sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przyjeżdżali tutaj odważni

Przyjeżdżali tutaj odważni

Przyjeżdżali tutaj odważni
Data publikacji: 2016-05-12 14:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 998 133278

Już trzeci rok z rzędu Koszalin obchodził Dzień Pionierów, aby oddać hołd pierwszym polskim osadnikom, którzy przybyli do Koszalina w 1945 roku z Gniezna.

Uroczystości rozpoczął pokaz filmu „750 lat kobiet” w sali kinowej Centrum Kultury 105. Potem zebrani przenieśli się pod pomnik „Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy” w parku Książąt Pomorskich, gdzie delegacje miejskie, m.in. Klubu Pioniera, złożyły wiązanki kwiatów.

Była okazja do wspomnień. Na spotkanie przybyły osoby, które przyjechały z bliskimi rodzinami w grupie osadników z Gniezna, jak 76-letni dzisiaj Zenon Kasprzak, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina i aktywny członek Klubu Pioniera.

– Było to bardzo małe miasto, ograniczone praktycznie do śródmieścia, bo wokół znajdowały się pola i gospodarstwa rolne ze zwierzętami hodowlanymi – opowiada o czasach sprzed 71 lat. – Przyjechały rodziny z Gniezna, żeby rozwijać poniemieckie miasto, bo bardzo dużo było piekarzy, krawców, szewców czy rymarzy, jak mój ojciec. Oni utworzyli cechy rzemieślników i Koszalin kwitł do lat 50., gdy zaczęto wszystko nacjonalizować. Tata stracił wtedy swój warsztat. Na szczęście, nastąpiły zmiany. Teraz widać, jak nasze miasto poszło cywilizacyjnie do przodu.

W uroczystości wzięła udział 20-osobowa grupa młodzieży, pod okiem nauczycielki historii Małgorzaty Granosik, z pobliskiego Zespołu Szkół nr 2.

– Warto zobaczyć z bliska pionierów Koszalina, bo oni przyjeżdżali tutaj odważnie po II wojnie światowej, żeby osiedlić się, założyć rodziny i budować miasto od podstaw – powiedzieli drugoklasiści z V Liceum Ogólnokształcącego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Komentarze

Dlugo-PiS,
Tylko prywatna Inicjatywa... jest jeszcze bardziej w stanie wydzwignac gospodarke tak Koszalina jak i calej RP ! PO-stkomunistyczne U-Panstwowienia... PO roku 1989 przemijaja juz z wiatrem...!!
2016-05-13 00:38:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie