piątek, 04 grudnia 2020r.

Przed wyjątkowym dniem Wszystkich Świętych

Data publikacji: 2020-10-24 07:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-25 12:08
Przed wyjątkowym dniem Wszystkich Świętych
 

"Rząd nie planuje zamykania cmentarzy na 1 listopada, przynajmniej w tej chwili" - zapewnia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Jednak sytuacja epidemiczna rozwija się dynamicznie, padają kolejne tragiczne rekordy: zakażeń oraz zgonów. Dlatego również władze Szczecina przyłączają się do apelu rządu i namawiają, żeby mieszkańcy zaplanowali wizyty na cmentarzach na weekend wcześniej lub później, a więc nie tylko w dzień Wszystkich Świętych.

Tym razem nie tylko będziemy wspominali bliskich, którzy odeszli. Zasadniczą sprawą w stanie epidemii będzie zachowanie społecznej rozwagi, czyli dystansu oraz wszystkich innych zalecanych środków sanitarnych, przy których zachowaniu i przestrzeganiu będziemy mieli szansę ograniczyć transmisję wirusa.

Wjazd ograniczony

Warto wziąć pod uwagę, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i wzmożonym ruchem pieszych, Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie wprowadza ograniczenia wjazdu na Cmentarz Centralny. Już w najbliższą sobotę (24 października) wjazd oraz sprzedaż przepustek będzie się odbywała w godz. 8-15. Natomiast wyjechać z terenu nekropolii trzeba będzie do godz. 18. Ponadto w dniu 30 października na teren nekropoli będą mogły wjeżdżać wyłącznie kondukty pogrzebowe: każdy ograniczony do maksymalnie 5 samochodów. Tradycyjne, w dniach 30-31 października oraz 1 listopada nie będą uwzględniane karnety roczne (tracą ważność).

- W związku z pandemią COVID-19 przypominamy o konieczności przestrzegania zasad dystansu społecznego. Proponujemy także zakup biletów wjazdowych na teren Cmentarza Centralnego przez Mobilną Kartę Miejską - przekazuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Obsługa i handel

Szczecińskie cmentarze do 31 października będą otwarte w godz. 7-21. Dłużej - bo aż do godz. 2 - tylko 1 listopada. Natomiast 2 listopada - znów w godz. 7-21. Działający przy ul. Ku Słońcu (przy Bramie Głównej) Wydział Usług Cmentarnych będzie funkcjonował również w soboty - 24 oraz 31 października - w godz. 7.30-15.30, a także w niedzielę - 1 listopada - w godz. 8-17.

Mimo wszystko przy szczecińskich nekropoliach będzie funkcjonował również handel uliczny. Przy Cmentarzu Centralnym - zarówno od strony ulicy Ku Słońcu, jak i ul. Mieszka I - będzie czynnych w sumie 129 stoisk z kwiatami, zniczami i stroiszem. Natomiast przy nekropolii w Dąbiu - 16, w Wielgowie - 1, a w Zdrojach - 9 miejsc handlowych. Będą również czynne stoiska gastronomiczne, ale wyłącznie przy Cmentarzu Centralnym: po jednym przy Bramie Głównej oraz przy wejściu od ul. Mieszka I, przy wiatraku.

Dzień krytyczny

Na gest serca liczyć będą także kwestorzy. Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w dniach 30 października - 1 listopada. Natomiast wyłącznie we Wszystkich Świętych zbiórki funduszy będą organizować przedstawiciele: Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej - przy pomniku ,,Tym, którzy nie powrócili z morza’’.

Na zainteresowanych pod filarami Bramy Głównej Cmentarza Centralnego do 2 listopada będzie czekała wystawa fotograficzno-historyczna Piotra Mani, pt. "BEM-NORWOD-NIEMEN". Natomiast dla wiernych - mimo podyktowanych stanem pandemii sugestii o wybieraniu na odwiedziny cmentarzy dni innych niż 1 listopada - właśnie tego dnia zostaną zorganizowane msze w kaplicach: Cmentarza Centralnego oraz przy ul. Bronowickiej. Nie przełożono także zaplanowanej na ten dzień procesji modlitewnej do dwunastu stacjach Cmentarza Centralnego (godz. 12). Tylko msza przy grobach kapłańskich odbędzie się 2 listopada.

Komunikacja na wyższych obrotach

Natomiast Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ostrzega i zapowiada:

- Już od najbliższego weekendu tramwaje dojeżdżające w okolice szczecińskiej nekropolii będą kursowały według specjalnych rozkładów jazdy. Wszystko po to, aby przekonać mieszkańców naszego miasta do odwiedzin na grobach bliskich przed 1 listopada. Rozłożenie wizyt na dni poprzedzające rozładuje ruch w weekend 31.10-1.11. Przypominamy, że w dobie pandemii, pomimo ogromnych starań, rozwiązania przez nas przygotowane mogą nie sprostać wymogom sanitarnym. Stąd apel o rozłożenie wizyt na dni przed lub po Wszystkich Świętych. ©℗

Sprawdź kursowanie komunikacji miejskiej.

A. Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciu: W wyjątkowym roku stanu epidemii, szczeciński magistrat przyłącza się do apelu rządu i namawia, aby mieszkańcy zaplanowali wizyty na cmentarzach na weekend wcześniej lub później, a więc nie tylko w dzień Wszystkich Świętych.

Komentarze

To pewne
2020-10-25 11:51:13
PiS na 1 listopada zamyka cmentarze
ogromna skala hipokryzji
2020-10-24 11:54:13
Ja już im przestałem dawno wierzyć i ufać.Mówią jedno-robią dokładnie na odwrót.Zatem skoro Dworczyk,członek tego szemranego towarzystwa mówi,że nie planują-to oznacza ni mniej ni więcej,że cmentarze na 1 będą zamknięte.Ba-to nie koniec-są wyraźne sygnały by odwołać Boże Narodzenie+Nowy Rok.Pamiętajcie to jest PiS i im nie ufam w takim samym stopniu jak psu który śpi i cygance która płacze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ