Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Za śmieci do sądu

Data publikacji: 2018-02-08 19:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:02
Za śmieci do sądu
 

Segregacja odpadów to obowiązek, którego warto przestrzegać. W dodatku należy znać podstawowe zasady, bo nie wszystkie odpady do siebie „pasują”. Wystawianie worków z zawartością, która powinna być zabezpieczona w inny sposób, może się skończyć sprawą w sądzie. Przekonał się o tym niedawno mieszkaniec gminy Dobra. Kolejny – tym razem szczecinianin – stanie przed obliczem Temidy w najbliższych dniach.

Mieszkaniec gminy Dobra do żółtych worków, przeznaczonych do gromadzenia tworzyw sztucznych i metalu, dołożył m.in. podkaszarkę z przewodem elektrycznym, wycieraczkę samochodową i pompkę. Nieprawidłowości wykryli strażnicy gminni podczas rutynowej kontroli. Właściciel nieruchomości nie zgodził się z zarzutami, sprawa trafiła więc do sądu.

– Obwiniony bronił się, argumentując między innymi, że strażnicy wykonali tylko zdjęcia, a nie zabezpieczyli materiału dowodowego w postaci spornych odpadów. Sąd nie podążył za argumentacją sprawcy wykroczenia i zebrane dowody w sprawie zostały uznane za wystarczające – informuje portal gminadobra.info

Doszło do 3 rozpraw, ostatecznie 26 stycznia zapadł wyrok, zgodnie z którym mężczyzna musi zapłacić 200 zł grzywny i koszty postępowania. W wyroku podkreślono, że oskarżyciel publiczny – Straż Gminna w Dobrej – prawidłowo wskazał na niedopuszczalność takiego postępowania. Sąd zwrócił uwagę na dużą szkodliwość takiego postępowania i uwypuklił obowiązek dbania o środowisko naturalne poprzez prawidłową segregację odpadów. Efektem takiego działania ma być zmniejszenie odpadów trafiających na składowiska. Ponadto Straż Gminna w Dobrej wskazała w postępowaniu, że niewłaściwa segregacja może spowodować znaczący wzrost kosztów zagospodarowania odpadów, co może dotknąć wszystkich mieszkańców.

– To wcale nie jest odosobniony przypadek, w Szczecinie często mamy podobny problem – przyznaje Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. – Mimo obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów dochodzi do wielu nieprawidłowości.

Strażnicy sprawdzają liczne sygnały, które trafiają do nich z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, od zarządców nieruchomości, ale także od samych mieszkańców.

– Najczęstsze wykroczenie to pozbywanie się gruzu w workach przeznaczonych do segregacji innych frakcji odpadów lub wyrzucanie odpadów budowlanych do kontenerów na odpady komunalne – przyznaje Joanna Wojtach. – Często też w niewłaściwy sposób mieszkańcy pozbywają się świetlówek.

Taka sprawa jest właśnie rozpatrywana w ostatnich dniach. O nieprawidłowościach Straż Miejską powiadomił zarządca nieruchomości, powołując się na informacje od naocznego świadka. Zebrany materiał dowodowy jest mocny, sprawa trafiła do sądu. Być może wyrok zapadnie już na pierwszej rozprawie, która została wyznaczona na 16 lutego. Sprawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. ©℗ 

ToT

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Straż gminna? Zuchy!
2018-02-09 14:16:37
Na razie tylko kary grzywny ale należy oczekiwać zaostrzenia polityki ekologicznej i wprowadzenia kar bezwzględnego aresztu. Sąd już ma świadomość "dużej szkodliwości" i "uwypuklił obowiązek dbania o środowisko naturalne poprzez prawidłową segregację odpadów". W tej sytuacji za nieuniknione uważam także wprowadzenie przymusowych obozów reedukacyjnych dla wszystkich tych, którzy wzorem @kibica nie przystępują do powszechnego programu "Sortownia Śmieci w Każdym Domu" i tym samym zmniejszają zyski zagranicznych firm, o których pisał @Kovalski.
pet w świat
2018-02-09 09:40:14
"Sąd zwrócił uwagę na dużą szkodliwość takiego postępowania i uwypuklił obowiązek dbania o środowisko naturalne poprzez prawidłową segregację odpadów." Logika godna strażnika gminnego, ale sądu...? Lepiej ciąć drzewa od głowy do pasa - i to zgodnie z prawem. A czymże to prawo wobec matki natury?
Kovalski
2018-02-09 08:43:19
Za 1 kg smieci rafineria Jedlice płaci 60 groszy i to te grosze bija sie smieciarze z lasu ze smieciarzami z Retmansa których zatrudniaja bandyci z senatu berlinskiego.Do społki z nimi pracuje jakis Suez tez bandzior z firmy Nestle ktory wywolal wojne domowa w Boliwii okradajac miasto z wody. Zfunduszu korupcyjnego kupuja lizaki do nagradzania np ekologów albo strazy gminnej ktora wykonuje taka samą robote jak policja zydowska w Getto łodzkim co jest bardzo ładnie udokumentowane.Retmans i Suez codziennie maja po 150 tys zł zysku,a gminna straz pilnuje zeby zyski urosły a juz w zadnym wypadku nie spadły.Oczyszczalnia smieci przy moscie Cłowym powinna byc 5 krotnie wieksza zatrudniac wiecej ludzi i dawac prawa pracy chronionej w warunkach szczególnych.Zeby nie isc w koszty zmusza sie przy pomocy policji gminnej do robienia zadan włascicieli Sueza Forsa nie smierdzi To kwestia czasu zeby złapac korupcje a złodziejskie umowy uniewaznic.
Krzysio
2018-02-09 08:27:30
kibice:ja tak samo nie chodze na mecze i nie jezdze na wyjazdy bo wiem jak ten biznes wyglada od srodka,na zachodzie jakos nie ma problemu z segregacja a jesli u nas jest to nalezy to sprawdzic ,ja segreguje to co sie da .
dobrze zrobił
2018-02-08 23:32:52
jeśli pompka met. to całkiem dobry złom, jeśli plastic to też dobry dał worek.
kibic
2018-02-08 21:24:12
ekoteroryzm działa ;))) ja nie segreguję i nigdy tego nie będę robił.bo wiem jak ten biznes wygląda od środka ... jedna wielka ściema.kosztuję mnie to trochę więcej,ale przeżyję ten wydatek.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA