Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło w sobotę alert o dużym zagrożeniu pożarowym lasów w siedmiu powiatach - po jednym w woj. zachodniopomorskim i lubuskim oraz pięciu na północy woj. mazowieckiego.
"Dziś i jutro (13/14.05) duże zagrożenie pożarowe lasów. Alert RCB w powiecie choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie - PAP), strzelecko-drezdeneckim (woj. lubuskie), ciechanowskim, makowskim, mławskim, ostrołęckim i przasnyskim (woj. mazowieckie)" - wyliczono w grafice o alercie opublikowanej przez RCB na Twitterze.
RCB poinformowało, że alert w sprawie dużego zagrożenia pożarowego w lasach został wysłany do osób przebywających na tych terenach. RCB zaapelowało, by nie używać otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie i zachowywać szczególną ostrożność.
* * *
Instytut Badawczy Leśnictwa informuje o dużym zagrożeniu pożarowym w lasach podczas nadchodzącego weekendu. W kolejnych dniach wysokie temperatury sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju.
W związku z rosnącą temperaturą powietrza i brakiem opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. Dlatego Instytut Badawczy Leśnictwa alarmuje o dużym zagrożeniu pożarowym w lasach.
"W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" - czytamy w ostrzeżeniu IBL.
Leśnicy informują też, od początku roku zanotowano 793 pożary, aż 355 z nich miało miejsce w maju.
"Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury sprawią że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju" - ostrzegają. Dodając, że lokalnie występujące opady w nieznacznym tylko stopniu wpłyną na ograniczenie.
"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych. Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru nawet od +niewinnego+ niedopałka papierosa, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - apelują leśnicy.
IBL w komunikacie przypomniał, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.
Stan zagrożenia pożarowego dla konkretnego regionu można sprawdzic na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/. Baza jest codziennie aktualizowana. (PAP)