poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Odtajnione po 70 latach dokumenty trafią do Polski

Odtajnione po 70 latach dokumenty trafią do Polski

Odtajnione po 70 latach dokumenty trafią do Polski
Data publikacji: 2018-02-16 07:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-17 08:41
Wywietleń: 1283 314416

Dzięki staraniom wiceminister kultury Magdaleny Gawin i wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego uzyskał zgodę na dostęp do odtajnionych w 2017 roku materiałów ONZ Komisji ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC). Dokumenty, obecnie znajdujące się w ONZ w Nowym Jorku, potwierdzają bezsporną wiedzę aliantów na temat obozów śmierci i obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.

- W nocy przyszło do nas oficjalne pismo z ONZ, od pani ambasador Joanny Wroneckiej z Nowego Jorku o tym, że Polska, jako czwarty podmiot na świecie, uzyskała dostęp do utajnionych wcześniej materiałów Komisji ds. Zbrodni Wojennych przy Organizacji Narodów Zjednoczonych - powiedziała wiceminister Magdalena Gawin. - W tych materiałach zawarte są raporty rządu polskiego w Londynie, który za pośrednictwem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, informował Zachód o obozach koncentracyjnych w Polsce, o eksterminacji ludności cywilnej, o eksterminacji inteligencji oraz o Zagładzie Żydów europejskich i polskich. Były podawane wszystkie nazwy obozów koncentracyjnych i obozów śmierci łącznie z ich lokalizacją. Alianci wiedzieli, co się dzieje w Polsce i nie podjęli żadnych akcji, nie podjęli żadnej prewencji, nie zbombardowali ani jednej linii kolejowej, która prowadziła - wagony pełne ludzi - do obozów i do komór gazowych.

Materiały zawierają m.in raporty rządu emigracyjnego w Londynie z lat II wojny światowej alarmujące aliantów o nasilającej się eksterminacji ludności polskiej oraz Zagładzie Żydów w obozach śmierci zbudowanych na terenie okupowanej Polski. Dokumenty te potwierdzają bezsporną wiedzę aliantów na temat obozów śmierci i obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski, oraz informacje na temat okrucieństw popełnianych przez niemieckiego okupanta. Raporty były wykorzystane w Procesach Norymberskich, po czym zostały utajnione na 70 lat.

Dokumenty Komisji po odtajnieniu w 2017 roku trafiły do The Wiener Library oraz School of Oriental and African Studies w Londynie, a także do Holocaust Memorial w Waszyngtonie. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jako jedna z pierwszych instytucji na świecie otrzyma dokumenty UNWCC.  Cyfrowe kopie materiałów archiwalnych będą tam przechowywane i udostępniane badaczom.

Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych została ustanowiona na spotkaniu w Foreign Office w Londynie 20 października 1943 r. W jej skład weszli przedstawiciele rządów 17 państw członkowskich: Australii, Belgii, Kanady, Chin, Czechosłowacji, Danii, Francji, Grecji, Indii, Luksemburga, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Jugosławii. Pierwsze posiedzenie odbyło się 11 stycznia 1944 r., a prace trwały do końca marca 1948 r.

Archiwum komisji zawiera 450 tys. stron dokumentów. Są wśród nich akty oskarżenia przeciwko zbrodniarzom wojennym, relacje świadków, protokoły z posiedzeń, sprawozdania i korespondencja. Zgromadzone materiały archiwalne dotyczą ponad 30 tys. osobnych przypadków zbrodni wojennych, popełnionych podczas II wojny światowej przez państwa Osi.

(mkd)

Na zdjęciu: W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, zastępcy dyrektora Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im Witolda Pileckiego dr. Wojciecha Kozłowskiego. Przekazanie tej ważnej informacji odbyło się w obecności pani Ireny Wiśniewskiej, więźniarki byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Fot. Danuta Matloch

Komentarze

Dymisja!
Ta Gawin zapamiętale klaskała antypolskiemu wystąpieniu ambasador Izraela Azari na rocznicy w Auschwitz. Powinna zostać natychmiast zdymisjonowana! Za poklask dla antypolonizmu i obrazy tym haniebnym przemówieniem Azari więźniów Auschwitz.
2018-02-17 00:49:02
"jajcarski njus"
Cyt. "...uzyskał zgodę na dostęp do odtajnionych w 2017 roku materiałów ONZ Komisji ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC).".... ONZ, UNO, UNICEF to organizacje, które miłują każdego "murzynka", uciskanego "brata starszego", paslestyńczyka, którego "brat starszy uszczęśliwia" - organizacja przytuilająca biednych, także tych zagazowywanych przez "nazistów" posiada jakieś TAJEMNICE zamknięte od 70-ciu lat?....Kto zamknął i dlaczego owe TAJEMNICE tak pilnie strzeżone przez ostatnie 70-ąt lat???? Rozumiem iż "mocarstwa" posiadają swe tajemnice, ale ONZ?
2018-02-16 13:16:45
,
Wiedzieli i co z tego? Teraz pora na akta z Sikorskim, które zostały utajnione na kolejne lata...
2018-02-16 07:59:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie