Renowację przejdzie wnętrze kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie. Nowy projekt nawiązuje do kolorystyki sprzed stu lat, ale jej nie powiela.
Projekt zaakceptował miejski konserwator zabytków w Szczecinie. Jak będzie wyglądać nowe wnętrze kościoła, można zobaczyć na planszach z widokiem na prezbiterium i chór, ustawionych przy ambonie.
– Prezentowany projekt nawiązuje do kolorystyki kościoła z 1919 roku, ale jej nie powiela. Kościół powstał jako miejsce modlitwy dla pruskich żołnierzy wyznania ewangelickiego, ale jego funkcja uległa zmianie – wyjaśnia ksiądz Jarosław Staszewski, proboszcz i kustosz sanktuarium. – Nowa aranżacja wnętrza kościoła nie udaje więc dawnej, ale z niej czerpie. Bierze także pod uwagę dzisiejsze przeznaczenie świątyni, która od ponad siedemdziesięciu lat służy szczecińskim katolikom.
Do pierwotnego wyglądu wnętrza nawiązywać będą jasne piaskowe ściany, ugrowe łuki, pilastry (płaskie filary), a także purpura i złoto, które obecne będą w detalach architektonicznych. Nowa będzie natomiast tonacja barw.
– Projekt kolorystyki wnętrza kościoła, oparty na dawnych rozwiązaniach, jest nową kreacją podporządkowaną idei miejsca – dodaje ks. Staszewski. – To znaczy, że wchodząc w architektoniczną przestrzeń sanktuarium – w duchowym rozumieniu – wchodzimy w przestrzeń Bożego Serca. Dosłownie: wchodzimy do Bożego Serca; wchodzimy w przestrzeń łaski, która obficie wylewa się z otwartego Serca Zbawiciela.
Prace mają być prowadzone etapami. Jak informuje ks. Staszewski, będą „długotrwałe i kosztowne”. – Nie jesteśmy dziś w stanie określić czasu ich zakończenia. O każdym etapie prac będziemy szczegółowo informowali.
W zeszłym roku wyremontowana została wieża kościoła. Wówczas umieszczony został zegar wykonany według niezrealizowanego projektu sprzed stu lat.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wybudowany został w duchu modernizmu. Jego wznoszenie rozpoczęło się w 1913 r., a zakończyło tuż po I wojnie światowej, w 1919 r. Ma żelbetową konstrukcję z elementami neobaroku i neoromanizmu. Prawdopodobnie był pierwszym kościołem w Niemczech zbudowanym w technologii żelbetu. Zabytkiem jest od 2002 roku.
Od 1945 roku duszpasterstwo w kościele prowadzone jest przez księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
(KaNa)
Fot. Dariusz Gorajski