Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Przybywajcie!

Data publikacji: 2017-05-13 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:40
Przybywajcie!
Fot. Robert Stachnik  

W jednych z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Szczecina - bo na Wałach Chrobrego i pl. Mickiewicza - za moment rozpocznie się impreza, na którą każdej wiosny z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy roślin, działkowcy, właściciele balkonów i przydomowych ogrodów. W weekend będzie należał do kiermaszu ogrodniczego i wystawy florystycznej ph. „Pamiętajcie o ogrodach".

To wydarzenie na trwałe wpisało się w kalendarz zielonych imprez Szczecina. Jednak żadna z edycji nie spoczywa na laurach. Stale zmienia się jej oferta handlowa i ekspozycyjna. Jak tym razem, gdy na miłośników roślin będzie czekał kiermasz ze stoiskami ok. 100 wystawców - ze wszystkim, co zielone do domu, ogrodu i na działkę.

- Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów na balkony, tarasy i rabaty. Polecam uwadze odwiedzających kiermasz szczególnie odmianę Calliope o silnym wzroście i dużych półpełnych kwiatach, jak również przebój ostatnich sezonów - wielkokwiatowe angielskie. Proszę też zwrócić uwagę na kolory płatków. Ogrodnicy zapowiadają rzadko spotykane odcienie: łososiowe, marchewkowe i bardzo intensywnie różowe - mówi Dorota Szyjanowska z FM Szczecin, współorganizatorka wydarzenia. - Dla właścicieli ogrodów na wysokościach będą również surfinie w amplach oraz pojedyncze sadzonki w wielu kolorach, m.in.fioletowe, czerwone, białe, różowe, malinowe. Zapowiada się też spory wybór wielokolorowych odmian Million bells, a też aksamitek, smagliczek, lobelii, begonii, sanwitalii i bakop.

Od lat niesłabnącym zainteresowaniem szczecinian cieszą się drzewka owocowe, szczególnie niskopienne i starych odmian szczepionych na podkładkach skarlających. Tym razem będą dostępne jabłonie najsmaczniejszych odmian, jak Szara i Złota Reneta, Papierówka, Malinówka, Antonówka i Gryfsztynek. Nie zabraknie też różnorodnych odmian gruszy, czereśni i śliw, okazałych winorośli.

- Dla amatorów warzywnych grządek będą rozsady, w tym kilkunastu odmian pomidorów, nawet koktajlowych, a też w różnych kolorach: od czarnych, przez żółte, pomarańczowe, po zielone i tradycyjne czerwone. Takich jak choćby 'Malinowy Prezes', 'Bajaja', 'Czarny Książę', 'Yellow Pershaped' - dodaje p. Dorota. - Nie zabraknie także pomidorów o pędach zwisających, które można sadzić do ampli czy skrzynek balkonowych. Odmiany te wytwarzają zazwyczaj małe owoce, ale pyszne i w dużych ilościach. Do balkonowo-tarasowych ogródków nadaje się znakominie również nowa odmiana poziomki 'Tubbi White' o słodkich, bardzo aromatycznych białych owocach oraz jej klasyczna odmiana o owocach czerwonych 'Tubbi Red'.

Kwiaty morzem barw i kształtów będą na kiermaszu, ale również - ku inspiracji i do podziwiania - w oryginalnych kompozycjach i nieoczywistych konstrukcjach - na sąsiednim pl. Mickiewicza i Plenerowej Wystawie Florystycznej, a na zadany i niebanalny temat: „Zwielokrotnione spojrzenie w niejawny chaos wolności”.

Podczas „Pamiętajcie o ogrodach" będzie też to, co łasuchy lubią najbardziej, czyli stoiska z regionalnym jadłem ph. „Wałówka z przysmakami" (ul. Szczerbcowa). Nawet najbardziej wybrednych powinny skusić słodkości, pyszności z grilla, pieczywa, wędliny, sery, miody i piwa z mini browarów - wszystko świeże, regionalne i... palce lizać.

Kiermasz będzie otwarty przez weekend, tylko w niedzielę nieco krócej - do g. 17. Uwaga: także przez weekend trwać będzie konkurs na najlepsze stoisko i hasło promocyjne kiermaszu - obok drukujemy kupon do głosowania. Wystarczy go wypełnić i najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (14 maja) złożyć w biurze kiermaszu (specjalny punkt na Wałach Chrobrego).

- Zgodnie z tradycją, najlepszy wystawca otrzyma puchar „Kuriera Szczecińskiego". Będzie to firma, która uzyska najwięcej głosów Czytelników. Natomiast nagrody ufundowane przez sponsorów otrzymają autorzy najefektowniejszych haseł promujących kiermasz. Zachęcamy do udziału w zabawie. Zapewniam, że na zwycięzców czekają ciekawe nagrody - mówi Marek Maj, współorganizator wydarzenia.

Arleta Nalewajko

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ