Środa, 04 października 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Przyjeżdżali tutaj odważni

Data publikacji: 12 maja 2016 r. 14:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Przyjeżdżali tutaj odważni
To było tradycyjne święto pionierów, wprawdzie z udziałem władz Koszalina i Gniezna, ale nad wyraz skromne.  

Już trzeci rok z rzędu Koszalin obchodził Dzień Pionierów, aby oddać hołd pierwszym polskim osadnikom, którzy przybyli do Koszalina w 1945 roku z Gniezna.

Uroczystości rozpoczął pokaz filmu „750 lat kobiet” w sali kinowej Centrum Kultury 105. Potem zebrani przenieśli się pod pomnik „Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy” w parku Książąt Pomorskich, gdzie delegacje miejskie, m.in. Klubu Pioniera, złożyły wiązanki kwiatów.

Była okazja do wspomnień. Na spotkanie przybyły osoby, które przyjechały z bliskimi rodzinami w grupie osadników z Gniezna, jak 76-letni dzisiaj Zenon Kasprzak, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina i aktywny członek Klubu Pioniera.

– Było to bardzo małe miasto, ograniczone praktycznie do śródmieścia, bo wokół znajdowały się pola i gospodarstwa rolne ze zwierzętami hodowlanymi – opowiada o czasach sprzed 71 lat. – Przyjechały rodziny z Gniezna, żeby rozwijać poniemieckie miasto, bo bardzo dużo było piekarzy, krawców, szewców czy rymarzy, jak mój ojciec. Oni utworzyli cechy rzemieślników i Koszalin kwitł do lat 50., gdy zaczęto wszystko nacjonalizować. Tata stracił wtedy swój warsztat. Na szczęście, nastąpiły zmiany. Teraz widać, jak nasze miasto poszło cywilizacyjnie do przodu.

W uroczystości wzięła udział 20-osobowa grupa młodzieży, pod okiem nauczycielki historii Małgorzaty Granosik, z pobliskiego Zespołu Szkół nr 2.

– Warto zobaczyć z bliska pionierów Koszalina, bo oni przyjeżdżali tutaj odważnie po II wojnie światowej, żeby osiedlić się, założyć rodziny i budować miasto od podstaw – powiedzieli drugoklasiści z V Liceum Ogólnokształcącego. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dlugo-PiS,
2016-05-13 00:38:13
Tylko prywatna Inicjatywa... jest jeszcze bardziej w stanie wydzwignac gospodarke tak Koszalina jak i calej RP ! PO-stkomunistyczne U-Panstwowienia... PO roku 1989 przemijaja juz z wiatrem...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA