sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Jak wygląda praca na lodołamaczu?

Jak wygląda praca na lodołamaczu?

Jak wygląda praca na lodołamaczu?
Data publikacji: 2018-03-22 13:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2980 319437

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca. W tegoroczny program wydarzeń edukacyjnych wpisuje się również Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. We wtorek (20 marca) piątka uczniów z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej miała okazję zobaczyć, jak wygląda praca na lodołamaczu.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W ogólnopolskie obchody tego święta zaangażowane jest PGW Wody Polskie. W większości miast wojewódzkich odbywają się okolicznościowe wydarzenia. Szczecin postawił na edukację praktyczną. Młoda załoga w towarzystwie dyrektor ZCEMiP Elżbiety Moskal, pracowników RZGW oraz kpt. Jerzego Fitasa uczestniczyła w kontrolnym rejsie lodołamaczem po szczecińskich akwenach, sprawdzając efekty zakończonej kilka dni wcześniej akcji lodołamania.

– Chcieliśmy, by młodzi ludzie zobaczyli, jak wygląda praca na lodołamaczu – mówi Tomasz Pietras, dyrektor RZGW w Szczecinie. – Załoga RZGW przygotowała prelekcje, ale istotniejsza była nauka w praktyce, czyli rejs po Odrze oraz jeziorze Dąbie. Wpisujemy się w trend kształcenia młodych ludzi w kierunkach technicznych, bardzo przydatnych na rynku pracy w Szczecinie. Niebawem zamierzamy zainicjować projekty, które umożliwią współpracę pomiędzy szkołami a naszą jednostką.

Na pokład lodołamacza zaproszono uczniów, którzy być może w przyszłości zasilą szeregi instytucji takich jak Wody Polskie. W ZCEMiP kształceni są młodzi ludzie, którzy planują pracę w przemyśle okrętowym i żegludze śródlądowej.

– To jest dla naszych uczniów bardzo cenne doświadczenie, jeszcze nie mieliśmy okazji pływać lodołamaczem, to wiedza, ale i okazja zapytania doświadczonej załogi o szczegóły ich pracy – podkreśla dyr. E. Moskal. – Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie możliwość zobaczenia lodołamaczy podczas akcji kruszenia lodu.

Uczniowie przyznają, że praca na lodołamaczu jest bardziej skomplikowana, niż im się wydawało. Rejs, który trwał ok. 4 godzin, uważają za cenne doświadczenie.

– Najciekawsza była wizyta w sterówce i w maszynowni  – mówi Mateusz. – Nie spodziewałem się, że Szczecin od strony wody wygląda tak niesamowicie.

– Jesteśmy na pierwszym roku, to dopiero drugi raz, kiedy jesteśmy na statku – dodaje Antoni. – Fajne było, że mogliśmy zobaczyć sterówkę, radary i urządzenia, które znaliśmy z podręczników. Podoba mi się tutaj na tyle, że mógłbym to robić w przyszłości. 

Przedstawiciele RZGW starali się przekazać uczniom jak najwięcej praktycznej wiedzy na temat swojej pracy. Mówili o administrowanych akwenach, specyfice pracy na wodzie, o walorach turystycznych, żeglarskich i gospodarczych Odry. Nie zabrakło informacji na temat zakończonej niedawno akcji lodołamania. Z punktu widzenia RZGW edukowanie młodych jest bardzo ważne, a najlepsza nauka to możliwość podglądania specjalistów i zdobywanie praktyki.

– Interesowały ich urządzenia i jak to wszystko się zachowuje na wodzie – relacjonuje Jerzy Fitas, kapitan lodołamacza z ponad 40-letnim stażem. – Przepłynęliśmy Regalicę, Odrę Zachodnią i jezioro Dąbie. Była także okazja do zaprezentowania całego statku i jego poszczególnych elementów. Młodzi ludzie powinni zdobywać praktykę, godzin nauki praktycznej w żegludze powinno być jak najwięcej.

(ek)

Fot. RZGW

 

Jak wygląda praca na lodołamaczu? Jak wygląda praca na lodołamaczu? Jak wygląda praca na lodołamaczu?

Komentarze

A Anatol z PRCiP
pływa jeszcze?...
2018-03-25 23:06:53
Radzimir
Fajnie by było wybrać się na wycieczkę takim lodołamaczem.
2018-03-23 23:06:39
rsk
Skończyłem Akademię Morską w Szczecinie i dostałem propozycję pracy jako referent...
2018-03-23 08:22:01
Klaus
Jak usłyszą o pensjach załóg lodołamaczy, które wynoszą poniżej 2 tys. złotych to zaraz zmienią specjalizację :)
2018-03-22 14:29:38
.
Dobrze, że nie na Stasiu ;)
2018-03-22 13:45:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie