wtorek, 10 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki

Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki

Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki
Data publikacji: 2018-04-20 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 1191 323823

„Lubimy po lesie chodzić. Szczególnie, gdy wiosną się budzi do życia: na drzewach rodzą się liście, a ptaki śpiewają. Ale nie wszyscy potrafią uszanować naturę. Dlatego my jej pomagamy - zbieramy śmieci, żeby było przyjemnie nad Szmaragdowym: tak zwierzętom, jak ludziom" - mówili najlepsi z najlepszych, czyli reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 37 (ul. Rydla), która najliczniejszą - blisko 200-osobową grupą - wzięła udział w pierwszej odsłonie „Wiosennych porządków" na prawobrzeżu.

W piątek na trasie tej wielkiej społecznej akcji dla zielonego Szczecina znalazło się Jezioro Szmaragdowe - malowniczo położone w Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa". Idealne miejsce dla praktycznej lekcji ekologii, do udziału w której wszystkich miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku zaprosił audytor Środowiska - Aleksander Nieczajew.

- To jeden z najbardziej charakterystycznych i urokliwych zakątków naszego miasta. Z pięknym panoramicznym widokiem na Szczecin. W okolicznościach przyrody niezwykłych: budzącej się do życia natury - opowiadał. - Właśnie w takim miejscu młodzież trzeba uwrażliwiać na wartość środowiska naturalnego i potrzebę jego zachowania w możliwie niezmienionym zakresie, uczyć szacunku dla przyrody oraz kultury z niej korzystania. Zgodnie z zasadę: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie wiedział".

Najliczniejszą grupę młodych adeptów tej praktycznej lekcji ekologii stanowiła reprezentacja SP nr 37 (ul. Rydla). Czyli uczniowie klas: II b, IV a, c, d, f, j, k oraz VI d. Skrzyknięci przez Renatę Marczewską oraz Marię Wojszwiłło, prowadzące szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody.

- Udział w „Wiosennych porządkach" to w naszej szkole tradycja: wydarzenie na stałe wpisane w plan rocznych zajęć. Co nie znaczy, że jedynie obowiązek. To dla nas wszystkich jest niczym wezwanie do udziału w przygodzie, w jaką angażujemy się z przyjemnością, dla osobistej satysfakcji i dobra wspólnego - komentowała p. Maria. - Na udział w wiosennych porządkach dzieciaki czekają. Zgłaszają się na ochotnika, z przyjemnością garną.

- W stronę Szmaragdowego, czyli na miejsce zbiórki, od szkoły szliśmy gromadą. Gdy dotarliśmy na teren parkowy, dzieciaki wyciągnęły worki i założyły rękawiczki. Przyznać trzeba, że były lekko rozczarowane, że śmieci nie ma tak wiele, jak wiele zapału miały do ich zbierania - opowiadała p. Renata. - Musiałam im tłumaczyć, że im mniej śmieci, tym lepiej. Ale nic, w nich potencjał, ambicja, zaangażowanie aż kipią. Chciałyby zebrać jak najwięcej. Mieć powód do dumy - co zrozumiałe.

Katarzyna Kręplewska towarzyszyła w „Wiosennych porządkach" córce Oliwii i jej koleżance Gabrysi Margol (kl. IV J). Podczas ubiegłorocznej edycji w rejonie Szmaragdowego same zebrały tyle śmieci, że zajęły 6 worków 60-litrowych.

- Czego tam nie było?! Najwięcej butelek po piwie i różnorakich plastików. Ale nawet opony i… majtki - wspominają. - Nie wiem, czy to przez ludzi głupotę, czy tylko przez brak wyobraźni tyle odpadów ląduje pomiędzy krzewami i drzewami, gdzieś w trawie. I to w tak pięknym miejscu - chyba nigdy tego nie zrozumiemy. Jakby niektórym lepiej się wypoczywało w brudzie?!

SP 37 chętnie uczestniczą w wielu proekologicznych przedsięwzięciach. Zbierają baterie, makulaturę, nawet telefony komórkowe. Do tego wzorcowo segregują odpady. Pomagają również zwierzętom. Nie tylko rezydentom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, do których zawsze docierają z morzem zebranych darów, ale również wolontariuszkom opiekującym się wolno żyjącymi kotami w Załomiu.

- Las to takie piękne miejsce, w którym to my ludzie jesteśmy gośćmi. Bo przychodzimy na spacer, na chwilę. Las to dom zwierząt. Nie powinniśmy w gościnie będąc u nich śmiecić - opowiadały: Klaudia Stepanowicz, Amanda Kosar, Sabina Maj i Maja Deręgowska, czyli koleżanki z kl. IV k. - Zostawić butelkę czy plastikowe opakowanie, nawet papier, to tak, jakby śmiertelną pułapkę zastawić. Szkło pęknie, zwierzę może zranić. Słoik czy puszka, to jeż czy wiewiórka może z niej głowy nie wyciągnąć i umrzeć. Jak zwierzę jakieś połknie papier, zadławi się, umrze. Złem jest niszczenie lasu odpadami. Bo one to śmiertelne niebezpieczeństwo także dla ludzi: przez skażenie gleby i wody, do jakich doprowadzają.

Dziewczynki, jak blisko 200-osobowa grupa ich koleżanek i kolegów, z tym samy zapałem opowiadała, co uprzątała rejon Szmaragdowego ze śmieci. W tym ze starych szmat, kapsli, opakowań szklanych i butelek PET, nawet zużytych części samochodowych, opon, kabli.

- Cała sfera działań proekologicznych wiele uczy. W trakcie „ruszenia na śmieci" - choćby współpracy, czyli umiejętności działania i wzajemnej pomocy w grupie. Uczy też odpowiedzialności za siebie, innych, za czysty las, jak ważny jest ekologiczny, zgodny z naturą, zdrowy styl życia. A czym skorupka za młodu nasiąknie… Wiadomo, oni już teraz chwalą się segregacją odpadów i jej uczą rodziców. Z akcji na Dzień Ziemi, czyli wiosennych porządków i swego w nich udziału, też będą opowiadali z dumą. Zmieniają sposób patrzenia starszego pokolenia na to, jak winniśmy dbać o zieleń miasta, o środowisko, klimat i jakość powietrza w mieście - mówiła Renata Marczewska.

- Warto wierzyć, że kiedyś będą zmieniali nasz świat na lepsze. W nich nasza nadzieja - dodawał A. Nieczajew.

* * *

Kto w piątek nie dołożył swej „cegiełki" do porządkowania szczecińskich terenów zielonych przed Dniem Ziemi, ten ma szansę jeszcze w sobotę (21 bm.) wyruszyć pod sztandarem „Wiosennych porządków". Tym razem w rejon Kniei Bukowej. Miejscem zbiórki dla zainteresowanych społeczników będą Dęby Krzywoustego (dojście ul. Chłopską - os. Bukowe)- przyjmowanie grup w godz. 9-11.

* * *

Wolontariuszy na sobotę skrzykuje również Rada Osiedla Stare Miasto. Hasłem:„Posprzątajmy razem Podzamcze".

- Ponieważ zależy nam, aby nasza Starówka wyglądała schludnie, nie będziemy dłużej czekać na reakcję miejskich służb i sami zabieramy się do roboty! Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego uprzątnięcia zaniedbanego terenu na Podzamczu - zachęca Lucyna Wójcik z RO Stare Miasto.

Zainteresowani udziałem w tej społecznej akcji spotkają się o g. 12, u zbiegu ul. Panieńskiej oraz Kłodnej.

- Teren musimy posprzątać przed kolejną akcją jaką będzie deratyzacja. Lata zaniedbań doprowadziły niestety do plagi szczurów na tym obszarze. Zapraszamy sąsiadów z Podzamcza oraz wszystkich tych, których obecna estetyka kłuje w oczy. Do zobaczenia na Podzamczu! - przekonuje RO Stare Miasto. ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK

Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki Akcja Szmaragd, czyli przygoda i wiosenne porządki

Komentarze

Apolonia
Podziękowania dla wszystkich uczniów tej i innych szkół uczestniczących w sprzątania naszego miasta. Tak trzymać! I pamiętajmy o tym, by segregowac odpady i nie śmiecić.
2018-04-20 18:07:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie