Poniedziałek 04 lipca 2022r. 
REKLAMA

Przyjrzą się cenom żywności

Data publikacji: 2020-03-19 23:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-21 03:18
Przyjrzą się cenom żywności
 

Na koronawirusie niektórzy próbują zbić kapitał, windując ceny żywności i artykułów higienicznych. Ma się temu przyjrzeć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, podjął decyzję o powołaniu zespołu monitorującego sklepy stacjonarne, również te sieciowe, a także internetowe. W skład gremium weszli również pracownicy Inspekcji Handlowej. UOKiK czeka także na sygnały o nieuczciwych praktykach od konsumentów.

Wzburzenie społeczeństwa szczególnie dotyczy cen podstawowych artykułów spożywczych, głównie mięsa, które w ostatnich dniach podrożało 7-8 złotych na kilogramie w przypadku wieprzowiny, niemal dwukrotnie zdrożały filety z kurcząt. W internecie krążą już apele o wprowadzenie urzędowych cen na podstawowe produkty.

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

– Dostajemy skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

UOKiK zapowiada, że nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania sytuacji wykorzystywania strachu przed koronawirusem do zawyżania cen produktów, w tym sankcji dla przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

Czynna jest infolinia konsumencka: 801 440 220 lub 22 290 89 16, zgłoszenia o nieuczciwych praktykach przyjmują także rzecznicy konsumentów. Można również wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.

(kel)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Guziczki Tuska
2020-03-21 01:30:58
– Ci, którzy rozumieją elementarnie gospodarkę wiedzą, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane „niskie ceny żywności”, a na drugim „wysokie”, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał ten guzik „niskie ceny”, tylko takich guzików nie ma!
Obs.ryver
2020-03-20 17:05:41
PiSdzielczy kaczyzm i jego rząd wraz z tzw. prezydenturą nie umieją zapanować nad cenami artykułów z tzw. koszyka podstawowych artykułów, to najwyższy czas wprowadzi ć na zawartość tego kosza ceny urzędowe!!! Chyba, że Matołuszek i jego Prezydent planują wprowadzić kartki i reglamentację.... BIEDRONKA już ją ogłosiła i zaczęła stosować... Z tej początkującej fali zarażeń wynika, że kaczy rząd nie ma pojęcia co dzieje się na rynku ani nie był na takie stany przygotowany!!! Jego zapewnienia, że kacza PRLka "wyżywi się sama" to pustosłowie dla ciemnoty parafialnej zwane przez PiSdzielców ich "suwerenem"!!!
rerik
2020-03-20 13:02:12
Przypomina mi się działalność tzw IRChY z czasów bardzo słusznie minionych. Jak się te czasy z ich pomysłami skończyły-wiadomo. Prosiłbym o nie przeprowadzanie powtórki z rozrywki niezbyt wesołej i bardzo bolesnej. Zamiast bić pianę nt. czy i jak kontrolować może wreszcie ktoś wspomni o usuwaniu(niebotycznych przecież) przeszkód w normalnej działalności gospodarczej. W obecnym czasie ułatwienia z zwolnienia powinny być jeszcze większe i zachęcające do produkcji i zaspokojenia potrzeb.
hpo
2020-03-20 11:12:39
100/100 capilano
@capilano
2020-03-20 10:41:44
wybacz ale twoja argumentacja jest oparta na subiektywnych i niejasnych kryteriach i przez to kompletnie niewiarygodna, zapaść wywołana przez Balcerowicza kosztowała bezpośrednio i pośrednio znacznie więcej ofiar niż CoV - zniszczenia gospodarki mogą być porównywane tylko i wyłącznie z IIWŚ. Tak więc musimy się zdecydować czy towarzysz Balcerowicz to przestępca czy wybitny ekonomista (teoretyk ekonomii leninowskiej).
capilano
2020-03-20 05:29:43
@ krzychu Te podręczniki o których wspominasz czytał niejaki L.Balcerowicz. Prawa rynku obowiązują w normalnych warunkach. Podczas klęsk żywiołowych, aby tacy jak ty,nie żerowali na nieszczęściu innych, państwo dobrze zarządzane musi brać w opiekę poszkodowanych. To co pochwalasz nazywa się spekulacją, zmową cenową, itp i nie ma nic wspólnego z ekonomią. To jest po prostu przestępstwo. Radzę przeczytać pierwszy lepszy podręcznik prawa dla studentów I roku tego kierunku / lub pokrewnych/.
krzychu
2020-03-20 00:49:57
Rozpoczęcie działań polecam od lektury pierwszego lepszego podręcznika ekonomi dla studentów I roku tego kierunku (lub pokrewnych).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA