Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Lipa na pl. Rodła

Data publikacji: 2018-05-14 10:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Lipa na pl. Rodła
 

„Dopiero za dwadzieścia, trzydzieści lat będzie można mówić jakimkolwiek naprawieniu szkody. Ale na pewno nie teraz" - tak szczecinianie komentują nieoczekiwaną wymianę drzew przy Pazimie.

W sercu miasta - na polecenie Zakładu Usług Komunalnych - wycięto wiekowe drzewa, wśród nich rzadko spotykaną topolę białą. Były to jedyne pamiątki po dawnej zieleni Szczecina w tym rejonie: z czasów, gdy jeszcze nie było pl. Rodła i takiego układu ulic - z rondem - jak obecnie. W zamian sadząc to, co widać na zdjęciu.

Dokładnie w miejsca wcześniej zajmowane jeszcze niedawno przez grube pnie rozłożyste korony sięgające czwartego piętra wstawiono „patyki", które ledwie rzucają cień. W sumie trzy, choć dobrze widoczna jest tylko lipa. Smukłe pnie buków płaczących (odmiana ’Purple Fountain’) mają rozmiar raczej symboliczny: ich średnica jest kilkakrotnie mniejsza niż podpierających je palików.

- Drzewa stoją w słońcu. Przy ulicy o dużym natężeniu ruchu. To warunki trudne do przetrwania nie tylko dla drzew. Natomiast... Nie widać, by zamontowano przy nich system napowietrzania. Choćby rurę, którą wprost do korzeni byłoby można dozować nie tylko wodę, ale też odżywki i nawozy. Jakie więc te drzewa mają szanse na przetrwanie? - komentują przechodnie, nie bez żalu.

Na pewno mają szanse na przetrwanie paru lat w gwarancji. Potem... się zobaczy.

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czerwony Szczecin
2018-11-12 13:54:33
Mafia kominkowa Szczecina potrzebuje drewna na handel...
Pikuś
2018-05-15 22:40:17
Dał nam przykład Szyszko jak wycinać mamy!
Krzesimir
2018-05-14 22:12:00
Właśnie się zastanawiałem kilka dni temu co to za dziwne drzewa tam posadzili, więc dzięki za informację. Buk płaczący chyba by pasował bardziej do parku. Powinno się więcej sądzić olchy lub topoli, bo one szybko rosną. Nie wiem, czy w Szczecinie gdzieś rosną olchy? Albo platany bo one podobno lepiej znoszą zanieczyszczenie powietrza.
rarara
2018-05-14 20:58:11
Pogratulować tym, co teraz placza bo im drzewko wycieli. Sprawiały zagrożenie, co kolejna burza, coraz więcej opadało konarów. Lepiej wyciąć stare i zasadzić młode, pacany.
xzz
2018-05-14 20:54:20
Lepiej zostawić stare drzewiska, których konary mogły na kogoś w każdej chwili spaść. Pogratulować niektórym.
Do ateisty
2018-05-14 20:50:18
Szacun facet. Tylko co to da? Domorośli ekolodzy zbijają kasę na blokadzie inwestycji na przyszłość, dla dalszych pokoleń. Niestety władza nie trzyma ciśnienia i ch.. w majtkach.
jestem ateista
2018-05-14 19:46:05
i uwazam PiS za antypolska partie - jak widzisz proba sprowadzenia wszystkiego do sporu politycznego nieudana - nie lubie Szyszki ale napisalem jedynie za na Zachodzie Europy ktora tak wychwalacie w czasie zimy zuzywa sie tyle soli co w Polsce przez kilka - kilkanascie lat, uzywa sie chemi by oczyszczac drogi rowerowe (pryska sie glifosatemn na potege - co najmniej 2 - 3 razy w roku) do tego drzewa sie wycina i wsadza nowe (zreszta te drzewa sa zazwyczaj porzadnie wyrosniete - przywozone sa w specjalnej lyzce koparki... Duzo moglbym pisac o tym jak histeryzujecie ale najwazniejsze jest to ze Puszcza Bialowieska i tak umrze - juz wymarlo poltorej miliona swierkow - jak sie oglada materialy z oblotu to serce sie kraje widzac te wszystkie piekne drzewa martwe bo pare lat temu ekolodzy zakazali wyciecia kilku chorych drzew... Raka tez pewnie bedziesz chodowac zeby sie naturalnie wyleczyl albo jak bedziesz mial gangrene to poczekasz az ci samo przejdzie... Jeszcze raz napisze - zaden ekolog krytykujacy Szyszke za wycinki nie zagwarantowal ze bez wycinki yte drzewa beda zywe i beda staly - dlaczego bo tu nie chodzi o to by byly drzewa zywe ale o to by forsowac utopie naturlanie odradzajacego sie lasu po naturalnej katastrofie ekologicznej jaka jest niekontrolowany wysyp kornika. Takie lasy mamy juz w Europie - np Las Bawarski - w ciagu 20 lat tam dopiero pojawiaja sie mlodniki - w ciagu 20 lat moglyby byc calkiem niezle drzewka - odsylam do opracowan naukowych pokazujacych ze w taka malych lasach jakimi jest Puszcza Bialowieska zwlaszcza teraz (po bialoruskiej stronie by powstrzymac kornika Bialorusini wycieli prawie 1000 metrowy pas lasu przy granicy z Polska) nie moga zachodzic naturalne procesy odtwarzania zroznicowanego lasu - wygraja silniejsze rozliny i powstana lokalne monokultury bez wzgledu na to co mowia ekolodzy (z ktorych wiekszosc nie zdala nawet matury). By bylo jasne kocham las i drzewa ale rozumiem obiektywne racje za czyszczeniem Puszczy Bialowieskiej i przyspieszaniem odbudowy lasu zniszczonego kornikiem. Chce widziec puszcza za 30 - 50 lat a nie za 100.
@"Malo wiecie i ..."
2018-05-14 18:45:48
W której szkole takich durnot cie uczyli? W parafialnej?Niedzielnej? "..drzewa to sa wieksze kwiaty ..." Gratuluję pustogłowia twoim nauczycielom!!! Puszcza Białowieska to jedyny taki kompleks leśny w Europie! Nie porównuj jej do łanu tulipanów w Holandii !!! Módl się do swoich świętych obrazków o zdrowie... o rozum za póżno!!!
Bart
2018-05-14 18:21:47
Na Pl. Rodła nie ma ronda.
Krzesimir
2018-05-14 17:49:43
Szkoda wyciętych drzew. Smog w tej okolicy niestety będzie jeszcze większy.
Ręce opadają
2018-05-14 16:49:18
Myślę że już dość dyskusji nad beznadziejnym artykułem Pani redaktor. Co to ma być, epitafium nad uschłym badylem. Istnieje coś takiego jak stan wyższej konieczności. W skrócie daje on przyzwolenie aby poświęcając dobro mniej chronione oszczędzić te bezcenne. To się pytam tych wszystkich pseudoekologów, pseudoogrodników, pseudoornitologów i innych pseudoznawców drzew i przyrody. Zostawić uschły konar bo daje cień i wróbelki dostaną zawału przy wicince, czy oszczędzić człowieka przed śmiercią lub trwałym kalectwem? Zostawmy drzewo bo potrzebni nam nowi niepełnosprawni, którzy wam podziękują za ptaszki i cień.
@Malo wiecie i duzo gadacie.
2018-05-14 16:34:39
Ty...człowieku, dbający o różnorodność. Jesteś dla przyrody zbędnym balastem, który już niedługo natura zmiecie, jak pyłek na wietrze.
Malo wiecie i duzo gadacie.
2018-05-14 16:06:18
Drzewa sie wycina i sadzi mlode - tak robia na calym swiecie - wy to jacys mistycy jestescie - jedzcie do Holandi - daleko nie macie - drzewa to sa wieksze kwiaty i tyle w temacie. A co do 123 itd - widzisz nie ma zanczenia czy wycinano czy nie wycinano bo Puszczy Bialowiejskiej mialo i tak nie byc - na zaglade skazali ja ekolodzy pokroju Wajraka - zawsze sie pytam czy Wajrak albo jego sympatycy daliby gwarancje ze drzewa beda zywe staly jesli wyjedzie harvester Szyszki i byla cisza - popatrz na lasy w Europie Zachodniej czy w Czechach gdzie ekoterorysci wymusili "naturalne" procesy - kilkanascie lat po smierci pieknych drzew jest wylacznie chwastowisko samosiejek, jalowe z punktu widzenia roznorodnosci ekologicznej - moze za 80 - 90 lat cos tam bedzie... Plakac sie chce - kiedys puszcze mialy setki tysiecy hektarow i te procesy dzialaly w innej skali dzis kilka tysiecy hektarow zwyczajnie nie wystarcza i dlatego potrzebny jest czlowiek ktory dba o roznorodnosc - potrzebne sa i mlodniki i stare drzewostany, potrzebne sa polany - po prostu operujemy na mniejszej powierzchni i naturalne procesy nie maja szansy by dzialac samoistnie... w skrzynce na balkonie nie stworzysz zroznicowanego srodowiska... Sa szybko rosnace drzewa - nie problem jest w wymiarach a od cienia jest parasol.
Obs.ryver
2018-05-14 15:33:21
PiSdzielcy zaczęli od likwidacji koni... w międzyczasie "załatwili" trybunały, sądy,prokuratury, handel,szkoły,tvp, starców i inwalidów i inne, teraz przyszedł czas na lasy i drzewa... Gdy już będziesz oddychał tylko smogiem i spalinami tzn, że PiS uznał, iż czas na Ciebie...!!!
do 123
2018-05-14 13:56:28
"Jakos wycinka w puszczy białowieskiej im nie przeszkadzala..." redaktor Arlecie Nalewajko pewnie nie przeszkadzało, bo to akurat zrobił PiS. A to p. Nalewajko się podoba, więc nie ma problemu. Poza tym chodzę tamtędy dwa razy dziennie i nie widziałem ani razu tych przechodniów komentujących nie bez żalu.
many
2018-05-14 13:48:17
Takie piekne drzewo, dawało tyle cienia, patrzyło na pokolenia szczecinian... Żal pisać, smutno mi sie zrobiło jak zobaczyłem to puste miejsce po... nim, jakbym stracił kogoś bliskiego...
xx
2018-05-14 12:38:34
... w innym mieście, w innym kraju Europy widziałam, jak wieczorem, po zmroku, ok. godz.23.00 podlewano kwiaty zdobiące miasto, bo wtedy ziemia jest już trochę schłodzona i woda szybko nie wyparowuje....no i te kwietno-drzewne ozdoby są przepiękne i zadbane...ale to u nich...my jesteśmy pewnie bogatym miastem, skoro stać nas na kilkukrotne wymiany niepielęgnowanych młodych nasadzeń...do bani z tym, jest ogrodnik miejski, ZUK, może jeszcze jakieś służby, ale to wszystko - kompletnie niezorganizowane...szkoda...
To ja wierzba
2018-05-14 12:13:24
Na 100% wyschną bo bez podlewania nie mają szans ale co tam posadzi się kolejne i tak ktoś na tym zarobi..
tyle
2018-05-14 11:29:31
pisowskie sq..syny
SromotnikBezwstydny
2018-05-14 11:21:09
Posadzi się krokusy i będzie ładnie... A drzewa, cóż nie umieją krzyczeć z bólu.... A smog? Ludzie wchłoną każdy smród! A odpoczynek w cieniu drzew? Do GALAKSY-tam jest cień, klima i "atrakcje"... A drzewa? "...drzewa zbierają się w drogę, słychać po nocy ich głos: Trzeba wreszcie coś postanowić, trzeba ludzkiej położyć kres zachłanności! Dłużej już czekać nie mogą widząc niepewnym swój los. Drzewa zwołują się w drogę, słychać po nocy ich głos..." (żródło:http://www.bibliotekapiosenki.pl/utwory/Drzewa_ruszaja_w_droge/tekst)
@123
2018-05-14 11:15:06
Palenie papierosów NA PEWNO nie przeszkadza żadnym roślinom.Reasumując, po co ten wpis,i co ma Kurier do Puszczy Białowieskiej.
A po kilkudziesięciu latach....
2018-05-14 10:20:38
A po kilkudziesięciu latach.... znowu wyrżną te drzewa, o ile oczywiście w ogóle dotrwają zanim po 3-5 latach nie uschną...
123
2018-05-14 10:13:45
Jakos wycinka w puszczy białowieskiej im nie przeszkadzala ale jak im pod domem drzewko wytna lub w okolicy to nagle wielka afera i sie interesuje ekologia, zenada hipokryzja i zaklamanie koltunstwo.ale palaczom papierochow brak drzew nie przeszkadza, pala caly czas na przystankach komunikacji miejskiej mimo mandatu do 500zl ktorego nikt nigdy nie dostal.
Lipa
2018-05-14 10:10:48
To oczywiste, w końcu każdy wie ile rośnie drzewo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA