Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Pionierzy świętują

Data publikacji: 04 marca 2019 r. 22:19
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Pionierzy świętują
Wiązanki kwiatów i zapalone znicze przy pomniku Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy w parku Książąt Pomorskich przypomniały o pierwszych osadnikach na ziemi koszalińskiej. Fot. Wiesław Miller  

W poniedziałek (4 marca) odbyły się w Koszalinie dwie uroczystości patriotyczne. Najpierw obchodzono 74. rocznicę zdobycia Koszalina przez Armię Radziecką i stworzenia podstaw do rozwoju polskiego miasta, a następnie 49. rocznicę utworzenia Klubu Pionierów Miasta Koszalina.

Z inicjatywy działaczy Koszalińskiego Komitetu Obrony Lewicowych Tradycji na Cmentarzu Wojennym żołnierzy Armii Radzieckiej oddano hołd poległym w walkach o wyzwolenie ziemi koszalińskiej w czasie II wojny światowej. Zebrani uczestniczyli też w spotkaniu pt. „4 marca 1945 roku – początek historii polskiego Koszalina ”.

Tego dnia wiązanki kwiatów przed pomnikiem Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy złożyli członkowie KMPK. Organizacja działa od 1970 roku. Pierwszym przewodniczącym był Karol Mytnik, który trwał na tym stanowisku przez ćwierć wieku. Po jego śmierci aktywność organizacji zmalała. W 2004 roku z inicjatywy nieżyjących już Marii Hudymowej i Józefa Sprutty reaktywowany został Klub Pionierów. Na czele stanął Lesław Mytnik, syn zmarłego przewodniczącego, a organizacja dba o pamięć weteranów nieprzerwanie 15 lat.

To nie koniec jubileuszy. We wtorek (5 marca) o g. 16 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy placu Polonii 1 rozpocznie się spotkanie inaugurujące obchody 25-lecia działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. ©℗

Tekst i fot. (m)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA