poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Specjaliści z PUM zidentyfikowali szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 300

Specjaliści z PUM zidentyfikowali szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 300

Specjaliści z PUM zidentyfikowali szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 300
Data publikacji: 2018-11-25 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 1597 363380

Grób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel w Belgii, kryje szczątki porucznika Mikołaja Kirkilewicza z 300 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wspartych badaniami historycznymi pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Specjaliści ze szczecińskiej uczelni, działający we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekshumowali 2 grudnia 2017 roku szczątki nieznanego polskiego lotnika, spoczywające na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel w grobie nr 11, aby przebadać szkielet i artefakty oraz pobrać próbki niezbędne do przeprowadzenia badań porównawczych DNA. Prace były realizowane w obecności pracownika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady RP w Brukseli.

Porównawcze badania genetyczne odbywały się w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie wcześniej zabezpieczono DNA od rodzin trzech lotników, którzy stracili życie 2 marca 1945 roku. Badania historyczne w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów w Maidenhead prowadzili pracownicy z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN.

Lancaster PB 854 BH-I dowodzony przez porucznika Mikołaja Kirkilewicza brał 2 marca 1945 roku udział w dziennym nalocie na obiekty przemysłowe w Kolonii. Został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą w rejonie celu. Zginęła cała załoga.

Ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie lotnika, planowana jest na 2 marca 2019 r. – w 74. rocznicę śmierci porucznika Mikołaja Kirkilewicza.

(mkd)

Na zdjęciu: Mikołaj Kirkilewicz

Fot. IPMS Londyn

Komentarze

Krzysiek
Chwała Bohaterom! Niech żyje Polska!
2018-11-26 09:03:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie