sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Przywracają drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem

Przywracają drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem

Przywracają drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem
Data publikacji: 2018-06-05 12:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 2179 331345

Trwa remont części linii kolejowej nr 210. Obecnie odbudowywany jest drugi tor na odcinku Szczecinek – Łubowo. Po zakończeniu w 2019 roku przedsięwzięcia wartego ponad 178 mln zł podróż  pociągiem pomiędzy Szczecinkiem a Runowem Pomorskim skróci się do około godziny.

Teraz wykonawca prac dla PKP Polskie Linie Kolejowe SA - przedsiębiorstwo NDI SA - odbudowuje nieczynny drugi tor na odcinku Szczecinek – Łubowo. Stary zdemontowano już na długości 24 km. Ułożono 14 km nowych podkładów. Zaczęła się budowa dwóch nowych i w zmienionych lokalizacjach peronów w Jeleninie oraz  Silnowie. Do czasu oddania ich do użytku pasażerowie korzystają ze starych platform.

- Między stacjami Złocieniec a Jankowo Pomorskie usunięto na 15 km stare szyny i podkłady - informuje Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP PLK SA. - Rozpoczęto układanie nowych podkładów. Ciekawostką z placu budowy jest to, że prace przy wzmacnianiu gruntu pod nowy tor wykonywane są metodą polegającą na wprowadzaniu w grunt mieszanki betonowej w miejscach słabszego podtorza. Dzięki temu wzmacniana jest cała konstrukcja toru, co pozwoli na jazdę po nim ciężkich składów towarowych. W trakcie robót ruch pociągów w obu kierunkach prowadzony jest po czynnym, drugim torze. Nie wymaga to wprowadzania zastępczej komunikacji autobusowej.

Do końca tego roku zakończone zostaną prace torowe na ok. 25-kilometrowym odcinku Szczecinek – Łubowo i ok. 16- km Złocieniec – Jankowo Pom. Potem wykonywane będą roboty przy obiektach inżynieryjnych, modernizacji peronów, budowie urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz sieci elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

Remont linii kolejowej Szczecinek – Runowo Pomorskie, rozpoczęty w październiku 2017 r., poprawi komunikację kolejową w regionie. Podróż między tymi dwoma miejscowościami się skróci. Dziś trwa ok. 1h 30 min, a po realizacji inwestycji ok. godziny. Dla podróżnych powstaną nowe perony na stacji Czaplinek i 10 przystankach, m.in. w Suliszewie Drawskim i Żelisławie Pomorskim. Będą wyposażone w wiaty, ławki, gabloty z rozkładami jazdy, lepiej oznakowane oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Dzięki inwestycji przywrócony zostanie ruch dwutorowy na ok. 25- km odcinku Szczecinek – Łubowo. Zwiększy to przepustowość linii i umożliwi wprowadzenie większej liczby pociągów. Przedsięwzięcie obejmuje wymianę 51 km toru i remont  33 obiektów inżynieryjnych.

Po zakończeniu prac składy pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, czyli nawet o 40 km/h szybciej niż teraz. Modernizacja urządzeń sterowania ruchem oraz prace na 54 przejazdach kolejowo – drogowych poprawią bezpieczeństwo.  Linia nr 210 na odcinku Szczecinek – Runowo Pomorskie jest także ważna dla przewozów towarowych i dojazdów wojska na poligon w Drawsku Pomorskim.

„Rewitalizacja linii kolejowej nr 210 na odcinku Szczecinek – Runowo Pomorskie” jest prowadzona w systemie „projektuj i buduj”. Jest warta około 178,6 mln zł (netto). Finansowanie przewidziano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dofinansowanie UE wynosi 85 proc.

(mag)

Fot. PLK

 

Przywracają drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem Przywracają drugi tor między Szczecinkiem a Łubowem

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie