sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przytną płacę burmistrza?

Przytną płacę burmistrza?

Przytną płacę burmistrza?
Data publikacji: 2016-02-22 22:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 683 120902

Najbliższa sesja Rady Miejskiej Nowogardu będzie gorąca. W jej programie jest projekt uchwały radykalnie obniżającej wynagrodzenie burmistrza Roberta Czapli (SLD). Zamiast prawie 12 tysięcy złotych – około 6 tysięcy brutto.

Projekt uchwały złożył pięcioosobowy opozycyjny klub radnych Wspólny Nowogard. Chętnych do poparcia wniosku będzie jednak więcej, w liczącej 21 osób radzie burmistrz ma tylko czworo radnych, którzy na pewno zagłosują przeciw obniżeniu wynagrodzenia: to klub radnych SLD. Reszta radnych prawdopodobnie albo poprze wniosek na środowej sesji (24 bm.), albo się wstrzyma. Do obniżenia płacy burmistrza wystarczy zwykła większość, w skrajnym wypadku wynosząca raptem 5 głosów.

Wnioskodawcy proponują 4,5 tys. zł płacy zasadniczej, 902 zł dodatku specjalnego oraz 10 zł (!) dodatku funkcyjnego, do tego oczywiście dodatek za wysługę lat – razem około 6 tysięcy złotych. Dziesięciozłotowy dodatek funkcyjny jasno pokazuje, co radni sądzą o pracy obecnego burmistrza Nowogardu. Swój stosunek do osiągnięć R. Czapli wyrażają zresztą dosłownie w uzasadnieniu projektu uchwały. Zarzucają tam burmistrzowi uprawianie narcystycznej autopromocji za publiczne pieniądze z wykorzystaniem podlegających gminie mediów, atakowanie w nich radnych, skłócanie lokalnego środowiska, a przede wszystkim doprowadzenie do zapaści inwestycyjnej w gminie. 

Projekt uchwały obniżającej wynagrodzenie burmistrza zaostrza otwarty konflikt o władzę między radnymi a burmistrzem. Radni chcą mieć bezpośredni wpływ na działania burmistrza i sprowadzić go do roli urzędnika wykonującego polecenia rady. Burmistrz Czapla za wszelką cenę stara się z kolei sprowadzić radę do roli notariusza poświadczającego jego decyzje i akceptującego bez zastrzeżeń jego politykę.
Konflikt trwa od początku kadencji i nie ma widoków na jego zakończenie. Niewykluczone, że kolejnym etapem będzie referendum w sprawie odwołania całej Rady Miejskiej Nowogardu; pogłoski o możliwości takiego posunięcia dochodzą z kręgu współpracowników Roberta Czapli. To jednak broń obosieczna, bo przecież równolegle może się odbyć referendum w sprawie odwołania burmistrza. ©℗

Tekst i fot. C. Martyniuk

Na zdj.: Czy burmistrz Czapla (po prawej) będzie od kwietnia pracował za pół pensji – okaże się w środę (24 bm.)

Komentarze

n-d
"Narcystyczna autopromocja"? To wręcz kult jednostki! Strach lodówkę otworzyć, bo tam też może się czaić uśmiechnięty Czapla.
2016-02-23 11:27:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie