Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Resort kultury jednak przejmie stoczniową świetlicę?

Data publikacji: 05 lutego 2021 r. 20:24
Ostatnia aktualizacja: 05 lutego 2021 r. 20:24
Resort kultury jednak przejmie stoczniową świetlicę?
Fot. Dariusz GORAJSKI  

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” podjęło decyzję o utworzeniu oddziału Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Szczecinie. Oddział docelowo zostanie zlokalizowany w budynku byłej świetlicy Stoczni Szczecińskiej". Tak brzmi najnowszy komunikat resortu kultury. Oznacza to, że być może finał sporu o przyszłości historycznej świetlicy jest bliżej, niż wydawało się to jeszcze kilka dni temu. 

MKiDN informuje: "Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie odpowiedzialny za prowadzenie inwestycji polegającej na remoncie i adaptacji stoczniowej świetlicy w Szczecinie, opracowanie i przygotowanie scenariusza wystawy stałej oraz, po zrealizowaniu inwestycji, prowadzenie w nowym obiekcie działalności kulturalnej związanej z dziedzictwem Solidarności.

Obecnie trwają konsultacje przedstawicieli Instytutu Dziedzictwa Solidarności oraz władz Miasta Szczecina dotyczące warunków przekazania IDS budynku stoczniowej Świetlicy. Warunkiem utworzenia jest dokonanie szczegółowych uzgodnień co do zakresu terenu, jaki zostanie przekazany oraz przygotowanie obiektu do przekazania go na cele inwestycyjne. Równocześnie MKiDN podejmie w uzgodnieniu z NSZZ „Solidarność” procedurę zmiany Statutu IDS, który poszerzony będzie o zapisy dotyczące Oddziału i jego zadań". 

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie między szczecińskim magistratem a resortem kultury narastały kontrowersje odnośnie tego, jaka instytucja i co ma w sprawie świetlicy zrobić.  

Miasto przejęło obiekt w roku 2015. Miał się on stać miejscem pamięci i edukacji. O dużych szansach powodzenia stworzenia tam stoczniowego muzeum w czerwcu 2016 roku mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Jednak potem władze Szczecina sygnalizowały, że ze swoimi staraniami wobec świetlicy pozostały same a korespondencja, jaką prowadzą z resortem kultury, nie przynosi żadnych rezultatów. W końcu miasto zadeklarowało, że jest gotowe oddać obiekt za złotówkę. MKiDN odpowiedziało, że chce przejąć świetlicę, ale miasto musi najpierw zapewnić odpowiednia infrastrukturę oraz zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. ©℗

A. Sasinowski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czlonek MKS z W -6
2021-02-07 19:47:03
I miejmy nadzieje: ze tak obecny i przyszly Instytut Dziedzictwa Sierpniowej Solidarnosci z 1980 roku w Szczecinie - w Calosci przejdzie LUSTRACJE IPN-u... by "nie wkradl sie" w ten Instytut - zaden Lewicowiec czy PO-stkomunista !/??
Do... Marka
2021-02-06 22:13:48
Kto oddal choc polowe Swego Serca dla Sierpniowej Solidarnosci w 1980 roku... to nie mial i nie ma potrzeby przeskakiwania z Sierpniowgo Kwiatka... na inny i na czerwono "POKO-lorowany" czy z "Mysliborza kwiatek" !/??
Marek
2021-02-06 18:42:01
To jakiś krok do przodu. Czy MKiDN będzie konsultował projekt że wszystkimi związkami wywodzącymi się z pierwszej Solidarności? Oprócz związku M. Jurka są jeszcze dwie Solidarności 80. To do nich też należeli później niektórzy strajkujący, w tym członkowie MKS z 1980 roku.
klapa
2021-02-06 13:04:29
A dlaczego resort kultury / Może powinny jakieś instytucje związane ze stoczniami, gospodarką morską, kształceniem ludzi z tym działem gospodarki?
zazeł
2021-02-06 12:05:10
Jest potencjał, będzie escape room. Wstęp dla członków "Solidarności" gratis.
Czlonek MKS z W-6
2021-02-05 22:18:41
Dziwne ze MKiDN w Warszawie az przez 5 lat... Nie potrafil podjac odpowiedniej Decyzji w tej Sprawie ?? Natomiast Szczecinskie Lewactwo i PO-stkomunisci bardzo szybko po-radzili sobie otworzyc swoje "Przelomy" i to az w po-dziemiach na Pl. Solidarnosci w Szczecinie ! Reasumujac: gdy bysmy My jako Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy w Sierpniu 1980 r. na tej Swietlicy... dzialali wowczas "az tak slamazarnie" to Komune bysmy mieli jeszcze dzisiaj - a tak mamy juz PiS i "jako - tako" jeszcze troche Lewactwa wraz z PO-stkomunistami w Szczecinie !/!
Czy wejdzie
2021-02-05 21:41:16
TRAFOSTACJA SZTUKI i będzie germanizacja??
No i dobrze
2021-02-05 20:30:23
Jest nadzieja, że nie będzie tak jak z ECS.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA