Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Rada na miejskiego łowczego

Data publikacji: 05 lutego 2016 r. 07:03
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
Rada na miejskiego łowczego
 

„Miał odłowić dziki z terenów Wielgowa, Sławociesza i Zdunowa. I - niestety - nie zrobił w zasadzie nic. Poza tym, że zastrzelił jednego odyńca na terenie zabudowanym w obecności dzieci, co zostało zgłoszone policji" - złą ocenę pracy miejskiego łowczego wystawili mieszkańcy tej części prawobrzeża, a miejscowa Rada Osiedla właśnie ją przekazała szczecińskim radnym. W szczególności Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM, która w ciągu zaledwie tygodnia otrzymała od szczecinian 100 pytań do wydziału, który od przeszło dekady w trybie bezprzetargowym wybiera Szczecinowi tego samego człowieka oraz firmę na pana życia i śmierci lokalnej zwierzyny łownej i chronionej.

W Szczecinie trwa dyskusja nt. miejskiego łowczego. Nie słabną kontrowersje wokół sposobu wyłaniania firmy, z jaką Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM przez lata podpisywał miejskie kontrakty, słono jej płacąc za „obsługę" zwierzyny chronionej i łownej. Umowy zawierano w drodze bezprzetargowej, a więc pozbawionej trybu odwoławczego dla konkurencyjnych podmiotów gospodarczych. Czym doprowadzono do zmonopolizowania lokalnego rynku tego rodzaju usług przez jedną firmę: Lupar Ryszarda Czeraszkiewicza.

- Temu poświęciliśmy już kilka posiedzeń komisji, a na ostatnim zapowiedziałem zbieranie pytań od zainteresowanych sprawą szczecinian. Przez tydzień dotarło ich zatrzęsienie: około 100, zajmują 15 stron maszynopisu. - mówi radny Marek Duklanowski (PiS), przewodniczący komisji komunalnej. - Przekazujemy je do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Odpowiedzi oczekujemy na jednym z kolejnych naszych posiedzeń.

Komisja do WGKiOŚ UM przekazała w również pismo RO Wielgowo, Sławociesze, Zdunowo, zawierające „stanowczy sprzeciw faworyzowaniu osoby Pana Ryszarda Czeraszkiewicza", a to w związku z „nieprawidłowościami jakie miały miejsce przy wyłonieniu firm do sprawowania w miesiącach styczeń-luty 2016 r. opieki nad zwierzętami łownymi i chronionymi w Szczecinie" .©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK


 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Danuta Sobcak -Domańska
2016-02-07 19:41:19
Koleżanka łowczego, która wiedzę czerpie...no własnie skąd. Gdyby była pani rzetelnie poinformowana, nie wypisywałaby p. dakich głupat. A swoją droga - wolę kurier szczeciński niz wybiórczą w której pani sie udziela.
Jak to jest?
2016-02-07 14:44:34
Jak pamiętam DUKLANOWSKI działał w Banku Pocztowym.Taki zagorzały .....a szkoda gadać
Szczecinianka drugiej kategorii
2016-02-05 23:48:42
Panie Krzystek jak długo będzie Pan zachowywał się jak władca absolutny i ustawial przetargi i dawał robotę swoim. To nie uczciwe. Czy to jest legalne? Wiem że w innych krajach wszelkie typu umowy muszą być ogłoszone tak aby wszystkie firmy miały szansę że są konkurować. Tak samo z przeniesieniem schroniska. Deweloperzy czekają? ?? Następna sprawa to " nadzwyczajne" warunki o których widzieliście, że spowodują że zakład komunalny nadal będzie "zajmował "się zwierzętami. No i nieogloszony przetarg na zagospodarowanie odznacza. LUDZI !!! I WY NIE REAGUJE CIE? ?? NAPRAWDĘ POZWALAĆ NA TO ???
Bary
2016-02-05 21:53:24
Cytat z umowy zawartej z firmą Lupar: 1."Zamawiający w sytuacjach koniecznych może użyczyć Wykonawcy sprzęt, materiały lub pomieszczenia, które są na wyposażeniu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt lub Wydziału Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie w celu wykonania umowy". Jak to jest, że wygrywasz postępowanie a Zamawiający użycza Tobie sprzęt i pomieszczenia w celu realizacji tego postępowania? 2."Do współpracy przy wykonywaniu umowy Zamawiający wyznacza Pana Wojciecha Tomczaka z Wydziału Lasów Miejskich oraz za jego zgodą Pana Jacka Kowalskiego z WGKiOŚ UM Szczecin." Za zgodą czyją? Kto daje zgodę przy zawieraniu umów czy dopisywaniu ustaleń w załącznikach? Skoro teoretycznie ZUK realizował umowę to na jakiej podstawie osoba spoza ZUK miała współpracować przy wykonywaniu umowy? I dlaczego tylko przez pół roku? A w drugiej połowie feralnego roku to kto nadzorował nową umowę? Ten sam urzędnik z WGKiOŚ? Czyli co, nadzoruje swoje umowy, umowy w ZUK i w Schronisku Młodzieżowym Cuma też? Fachowiec, pracowity, zaangażowany, na medal. Po prostu wzór. Wzór transparentności,jak to wieszcz powiedział. To tylko kawałek cytatów. Kolejne nadejdą.
Nieswoja
2016-02-05 16:42:42
Co się porobiło, weekend bez kowalika to weekend stracony.
pyton
2016-02-05 15:12:18
Nareszcie!!! Idzie nowe. Tak trzymać i nie popuszczać!!:)
Szczecinianka
2016-02-05 13:02:57
Sprostowanie.Mój poprzedni komentarz nie był skierowany do Pini ale oczywiście do "Na szkodę ludzi"
Danuta Sobczak - Domańska
2016-02-05 12:38:31
Miasto słono płaci? Przetarg na kwotę bodajże ok. 3 200,00 zł brutto miesięcznie? Znów Pan Duklanowski ma problemy ze zrozumieniem jakiegoś tematu? A redakcja Kuriera niedzielnego znów mało rzetelna. Skoro są jakieś nieprawidłowości w wyborze najkorzystniejszej oferty, to jakie?
do: Szczecinianka
2016-02-05 12:32:03
Mniej napastliwości i więcej znajomości topografii. Na tej zasadzie znajdą się też ludzie, którzy po demokratycznych wyborach bronią demokracji w Polsce, więc nie ma się co ośmieszać. Obiektywizm i dobro ludzi na pierwszym miejscu, potem dobro zwierząt i dobro interesów zarządzających miastem. P.S. Czy Szczecinianka odwiedziła schronisko w Gdańsku lub we Wrocławiu? Warto sprawdzić lokalizacje.
Dębowa Żona
2016-02-05 12:02:32
Panie radny Duklanowski: 1.dlaczego wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska pozwalał na "dzielenie" umów i zawierał na pół roku umowę ZUK a na drugą połowę miasto? Jedna i druga kwota były do 14000 Euro (dopuszczalny wówczas tryb poza przetargowy), ale suma tych umów to już tryb przetargowy wtedy. Dlaczego nigdy miasto nie zleciło otwartego przetargu na łowczego miejskiego, a dzieliło kwoty a to na rehabilitację, to na odłów to na pogotowie interwencyjne. Proszę w analizie rozpatrywać sumy wszystkich umów za dany rok i to się wtedy okaźe ile rzeczywiście pieniędzy wypłacano. 2. Dlaczego mimo tylu oskarżeń, insynuacji i braku transparentności nie został odwołany lub co najmniej zawieszony jeden z urzędników odpowiadający za sprawy łowiectwa, leśnictwa itd.? Ile Pan i komisja jesteście w stanie "znieść" tego cyrku? Mieszkańcy stanowczo mówią dość. 3. Czy zastanawiało Pana kiedykolwiek dlaczego wszystkie parki miejskie podlegają pod ZUK a tylko dwa pod wywołanego urzędnika z WGKiOŚ? - park Kutrzeby, park Przygodna? Czy zastanawiało Pana dlaczego jednym z wykonawców na terenie tych parków była firma.....łowczego miejskiego? Wyłoniona jak Pan sądzi, w trybie przetargowym czy w postaci zapytania ofertowego nieupublicznionego w BIP UM? Dlaczego nikt nie przeprowadził analizy ile kosztuje utrzymanie parku Kutrzeby w porównaniu np. z innym parkiem? Firmy w przetargach "wyrzynają siebie nawzajem" ceną a tu proszę oaza spokoju i ciszy. Żenujące. 4.Czy Pan wie, że były w WGKiOŚ zawierane umowy z tym samym jednym podmiotem (nie chodzi okupant o łowczego) w jednym dniu w trybie zapytania ofertowego na łączne kwoty powyżej 100 tys. złotych (wtedy, gdy jeszcze ustawa ograniczała do 14 000 euro), kilka umów, teoretycznie kilka zapytań a podmiot jeden i....urzędnik odpowiedzialny za to też jeden. O powiązaniach rodzinno koleżeńskich opowiem Panu na żywo, proszę jednak kupić coś na barwienie włosów, gdyż może Pan po tym wszystkim osiwieć. Nie odpuścimy, determinacja ludzi jest niesamowita, komisja komisją, sprawy toczą się teź gdzie indziej i bynajmniej nie chodzi o przedszkole.
Szczecinianka do Pini
2016-02-05 10:45:10
Co Ty człowieku wymyślasz? Czy wiesz gdzie zaplanowana jest lokalizacja nowego schroniska? Gdzie tam masz okna. Według twojej logiki nowe schronisko może być (chyba, że i na to nie wyrażasz zgody) byle dalej ode mnie. Na szkodę ludzi, myślał by kto. A czy to nie człowiek wyrządził krzywdę zwierzętom znajdującym się w schronisku? Krew mnie zalewa jak słyszę czy czytam takie opinie. Elegancja w białych rękawiczkach. Mieszkańcy protestują na wszystko!!!! Jest sens i logika bo zwierzętom też się należy szacunek i godne warunki życia. To my ludzie czy zgotowaliśmy im taki los i musimy im to zrekompensować. Mieszkam niedaleko nowej lokalizacji schronisko i mi to nie przeszkadza!!!! A więcej popieram i podpisuję się obiema rękami. Może wreszcie nie będziemy musieli się wstydzić.
@sprawiedliwy
2016-02-05 10:06:40
Dzik to nie karp aby go na wędkę odłowić , schować do wiaderka z wodą i wypuścić w innym miejscu. Dzika odławia się poprzez odstrzał a jeśli dzieciaki na to patrzą to już sprawa rodziców że na to pozwalają. I tyle. Inną kwestia zaś jest sprawa układów i układzików w UM. Tak jest tu od wielu lat. Trudno jest ruszyć ten zgnuśniały system wspierany przez najwyższego.
sedzia
2016-02-05 09:45:57
Są napewno jeszcze inne firmy ,które by sobie poradziły z obowiązkami 'łowczego miejskiego' lepiej niż P.Cz stosując metody pro- zwierzęce, użycie broni to ostateczność .Nowi nie są dopuszczani do złożenia ofert bo przecież wszystko należy się Luparowi i jak to nazwać ? Metoda Cz jest bardzo prosta ,cena dumpingowa i blisko korytka pozyskać dalsze lukratywne zlecenia pod stołem no i o co wam chodzi , przecież było uczciwie.Ostatni wybryk łowczego Cz nie dość ,że poległ dzik to życie stracił niewinny kot bo łowczy nie panuje nad psami .Brawo jeszcze uciekł zostawiając ranne zwierzę.UM co robicie ? Czas najwyższy na zmiany bo będzie jeszcze gorzej .Łowczy sieje śmierć wszyscy i wszystko w nogi!
chcemy sprawiedliwosci
2016-02-05 08:06:30
No w reszcie ktoś napisał jak jest. Nie odlowiono tylko strzelanie jak w większości przypadków a mimo to zapłacono za odlowienie i zawarto kolejne umowy. Czyli czy się stoi, czy się leży ... Polska Czy to jest jedyny człowiek, który musi się zajmować tym co się zajmuje? Nie ma już na prawdę nikogo, kto odlowilby bez strzelania tyle dzików ile ma w umowie ? Czy prawie 2tys podpisów za odwołaniem tego człowieka nic nie znaczy ? A może trzeba odwołać kogoś z urzędu, kto co roku wspiera ten właśnie podmiot ?
swój
2016-02-05 07:55:47
w końcu U.M. przejrzał na oczy może będą zwolnienia i konsekwencje służbowe w stosunku do dwóch niezatapialnych jak dotąd urzędników z wydziału D.M i J.K !!!!!!
Pini
2016-02-05 07:50:05
Panie Prezydencie Krzystek, jak długo jeszcze będzie Pan pozwalał na ustawianie kontraktu na miejskiego łowczego?
Na szkodę ludzi
2016-02-05 07:48:43
To jest tak samo jak z lokalizacją schroniska przy ul. Chopina. Mieszkańcy protestują, nie chcą mieć pod oknem schroniska, a miasto dalej swoje. Gdzie sens, gdzie logika?
Kortan
2016-02-05 07:48:43
Pogonić układ niszczący to miasto!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA