środa, 16 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kolej chce być gotowa

Kolej chce być gotowa

Kolej chce być gotowa
Data publikacji: 2018-02-09 18:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 2621 313443

Podróż z prędkością 200 km na godzinę na trasie Koszalin-Kołobrzeg-Szczecin i Koszalin-Stargard-Szczecin? Nie jest to wykluczone. Ale nie wcześniej, jak po przebudowie w kolejnej perspektywie unijnego finansowania, która rozpocznie się po 2020 r. i jeśli będzie taka potrzeba. Czy taka prędkość jest potrzebna, dowiemy się, gdy powstanie opracowanie przedprojektowe dla zadania "Prace na ciągu transportowym Trójmiasto-Szczecin". Wartą niemal 9 mln zł umowę podpisano w piątek (9 lutego) w Szczecinie.

Celem studium jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach Słupsk-Koszalin-Kołobrzeg-Szczecin oraz Słupsk-Koszalin-Stargard Szczecin. Koncepcja obejmie ok. 400 km linii kolejowych. Celem modernizacji obu tras jest skrócenie czasu przejazdów pociągów pasażerskich pomiędzy trójmiastem a Szczecinem.

- Cieszymy się z kolejnej umowy, która jest perspektywiczna. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe realizują ponad 220 projektów za niemal 67 mld zł, które będą zakończone w obecnej perspektywie finansowej do 2023 r. - przypomina Arnold Bresch, członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK SA. - Tylko w tym roku realizujemy inwestycje za 10 mld zł.

Ale zarządca infrastruktury myśli już o kolejnej perspektywie finansowania. Dlatego zleca opracowania i dokumentację, która pozwoli starać się o unijne środki, gdy tylko powstanie taka możliwość.

- Nie chcemy popełnić błędu, do jakiego dopuściliśmy w obecnych projektach - mówi Arnold Bresch. - Gdy pojawiła się możliwość pozyskania środków, nie byliśmy gotowi, by zlecać wykonywanie kolejnych zadań. teraz chcemy mieć gotowe dokumentacje, opracowania, projekty. Mamy finansowe wsparcie rządu, który stawia na rozwój kolei i dajemy wyraźny sygnał rynkowi kolejowemu, że obecne intensywne działania to nie jest krótkotrwały impuls, a zaplanowane, długofalowe projekty.

Opracowanie dotyczyć ma nie tylko prędkości, z jaką pociągi będą się poruszać na konkretnych odcinkach. Ma odpowiedzieć także m.in. na pytania, czy na obu trasach ruch powinien być dzielony pomiędzy przewozy towarowe i osobowe, czy może na jednej z tras zmieni się struktura przewozów. Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla środowiska, będzie też elektryfikacja odcinków obsługiwanych obecnie trakcja spalinową. ©℗

Tekst i fot. ToT

Komentarze

k.olej
chyba sie nudza w pkp. niech sie wezma za linie do Poznan, Wroc., Świno.
2018-02-10 13:37:30
Lokalny
Niech dobuduja drugi tor od Runowa Pom. do Wejherowa, który przyjaciele ze wschodu za....li i pociągi na tej trasie zaczną płynniej zarazem szybciej jeździć. 200 km/h to najpierw przede wszystkim do Poznania i na południe, o kierunku do Berlina nie wspominając. Gdańsk niech poczeka.
2018-02-10 12:06:08
podróżny
A połączenie Kołobrzeg - Szczecin PKP wykańcza ostatnią zmianą rozkładu jazdu. Pociągi niemal wszystkie jadą przez lotnisko gdzie nikt nie wysiada ale wszyscy musimy znosić dodatkowe 25 minut straty czasu. Dojeżdżający wcześniej do Szczecina ok 6.50 pociąg, teraz wjeżdża (zawsze z kilku minutowym opóźnieniem) ok.7.40. Dla wielu pracujących to dramat.
2018-02-10 10:21:31
Miś II
Lobby gdańskie forsuje pod siebie połączenia. Szczecin potrzebuje szybie trasy do Warszawy , Krakowa , Wrocławia !
2018-02-10 09:44:03
tylko pytam...
A do czego i komu potrzebna ta linia do nikąd? Dlaczego nie budujemy szybkiego połączenia ze stolicą? tylko pytam...
2018-02-09 19:11:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie