Środa 12 maja 2021r. 

Trwa budowa lodołamaczy dla Szczecina

Data publikacji: 2020-11-24 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-26 11:16
Trwa budowa lodołamaczy dla Szczecina
W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding postępują prace przy budowie nowych lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie. Fot. RZGW  

Postępują prace przy budowie nowych lodołamaczy dla Szczecina. Ze względu na opóźnienia wynikające z pandemii wirusa SARS CoV-2 wiele wskazuje na to, że w akcji lodołamania wezmą one udział dopiero w przyszłym sezonie. Zdaniem Marka Duklanowskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, ma to również swoje zalety, bo pozwoli kadrze RZGW na pełne przygotowanie do pracy na tych najnowocześniejszych lodołamaczach w Polsce.

Lodołamacze niedługo w Szczecinie

– Jesteśmy w bieżącym kontakcie z gdańską stocznią Remontowa Shipbuilding SA i widzimy dynamiczny postęp prac, który pozwala na tezę, że już niebawem lodołamacze budowane dla Wód Polskich trafią do naszego miasta – mówi dyrektor Duklanowski.

Klasyfikator Polski Rejestr Statków przeprowadził niezbędne inspekcje dotyczące konstrukcji kadłuba (poszycia dna, burt, pokładu głównego), konstrukcji pomieszczeń do pokładu głównego, prawidłowego wykonania złączy spawanych, szczelności poszycia zewnętrznego i przestrzeni zamkniętych wraz z armaturą denno-burtową i zbrojeniem, szczelności zamontowanych urządzeń, ochrony antykorozyjnej poszycia kadłuba oraz montażu znaków zanurzenia.

"Ocelot" i "Tarpan"

Potwierdzono osiągnięcie gotowości jednostki „Ocelot” do wodowania oraz prowadzenia dalszych etapów budowy związanych z jej wyposażaniem i próbami funkcjonalnymi.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi w styczniu br., stocznia budująca dla RZGW w Szczecinie lodołamacze „Ocelot” i „Tarpan” zamierza wyposażyć praktycznie kompletnie obie jednostki i dopiero wówczas je zwodować, czyli przenieść na wodę z wykorzystaniem dźwigu pływającego. Ta technologia budowy jest powszechnie stosowana dla jednostek małych, tj. do ok. 40 m długości. W ten sam sposób powstaje obecnie seria holowników dla marynarki wojennej, z których pierwsza jednostka weszła już do eksploatacji. 

„Ocelot” i „Tarpan” to dwie nowe jednostki, które zastąpią we flocie RZGW Szczecin lodołamacze biorące udział w akcji lodołamania od pół wieku.

– Lodołamacze liniowe to jednostki mniejsze, ich zadaniem jest wspieranie lodołamaczy czołowych w kruszeniu lodu – wyjaśnia dyrektor RZGW. – Nowe jednostki będą doskonale wyposażone i dostosowane do warunków panujących na Odrze, czyli – przykładowo – do coraz częstszych niżówek. Jednostki będą mieć zanurzenie na poziomie 1,4 metra.

Budowa z dofinansowaniem

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

– Wody Polskie w Szczecinie aktywnie przygotowują się do sezonu zimowego – dodaje Marek Duklanowsk. – Nasze jednostki już niebawem poddane zostaną pracom konserwacyjnym przygotowującym do pracy zimą. W ubiegłych latach zimy były łaskawe, ale liczymy się z tym, że tegoroczna może być ostrzejsza. Zawsze powtarzamy, że musimy być przygotowani na najgorsze.

(ek)

Fot. RZGW

Komentarze

gość
2020-11-28 18:40:42
A może mi ktoś wytłumaczyć jak to się stało że lodołamacze dla Szczecina są budowane w Gdańsku,a dla Gdańska lodołamacze lbudowane są w Szczecinie.Przecież to jakaś paranoja którą mógł wymyślić nasz niezawodny rząd.
zgr-edo
2020-11-27 10:04:00
Już tyle razy żeście pisali o tych lodołamaczach, że aż na wymioty zbiera. Nie ma jednostek , ale już maja nazwy. Dlaczego lodołamacze budowane są w Gdańsku a nie w Szczecinie ? Odbiór nastąpi pewnie przed wyborami parlamentarnymi.
Przeciez...
2020-11-26 11:15:51
Zmiany Klimatu po-wo-duja... ze Zimy sa lagodne i bez Lodu !/?
Heheszek
2020-11-25 10:47:46
A gdzie one będą lód łamać? Na Głębokim?
wszystko na temat
2020-11-25 08:55:34
Budowa lodołamaczy dla Szczecina trwa w...Gdańsku.
biss
2020-11-25 05:42:59
Stępka to pikuś, ale ciekawe co z lodołamaczami dla Gdańska które buduje Gryfia. Chyba już wszystkie są po terminie, a tylko jeden poklejony taśmą popłynął do nich.
Lehoo
2020-11-24 22:57:57
A jak tam stępka do nowego promu ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ