Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Przy stacji SKM w Zdunowie nowa jezdnia i parkingi

Data publikacji: 2022-07-12 07:23
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-12 12:24
Przy stacji SKM w Zdunowie nowa jezdnia i parkingi
Fot. (SIM)  

Wprawdzie uruchomienie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej to wciąż odległa perspektywa (ostatnie komunikaty wskazują, że nie będzie to wcześniej niż w 2024 roku), ale w rejonach jej przyszłych przystanków na terenie samego Szczecina pojawia się już nowa infrastruktura miejska z chodnikami, parkingami, stojakami rowerowymi, oświetlonymi dojściami i oznakowaniami. Te mają być uzupełnieniem części kolejowej szlaku, za którego realizację odpowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Tak jest chociażby z otoczeniem przyszłego przystanku na Pomorzanach od stron y ul. Mieszka I. Od dłuższego czasu jest też gotowe np. przy przystanku Niemierzyn u zbiegu ulic Arkońskiej i Wszystkich Świętych. Powstaje ono również na Gocławiu czy przy przystankach SKM Stołczyn Północny (Nad Odrą), Skolwin Północny (Artyleryjska). W ramach odrębnych zleceń do tej pory powstały też nowa pętla w Podjuchach przy ul. Metalowej oraz całe zaplecze wraz z przystankiem pod nowymi wiaduktami węzła drogowego Łękno (z wyłączonymi na razie z użytkowania peronami, przy których nadal nie ma przewidzianych w projekcie niedokończonej inwestycji czterech wind).

Największa zakresem i związanym z nim także finansowym wydatkiem inwestycja trwa aktualnie tuż przy nowej stacji PKP Zdunowo. Wykonawcą prac w rejonie ulic Gościniec i Bałtyckiej jest spółka MUSING BUD, a ich łączny koszt to ponad 3 mln zł brutto. Powstaje tam parking z jezdnią do zawracania aż do do wysokości przejazdu kolejowego od strony Wielgowa. Oprócz zatok parkingowych urządzone tam będą nowe chodniki, ścieżka rowerowa, dojście do peronów, ustawione zostaną elementy małej architektury, przewidziny jest nadto montaż nowego oświetlenia ulicznego i monitoringu wizyjnego.

- Zrealizowano już większość robót związanych z wykonaniem nawierzchni jezdni dojazdowej. Kontynuowane są prace przy budowie miejsc postojowych. W ramach prac sieciowych, posadowione zostały studnie w ulicy Gościniec. Kontynuowane są prace teletechniczne - wylicza Piotr Zieliński, rzecznik prasowy spółki komunalnej Szczecińskie Inwestycje Miejskie, która odpowiada za realizację miejskiej części infrastukrury wszystkich przystanków przyszłej SKM.

Dla innych lokalizacji spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie nadal szuka wykonawców. Część z przetargów jest na etapie otwarcia i analizy ofert, a niektóre trzeba było ponowić, jak w przypadku: Cmentarza Centralnego (Ku Słońcu), Dąbia (Południe), Stołczyna (Glinek), Zdrojów, a wcześniej także przy dawnych stacjach Pogodno, Żelechowa i Golęcino. ©℗

(M)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michal
2022-07-12 18:59:03
@masakra 2024; no tak ale jest masło po 10zł, chleb po 8zl, olej po 13zł, gaz i prąd zaraz 300% !!!! inflacja 20% ,premie dla prezesa banku i jego astystenek, kierowca zarobil 3 banki elita gra w golfa na prywatnym polu dla bogaczy a obywatele zbieraja chrust w lesie na zimę i instaluja aplikacje zeby dojechac do pracy ,WYSTARCZY NIE KRASC !!! NALEZALO SIE !!!
tt
2022-07-12 18:57:11
Miasto buduje i robi swoje ale juz pekape niestety nie , firma rodem z prl i takie efekty nawet nie potrafili wykorzystac 500 mln dotacji z ue na SKM, no ale przeciez oni nie jezdza komunikacja miejska ,tramwajami czy pociagami, a biedni mieszkancy Szczecina w autobusach linii 107 czy 101 pakuja sie jak sardynki a mogli by np z Polic do Szczecina centrum dojechac nowoczesnymi pociagami w 15 minut po nowych torach no ale NIE DA SIE !!!!!!!!!!
masakra 2024
2022-07-12 12:08:49
pkp zawaliło całą przebudowę SKM, i być może trzeba będzie zwrócić wydane już środki unijne.
Klimat
2022-07-12 11:49:42
Niestety nie bierze się pod uwagę zmian związanych z rozwojem komunikacji przyjaznej dla klimatu
Mieszkaniec
2022-07-12 08:45:17
3. Od strony Sławociesza brak możliwości zatrzymania się samochodem aby odebrać podróżnych jadących od strony Szczecina Głównego. Brak możliwości zawrócenia- podwójna ciągła. Dodatkowo ogromna dziura w ziemi z wodą opadowo -gruntową. Brak informacji co powstanie w tym miejscu!! Aż się prosi aby w tym miejscu również powstał nieduży parking dla mieszkańców Sławociesza. Mamy tylko nieudolnie łatane drogi bez chodników i ścieżek rowerowych. Przystanki autobusowe z odzysku!!! My też płacimy podatki
Mieszkaniec
2022-07-12 08:34:08
1. Fajnie by było gdyby pojawiły się drzewa przy parkingu dające cień samochodom pozostawionym tam na cały dzień. Tylko błagam nie brzozy!!! (Miejski ogrodnik powinien wiedzieć, że szybko próchnieją im pnie, gałęzie łamią się na potęgę, dodatkowo drobne liście zapychają studzienki kanalizacyjne). 2.Przydaja by się tablica informacyjna o odjazdach autobusów linii 73,93 z pobliskiego przystanku ZDiTM .
@Klimat
2022-07-12 08:31:37
A po co? do stacji w Zdunowie dojeżdżają najczęściej mieszkańcy okolicznych wiosek. Niech sobie ładują z paneli na dachach domków lub stodół, Stać ich na to.
Klimat
2022-07-12 08:03:42
Czy są stacje ładowania elektryków?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA