Piątek 16 kwietnia 2021r. 

Przyszło ocieplenie, ale powódź nie grozi. Lodołamacze w akcji [GALERIA]

Data publikacji: 2021-02-18 16:51
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-19 08:08
Przyszło ocieplenie, ale powódź nie grozi. Lodołamacze w akcji
 

Ze względu na występujące na Odrze wysokie stany wód, spowodowane przez zjawiska lodowe, prowadzona jest akcja lodołamania – w celu zmniejszenia zagrożenia powodziowego. Lodołamacze pracują w rejonie Odry granicznej, Odry Zachodniej, Regalicy i jeziora Dąbie. Akcja potrwa prawdopodobnie do poniedziałku. Jak zapewniają przedstawiciele Wód Polskich, sytuacja jest opanowana i powódź nie grozi. 

Lodołamanie w rejonie dolnej Odry rozpoczęto we wtorek (16 lutego). W środę do siedmiu polskich lodołamaczy dołączyło sześć jednostek z Niemiec. W czwartek rano stan alarmowy był przekroczony o 25 cm w Gozdowicach i o 28 cm w Bielinku, ale przyrosty w ciągu doby nie były duże, wyniosły tylko 4 i 5 cm.

Nie będzie powodzi zatorowej

– Chciałbym wszystkich uspokoić – podkreślił w czwartek na konferencji prasowej Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – To, że mamy dzisiaj w dwóch miejscach w dalszym ciągu przekroczone stany alarmowe, nie przekłada się na nic więcej poza czerwonym kolorem na mapie Hydroportalu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak dodał, w pojedynczych przypadkach dochodzi tylko do podtopień użytków rolnych, ale nie są zagrożone posesje, drogi dojazdowe czy inne mienie. Co więcej, akcja lodołamania doprowadzi do tego, że w najbliższych dniach woda opadnie.

Lodołamanie na Odrze - Marek Duklanowski dyrektor Wód Polskich w Szczecinie

– Duży śnieg, który będzie topniał w górach, dopłynie do nas z tygodniowym opóźnieniem, ale my już wody nie będziemy mieć tak wysokiej, nie będzie też mowy o lodzie na dolnej Odrze, więc nie dojdzie do kumulacji dwóch zjawisk, czyli powodzi zatorowej spowodowanej tkwieniem jeszcze w lodzie części naszej Odry, a jednocześnie podwyższonej fali z południa – tłumaczył M. Duklanowski. – Na dzisiaj czujmy się bezpieczni, powódź nam nie grozi.

Na Odrze polskie i niemieckie lodołamacze

Stefan Iwicki, koordynator polsko-niemieckiej akcji lodołamania, poinformował, że w czwartek lodołamacze pracowały w trzech rejonach operacyjnych. Na jeziorze Dąbie cztery jednostki kontrolowały połamany lód w kierunku odpływu ku Zalewowi Szczecińskiemu. W rejonie Gryfina, Szczecina, na Regalicy pracowały kolejne dwa lodołamacze. Czołówka (siedem jednostek) znajdowała się w rejonie Krajnika Dolnego.

Lodołamacz na Odrze

– Lód, który zalegał wczoraj do Ognicy, przemieszczał się, w nocy wytworzyły się lokalne bariery i spiętrzenia wtórne, które zostały natychmiast połamane przez polskie i niemieckie lodołamacze – relacjonował S. Iwicki. – Posuwamy się racjonalnie, stopniowo w górę, w kierunku Bielinka. Jeżeli lodołamacze w ciągu najbliższych dni tam dojdą, stan wody natychmiast opadnie. Dzisiaj obserwowaliśmy na wodowskazach także spadki, gdyż lód połamany odpływał. W najbliższym czasie będziemy obserwować wzrosty i wahania stanu wód na wodowskazach w Widuchowej i Gryfinie. Jest to spowodowane lodem, który został puszczony z górnego odcinka, przepływając przez przekroje wodowskazowe. To normalna sytuacja, stan wody lekko się podnosi, po odpłynięciu lodu opada, więc możemy obserwować wahania stanu wód, jednak to nie wpłynie na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe rejonu.

Prawdopodobnie w piątek lodołamacze dotrą do Bielinka, a w sobotę lub niedzielę będą w Gozdowicach.

– A tam jest koniec całości lodu, który mamy na dolnym odcinku Odry – mówił dyrektor Duklanowski. – Wyższe odcinki zalodzone są w tej chwili na poziomie kilkuprocentowym, a to znaczy, że tego lodu praktycznie nie ma.

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

Puma
2021-02-19 07:58:12
Martwię się czy taśma klejąca nie puści. Jak lodołamacz zatonie to zwolnią pana Duklanowskiego.
WoW!
2021-02-19 00:55:38
No wreszcie dyskusja prawdziwych specjalistów na forum. Społeczeństwo się wyrabia.
@Urszula
2021-02-18 21:31:15
Polsko-niemiecka współpraca przy lodołamaniu trwa od kilkudziesięciu lat. I bardzo dobrze, bo jest to odcinek graniczny rzeki i trzeba chronić przed powodzią tereny po obydwu stronach granicy. Dlaczego Polska miałaby chronić mieszkańców Niemiec? Niech ich służby też działają.
@Basia
2021-02-18 21:24:25
Skoro już ujawniłaś swoje braki w edukacji, to pozwól, że wyjaśnię. Czytamy powoli: w Gozdowicach jest koniec całości lodu, który mamy na dolnym odcinku Odry. I na tym odcinku pracują nasze lodołamacze. I dalej: wyższe odcinki zalodzone są w tej chwili na poziomie kilkuprocentowym, a to znaczy, że tego lodu praktycznie nie ma. Rozumiesz? Wyższe odcinki, czyli na południe od Gozdowic, poza naszym województwem. Mam nadzieję, że odróżniasz dół rzeki od jej góry.
Urszula
2021-02-18 18:14:40
Współpraca z niemcami czyli sami nie potrafią poradzić sobie nawet kilka dni w roku jak jest oblodzenie. Hańba.
Robert
2021-02-18 18:12:05
A ten łysy ubrany jak na wycieczkę szkolną to kto?
Basia
2021-02-18 18:11:06
Jak nie ma lodu to co oni chcą łamać? Jeden drugiemu zaprzecza. Brak logicznego myślenia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ