Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Rady osiedli – w niedzielę wybieramy!

Data publikacji: 06 kwietnia 2019 r. 16:42
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Rady osiedli – w niedzielę wybieramy!
 

868 kandydatów na radnych osiedlowych walczy o 567 mandatów. W niedzielę (7 kwietnia) szczecinianie zadecydują, komu powierzyć przyszłość swoich osiedli.

A co wiemy o samych kandydatach? Średnia wieku wszystkich potencjalnych radnych to 49 lat. Jest wśród nich aż trzech osiemnastolatków, najstarsza osoba ma natomiast 83 lata. Wśród kandydatów przeważają panowie – 480. Pań jest 388. Ponad połowa chętnych ma wyższe wykształcenie.

Mieszkańcy Szczecina wybiorą członków 32 rad osiedli. Na terenie pięciu wybory się nie odbędą ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów. Chodzi o RO: Golęcino–Gocław, Nowe Miasto, Osów, Łękno i Międzyodrze–Wyspa Pucka. Zgłoszeni kandydaci automatycznie wejdą w skład nowych rad.

– Na pozostałych osiedlach zainteresowanie działalnością w radach osiedli jest dużo większe. Najwięcej, bo aż 49 osób, ubiega się o mandat radnego na osiedlu Pogodno, na którym rada liczy 21 osób. Spośród rad piętnastoosobowych bank rozbiły Pomorzany – z 42 kandydatami – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Przypominamy, że radnych wybieramy 7 kwietnia. Na każde osiedle przypada jedna Osiedlowa Komisja Wyborcza i jeden lokal wyborczy, co oznacza, że wszyscy mieszkańcy danego osiedla głosują w tym samym miejscu. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 9.00-20.00. Głosować na kandydatów do swojej RO może każdy mieszkaniec danego osiedla, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i jest ujęty w rejestrze wyborców.

Głosujemy stawiając na karcie do głosowania znak x w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ile wynosi bezwzględna większość statutowego składu rady. W przypadku większości rad jest to 8 osób. Tylko w przypadku RO Pogodno i RO Gumieńce mieszkańcy mogą zagłosować na 11 kandydatów. Dozwolone jest również oddanie głosu na mniejszą liczbę kandydatów. Ich nazwiska będą umieszczone na kartach do głosowania w kolejności alfabetycznej.

Wyszukiwarka Osiedlowych Komisji Wyborczych z mapkami dojazdu, pełne listy kandydatów na radnych oraz zasady głosowania dostępne są na stronie internetowej: wybory.osiedla.szczecin.pl.

(p)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jagoda
2019-04-07 15:58:37
Mam głosować a nic nie wiem o kandydatach, W bloku w którym mieszkam przy ul, Zamoyskiego na tablicy ogłoszeń wiszą jedynie ogłoszenia o terminie i godz.głosowania oraz nazwiska osób o których nic nie wiem i nie dano mi możliwości poznania tych osób. Czy mieszkańcy np mojego bloku nie powinni być wcześniej poinformowani o możliwości poznania kandydatów i kto ich wytypował do kandydowania. Czy mam zagłosować np. na nazwisko które ładnie brzmi a może na chybił trafił
Bezpartyjna
2019-04-07 13:08:00
Kwk .....żenadą jest to co ty wypisujesz....lepiej świeczki gaś w kościele
Gumieńce
2019-04-06 23:55:52
I <3 Gumieńće!
kwk
2019-04-06 17:44:31
Na Pomorzanach partyjna młodzież z PO, SLD i tzw. Bezpartyjnych chce zrobić skok na osiedle, by dalej robić karierę w polityce. Kaup z Gumieniec, Dyker z Turzyna, a Kostkiewicz z prawobrzeże udają, że są z Pomorzan. Żenada...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA