W związku z pandemią będą ulgi podatkowe dla handlarzy ze Świnoujścia. Prezydent Janusz Żmurkiewicz proponuje częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat dzierżawy. Apeluje również do premiera Mateusza Morawieckiego o pilną pomoc dla branży turystycznej. Najważniejsza gałąź świnoujskiej gospodarki stoi przed widmem ogromnych strat.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz tłumaczy, że wobec zamknięcia granic i problemów związanych z koronawirusem z dnia na dzień świnoujscy przedsiębiorcy stanęli przed widmem ogromnych strat, a być może nawet bankructwa. Hotelarze ze Świnoujścia połączyli swoje siły z właścicielami hoteli oraz ośrodków wczasowych z Kołobrzegu i apelują do rządu o pomoc. O taką pomoc apeluje także gospodarz kurortu.
- Hotele, działalność gastronomiczna, nasi przedsiębiorcy mają ogromne problemy. Zamknięcie granic, wszystkie ograniczenia doprowadziły do tego, że ponoszą ogromne straty. Należy pamiętać, że zatrudniają oni pracowników, których chcieliby utrzymać - tłumaczy J. Żmurkiewicz.
Klienci oraz pensjonariusze hoteli i domów uzdrowiskowych wyprowadzają się i masowo odwołują rezerwacje. W Świnoujściu turystyka stanowi drugą, obok gospodarki morskiej, silną gałąź gospodarki.
- W naszym liczącym 40 tysięcy mieszkańców mieście, ogromna liczba osób utrzymuje się właśnie z tej działalności. Obecne załamanie rynku będzie miało już w najbliższym czasie katastrofalne skutki dla przedsiębiorców i pracowników - czytamy w piśmie do premiera - Warto podkreślić, że sezon turystyczny w naszym mieście ma swój szczyt w miesiącach letnich. Po okresie zimowym i przy minimalnych dochodach spowodowanych niepełnym obłożeniem, rozpoczyna się okres przygotowań do pełnego sezonu. Pierwsze duże grupy turystów miały przyjechać do naszego miasta w okresie wielkanocnym. Ze względu na zaistniałą sytuację rezerwacje te są już odwoływane, podobnie jak obecne. Trudno przewidzieć co będzie się działo z następnymi, w maju i kolejnych miesiącach. Nie bez znaczenia jest fakt, że tutejszy rynek w dużej mierze oparty jest na turystach z Niemiec, a granice zostały właśnie dla nich zamknięte. Tymczasem przedsiębiorcy muszą ponosić koszty związane m.in.: z wynagrodzeniami, składkami ZUS, podatkami oraz ratami kredytów.
Pomimo trudnej sytuacji finansowej Świnoujścia, w związku z realizacją wielu strategicznych inwestycji dla regionu, ale także całego kraju tj. jak budowa tunelu, który jest finansowany częściowo z budżetu miasta, prezydent przewiduje wsparcie lokalnych przedsiębiorców poprzez udzielenie ulg i zwolnień w opłatach podatku od nieruchomości. Pierwsze konkretne decyzje już zostały podjęte. I tak dzierżawcy na targowisku miejskim „Zielony Rynek pod Zegarem” przy ulicy Kołłątaja od dnia 1 kwietnia 2020 roku do odwołania będą mieli o 50 procent obniżoną stawkę dzierżawy za stoiska. Z kolei osoby prowadzące działalność handlową wzdłuż ulicy Wojska Polskiego na terenach należących do Miasta, zostają na czas kryzysu zwolnione z opłaty dzierżawy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnienia bądź ulgi w opłatach podatku od nieruchomości będą rozpatrywane indywidualnie, na podstawie złożonych wniosków.
Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI
Na zdjęciu: Tak wyglądała świnoujska promenada w minioną niedzielę w godzinach popołudniowych. Przed pandemią było to najbardziej zatłoczone miejsce w Świnoujściu i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na naszym Wybrzeżu