sygnalizatory, podsłuchy i do dzieła.
2018-08-02 16:11:13
s.
Nawet jeśli pojemniki na segregowanie śmieci będą bardziej dostępne, a wywóz odpadów sprawny, to wyegzekwowanie od mieszkańców segregowania wydaje się wręcz nieosiągalne. Zawsze znajdą się ignoranci, którym będzie wszystko jedno. Jedynie wysokie kary za niesegregowanie odpadów (najlepiej bezpośrednio skierowane przeciwko sprawcom, a nie kara dla całej wspólnoty) pozwolą, aby system segregacji był skuteczny.
2018-08-02 11:58:19
A jak dalego do odpowiednich kublow...
Powinni miec mieszkancy... miast i wsi ? Dziwne ze UE jeszcze tego Nie Uregulowala - gdzie o dlugosci i grubosci Ogorkow juz dawno sie zatroszczyli !!
2018-08-02 11:14:13
Ooo
Należy wyłonić kolejnych frakcjonerów, którzy zabieraliby te frakcje, których nie zabierają obecni frakcjonerzy.
2018-08-02 11:03:39
nh
kolejny przykład urzędniczego "myślenia" zza biurka w magistracie, "ja jestem nieomylny a mieszkańcy mają się dostosować, bo jak nie to kary"
2018-08-02 09:54:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie