Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Przez lód Odra częściowo zamknięta dla żeglugi

Data publikacji: 2019-01-25 12:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Przez lód Odra częściowo zamknięta dla żeglugi
 

O częściowym zamknięciu Odry granicznej dla żeglugi zdecydował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Powodem są niebezpieczne dla żeglugi zjawiska lodowe, które powstały w efekcie wielodniowych mrozów.

Ostatnie dni przyniosły pierwsze poważne mrozy tej zimy. Utrzymujące się temperatury poniżej zera spowodowały obniżenie się temperatury wody i pojawienie się zjawisk lodowych. W czwartkowy wieczór ilość śryżu lodowego oceniana była na od 5 do 25% na różnych odcinkach Odry. Sytuacja jest w tej chwili monitorowana na bieżąco przez pracowników Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Decyzje o ograniczeniu żeglugi RZGW podjął w uzgodnieniu z Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde oraz Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. - Oblodzenie widać na odcinku Odry Granicznej - informuje Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy RZGW w Szczecinie. - Żegluga jest zamknięta na odcinku od ujścia Warty do wysokości Widuchowej oraz na Jeziorze Dąbie. Niewykluczone są kolejne ograniczenia w ruchu żeglugowym na wysokości Odry Wschodniej i Zachodniej. Zmiany w tym zakresie są konsultowane ze stroną niemiecką i Urzędem Żeglugi Śródlądowej - mówi rzecznik.

RZGW w najbliższym czasie nie przewiduje lodołamania, bo prognozy zapowiadają ocieplenie. Gdyby jednak pogoda się zmieniła, w pogotowiu czeka 13 jednostek: 7 należących do floty zachodniopomorskiej oraz 6 lodołamaczy z Niemiec. W tej chwili nie ma też zagrożenia powodziowego.

(k)

Fot. RZGW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

śmieszne
2019-01-25 14:20:32
Rzeki od tygodnia skute lodem a oni nie przewidują lodołamania bo może kiedyś przyjdzie ocieplenie
daros
2019-01-25 13:09:01
A wymienione urzędy nie mogą posłać na Odrę lodołamaczy. Od czego one są?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ