wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP

Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP

Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP
Data publikacji: 2020-08-06 14:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-13 06:52
Wywietleń: 1841 468405

Członkowie kolejnego ugrupowania politycznego sprzeciwiają się podwyżce opłat w szczecińskiej Strefie Płatnego Parkowania. Chodzi o Konfederację. Mają swoje własne propozycje uzdrowienia sytuacji parkingowej w mieście.

Projekt podwyżki cen w SPP zakłada m.in. za pierwszą godzinę w strefie A z 2,80 na 3,60 zł, druga godzina – 4,30 zł, trzecia – 5,10 zł oraz za każdą kolejną - 3,60 zł. W strefie B za pierwszą godzinę z 1,60 zł do 2,80 zł, za drugą 3,30 zł, za trzecią 3,90 zł i za każdą kolejną 2,80 zł. Planowane jest również podniesienie cen abonamentów, opłaty dodatkowej i opłat zryczałtowanych (z wyjątkiem tych dla osób niepełnosprawnych i rodziców dzieci w wieku szkolnym). Abonament miesięczny mogliby nabyć tylko ci, którzy odprowadzają podatki w Szczecinie. Zarządzenie to miałoby dotyczyć zarówno firm, jak i osób fizycznych. Planowana jest likwidacja abonamentów rocznych oraz utworzenie abonamentu na dowolną liczbę dni roboczych, dla każdego, w cenach 34,60 zł za dzień w strefie A i 26,80 zł za dzień w strefie B.

Konfederacja o zmianach cen w SPP

Podwyżkom cen w SPP już sprzeciwiają się radni miejscy PiS. W czwartek dołączyli ze swoim protestem członkowie szczecińskiej Konfederacji. Ich zdaniem kierowcy po podwyżkach nie otrzymają nic w zamian a plany budowy parkingowców są ciągle odkładane na przyszłość. Nowa opłata za godzinę postoju w SPP będzie wyższa niż np. w Gdańsku. Droższe opłaty mogą najbardziej dotknąć osoby prowadzące własną działalność, bo stawki dla nich mają należeć do najwyższych. Konfederacja opracowała własny plan poprawienia sytuacji parkingowej w mieście bez podnoszenia stawek w SPP.

Projekt zmian w SPP Konfederacji

- Proponujemy przywrócenie dawnej roli placowi Orła Białego. Widać, że ograniczenie miejsc parkingowych nie przyniosło skutku - wyjaśnia Jakub Kozieł z Konfederacji. - Kolejna propozycja, to wprowadzenie liczników miejsc parkingowych. Są coraz popularniejsze w Polsce a na Zachodzie wykorzystywane są już od dawna. Dzięki specjalnej aplikacji kierowcy będą mogli sprawdzić, gdzie w danej chwili są wolne miejsca parkingowe. Takie liczniki na pewno przydałyby się np. na ulicy Jagiellońskiej lub Bogusława. Następny pomysł, to rotacyjna strefa parkowania. Ta propozycja już była kiedyś w Szczecinie prezentowana. Ale została zapomniana. Dotyczyłaby np. parkowania w danym miejscu tylko przez godzinę. Postulujemy także budowę większej ilości parkingowców, niż proponuje to miasto oraz parkingów w systemie park & ride. Ten przy ulicy Hangarowej nie sprawdził się. Ale inne mogłyby powstać np. na Basenie Górniczym, pętlach Krzekowo i Pomorzany. Proponujemy także wprowadzenie opłaty za parkowanie w takiej samej wysokości jak za abonament w komunikacji miejskiej.

Zbierają podpisy pod projektami uchwał

Członkowie tego ugrupowania w czwartek rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektami dwóch uchwał, które mają trafić do Rady Miasta Szczecin.

- Pierwszy dotyczy nie podwyższania opłat w SPP, nie rozszerzania jej obszaru oraz przywrócenia dawnej roli placu Orła Białego. Drugi - wprowadzenia liczników miejsc parkingowych - dodał Marcel Duda, prezes szczecińskiej Konfederacji.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: W czwartek do przeciwników podwyżki cent za parkowanie dołączyli ze swoim protestem członkowie szczecińskiej Konfederacji

Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP Przybywa przeciwników zmian opłat w szczecińskiej SPP

Komentarze

XYZ
Co jak co, ale popieram rozszerzenie SPP. W mieście jest zdecydowanie za dużo samochodów. Wiele z nich jest zwyczajnie ,,porozwalanych" po całym mieście i zaparkowanych w taki sposób, że ograniczają widoczność i stwarzają zagrożenie. Wiele osób bierze auta w leasing i nimi nie jeździ, tylko stoją na parkingu i zajmują miejsce tym, którzy go bardziej potrzebują.
2020-08-13 01:25:34
Klucha
Manipulacja. Zapytajcie kogokolwiek, czy chce za coś płacić więcej. No nikt nie będzie chciał. Zapytajcie, czy chcą te parkingi za darmo - praktycznie każdy powie, że chce. Kilku stwierdzi, że jednak przyzwoicie by było jakiekolwiek opłaty na utrzymanie parkingów zostawić. Problemy to ignorancja kierowców w zakresie parkowania, ich brak zainteresowania czymkolwiek, poza zostawieniem auta gdziekolwiek, gdzie się zmieści i zwyczajne chamstwo. Trzeba wielokrotnie podnieść KARY za niewłaściwe parkowanie i przede wszystkim zwiększyć ilość patroli, które będą te kary egzekwować. Z chamami, którzy stawiają auta gdzie popadnie nie zamierzam prowadzić kulturalnej dyskusji.
2020-08-09 08:34:33
pi łat
Niech będzie 10 za godzinę. Przecież wszyscy muszą zawieść doopy pod same drzwi. Niech płacą. Za zniszczone chodniki, za brak miejsca dla pieszych, i za ogólne buractwo.
2020-08-09 00:14:25
xxx
krzystek powinien zajac sie dluznikami i patolą ze srodmiescia bo zadluzenie najemcow wobec zbilk wynosi okolo 200 mln. A on buduje im chodniki i laweczki
2020-08-08 10:42:02
Mieszkaniec
Konfederacja może zapomnieć o przywróceniu parkingu na Placu Orła Białego.Ten plac ma być placem a nie parkingiem.Co do podwyżek to są one za późno wprowadzone i powinny być jak najszybciej wdrożone.Czy się komuś podoba czy nie.Należy się skupić na tym w jakim kształcie ma być ta strefa i zmienić jej kształt jak i zasięg.Bo na dzień dzisiejszy jest tylko śmieszną atrapą spp.Projekt podwyżek jest do zaakceptowania jedynie bym zmienił kwotę dla "zapominalskich" po prostu ją podwyższył bo jest za niska
2020-08-08 09:50:51
Fido
W Szczecinie co chwila powstają nowe drogi. Skąd miasto ma brać na to pieniądze?
2020-08-07 13:51:49
lato/zima
strefa powinna być droższa latem, niech grubasy ruszą 4 litery :)
2020-08-07 11:39:35
ekologia
Trzeba coś z tym robić bo wszędzie szykują się podwyżki by na plecach mieszkańców kontynuować nieudolną politykę.Szukajcie oszczędności w magistracie i pilnujcie dochodów które uciekają z budżetu. Po co wydawać pieniądze na specjalne nakładki na placu Adamowicza?Dobrze że Igor Podeszwik zbiera podpisy pod petycją by zatrzymać ten absurd i zatrzymać pieniądze na inne cele
2020-08-07 08:58:48
Marionetka
Nie lubie PISIOROW ale w tym przypadku maja racje!!! Jaka podswyzka i za co? Miasto nie inwestuje w infrastrukture parkingowa od 25 lat!!!! Ile SPP wydala na budowe i przystosowanie parkingow?? Na co poszla cala kasa?? na nagrody kolesi ot to. Niech kazdy urzednik ma obowiazek zaplaty za postoj ze swojej kieszeni bez zwrotow i dofinansowan. Obnnizyc pensje prezydentowi i jego swicie o 1/4 oraz wszystkim wysokim urzedasom oraz kierownictwu spolek podleglych. Szczecin sie stacza w imie czego?? Mamy przesiasc sie na rowery ktore zlodzieje kradna na potege a Policja i suzby miejskie nic z tym nie robia. Mamy kupowac auta elektryczne (najtansze 140tys zl zywotno) na ktore normalnych ludzi nie stac bo nie maja pracy lub zarabiaja najnizsza krajowa!!! Polityka lokalna i ogolnopolska to jeden wielki populizm bez zadnego realistycznego i przyszlosciowego myslenia!!!!
2020-08-07 02:52:21
Skoro to była zła uchwała posłów PIS z 12 roku to niech PO ją zniesie hahaha
szach mat PO-KO
2020-08-06 22:30:44
ITD
Konferencja to przybudówka PiS. Obie partie znane są z retoryki antyunijnej, ponieważ finansowane są przez Moskwę. Dlatego nigdy nie wygrają w Szczecinie.
2020-08-06 22:26:31
@Daria
Kłamiesz. W 2012 roku to PiS głosował za podwyżką cen w SPP. To była uchwała autorstwa radnych PiS
2020-08-06 22:18:09
Filip
Konfederecja popiera postulaty pisu czyli są za pisem
2020-08-06 20:40:01
Daria
W 2012 platforma i krzystek głosowali za podwyżkami. Pewnie zrobią to znowu.
2020-08-06 19:30:19
Helikopter z Misia
@@Helikopter : no po ilu ?
2020-08-06 19:17:53
Luft
A gdzie maski na ryjach i dystans społeczny. Jaki przykład ludziom dają ci politycy?
2020-08-06 18:52:57
@Helikopter
A wiesz po ilu nowych drogach jeździsz w Szczecinie?
2020-08-06 18:48:15
Helikopter z Misia
SPP istnieje ponad 25 lat, przez ten czas kierowcy wpłacili do budżetu miasta ok 1 000 000 000 (miliard) pln. Gdzie są te pieniądze ?! Ile wybudowano za nie miejsc parkingowych ? Serdeczne pozdrowienia dla radnych KO i ich asystentów udających zwykłych mieszkańców w komentarzach !
2020-08-06 18:17:59
Booja
Nawet nazistom nie podoba się podwyżka opłat.
2020-08-06 18:01:13
mieszkaniec szc
@Bielik-zgłoś na alertszczecin.pl każdy alert sprawdzają ,jeśli to jest parking miejski-na terenie gminy bo może być prywatny lub dzierżawiony a to już inna historia.Możesz też zgłosić do Rady Osiedla.
2020-08-06 17:13:53
Strefowy
Ja bym poszedł za ciosem i zrobił całe miasto strefa płatną. To dopiero byłoby pieniędzy na finansowanie z budżetu rozrzutnych wydatków.
2020-08-06 17:11:26
Janek bury
Czyzby Krzystek zbieral sladem ''teczowego''rafala pieniądze na sodomitow i innych dewiantow?
2020-08-06 16:55:50
Kierowca
To jest wyłącznie populizm. Jako kierowca jestem za podwyżką opłat bo obecne śmiesznie niskie ceny abonamentów i biletów nie wymuszają rotacji.
2020-08-06 16:52:17
Bielik
Z jednej strony nie kosi się trawników - spróbujcie wyjechać ze Szwedzkiej w Duńską - groźba karambolu murowana - nic nie widać; z drugiej strony udawanie, że chodzi o dobro kierowców - na tej samej Duńskiej parking miejski przy Tesco, co najmniej trzy samochody stojące od roku, obrośnięte trawą a Straż Miejska udaje, że nic nie widzi. Czyli jak nie wiadomo o co chodzi to mamona jest w grze a ludzi urzędnicy szczecińscy i tak mają w d. znaczy życi.
2020-08-06 16:34:53
Ubawiony
Opłaty za parkowanie jak za abonament w komunikacji miejskiej - przecież to bełkot.
2020-08-06 16:10:47
Katarzyna
Najbardziej niezrozumiała jest chęć poszerzenia strefy do Bohaterów Warszawy. Tej okolicy nie ma biur, dużych sklepów, praktycznie sama zabudowa mieszkaniowa. Po co tu strefa? Tylko po to by ściągać kasę od mieszkańców. Rotacji i tak nie będzie każdy gdzieś samochód musi zaparkować jak wróci do domu.
2020-08-06 16:09:58
xxx
niech ktos poda ile miasto zarobiło na opłatach, karach, egzekucjach kiedy pobierali opłate za postój za wjazd na teren strefy oznaczonej znakami D-44 a w innych miastach opłaty były pobierane tylko w miejscach wyznaczonych znakami i liniami. Szczecin miał swoją interpretacje prawa,ktora jak teraz wiadomo była błędna. Teraz tez uwaza ze sam znak pionowy wystarcza.
2020-08-06 16:07:52
mieszkaniec szc
Miejsc parkingowych w mieście byłoby więcej gdyby każdy w swojej okolicy zgłaszał do Straży miejskiej ,spółdzielni lub wspólnot wraki .Każdy narzeka a nikt nic nie robi, w interpelacjach kilku radnych czasem coś zgłosi a tak nic cisza bo SM bez zgłoszenia z własnej woli nie działa ?.Dla ułatwienia adres do zgłaszania wraków www.sm.szczecin.pl/dla-mieszkancow/widzisz-wrak-daj-znak , można też przez www.alertszczecin.pl .Na każdym osiedlowym parkingu jakiś złom jest.Wiele wraków jest spoza miasta.
2020-08-06 15:54:49
a nie mówiłem
Konferencja i PiS jeden ten sam syf. Im nie zależy na rozwoju Szczecina.
2020-08-06 15:54:23
Łukasz
W Szczecinie Krzystek i jego "trupa" od dawna prześladuje kierowców. Życie w tym mieście staje się powoli udręką.
2020-08-06 15:38:54
Mumio
A i Grazyna z Odziezowej tez niezadowolona...
2020-08-06 15:12:34
@haha
Podejrzewam, że mogą wiedzieć więcej od "rowerzystów";)
2020-08-06 15:08:13
Olek
To ta pisowska przystawka jeszcze w Szczecinie istnieje?
2020-08-06 15:01:34
haha
A co neofaszyści mogą wiedzieć o parkowaniu. Pięć piw sobie zamówcie.
2020-08-06 14:56:06
bibi
Ślepy by zauważył, że nie chodzi o żadną tam rotację samochodów czy budowę parkingowców skoro do tej pory nie wybudowano żadnego a o łupienie kierowców i zasypywanie "dziury" w budżecie miasta.
2020-08-06 14:53:40
Teresa
Wara od Placu Orła Białego. Żadnych samochodów!
2020-08-06 14:50:03
etam
Konfederacja to w Szczecinie ma tyle do powiedzenia co diabeł w kościele. Nie mają ani jednego radnego więc się nie liczą.
2020-08-06 14:38:56