środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć nie grób. ZUK apeluje: „Zostańcie w domu”

Pamięć nie grób. ZUK apeluje: „Zostańcie w domu”

Pamięć nie grób. ZUK apeluje: „Zostańcie w domu”
Data publikacji: 2020-04-09 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-10 17:21
Wywietleń: 1889 450058

„Zostańcie w domu. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze” – apeluje Zakład Usług Komunalnych administrujący szczecińskimi nekropoliami. Nie zamyka cmentarzy, jak wcześniej – stosując się do obostrzeń ostatnio wprowadzonych przez rząd – wyłączył z użytkowania tereny rekreacyjne oraz zielone, w tym skwery i parki.

Największa nekropolia Szczecina nie przez przypadek nazywana jest również „parkiem, który pochował umarłych”. Oprócz zasadniczej funkcji funeralnej jest bowiem także rozległym – około 180-hektarowym – terenem tzw. zieleni urządzonej, dość gęsto zadrzewionym, bogatym w cenne dendrologicznie okazy drzew i krzewów.

Cmentarz – strefa zamknięta?

Gdyby więc tylko przez ten pryzmat rozpatrywać nowoprowadzone przez rząd obostrzenia, to przynajmniej Cmentarz Centralny należałoby uznać za strefę zamkniętą. Jednak jest to miejsce szczególne – pamięci, więc…

– Czy w obecnym stanie pandemii możemy odwiedzać groby bliskich, porządkować mogiły przed świętami, czy jednak traktować na równi z innymi miejscami publicznymi, do których wstęp – jak na bulwary, place zabaw, skwery czy parki – został nam zakazany? Jak w tym zakresie interpretować przepisy rozszerzające katalog obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym? – pyta Czytelnik (dane do wiadomości redakcji).

Ograniczyć wizyty

Szczecińska Straż Miejska nie dysponuje wytycznymi w tej kwestii. Nie zostało bowiem wydane zarządzenie o wyłączeniu z użytkowania cmentarzy. Decyzji w tej sprawie nie podjął ani prezydent, ani administrujący komunalnymi nekropoliami ZUK. Jednak ten ostatni rozwiesił ostrzeżenia:

„W związku z nasilającym się zagrożeniem rozprzestrzeniania wirusa COVID-19 administrator obiektu – Zakład Usług Komunalnych rekomenduje ograniczenie wizyt na cmentarzu do niezbędnego minimum. Obowiązuje zakaz gromadzenia się przy grobach większej ilości osób”.

Jednocześnie apelując: „Zostańcie w domu. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze”.

– Nie zamykamy cmentarzy, licząc na zdrowy rozsądek odwiedzających mogiły. Także na przestrzeganie już obowiązujących rygorów, czyli m.in. zakazu wychodzenia z domu poza takimi przypadkami, jak: do sklepu, apteki, do pracy czy na spacer z psem. Jak zakaz gromadzenia się, a też nakaz zachowania odstępu minimum 2 metrów między osobami – zwraca uwagę Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Tylko na Cmentarzu Centralnym znajduje się blisko 110 tysięcy grobów, pochowanych jest około 200 tysięcy osób. Gdyby wszyscy ich bliscy postanowili uporządkować mogiły przed świętami, to… Dlatego – za szczecińskim ZUK powtarzamy: „Zostańcie w domu. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze”. ©℗

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

Komentarze

Krytyk Społeczny.
Nie obracajmy się w oparach absurdu i urzędniczego obłędu.Takie rekomendacje które nie mają prawnego usankcjonowania z założenia nie mogą być podstawą do zakazu lub karania.Świątynie,cmentarze są miejscem kultu i włączone,wymienione w rozporządzeniu jako te dobra które są niezbędne w codziennym życiu.Odwiedziny przy grobach bliskich lub uczestnictwo we mszy to nasze prawa.Nie zamierzam podporządkowywać się bezmyślnym i absurdalnym "rekomendacjom" Irytują mnie takie bezmyślne pozbawione logiki decyzje wielu urzędników,którzy stali się całkowicie ubezwłasnowolnieni i pozbawieni całkowicie możliwości samodzielnego logicznego myślenia.Działają jak automat zaprogramowana maszynka.
2020-04-10 17:17:25
jolka
Ale za to konus żoliborski może organizować spęd pisiorów pod pomnikiem. Równi i równiejsi psia ich mać!
2020-04-10 13:44:27
czytam
Nie dostali wytycznych z KC ? Moze w Szczecinie przy bramie nastąpi zbieg wielu osob . A co z cmentarzami w małych miastach - zawsze pustymi i odwiedzanymi przed tzw. świętem zmarłych . Tam , tez mmialby byc zakaz ? Narody traca pamięc - o bliskich , o narodzie i o rozumie .
2020-04-10 10:02:53
Obserwatorka
Coś się zmieniło bo jeszcze nie dawno pilnowano by nie wchodzić na cmentarz, teraz pod presją społeczeństwa, które widzi że niektóre ograniczenia są absurdalne zakaz zamieniono na "zalecamy". No tak, niedługo wybory.
2020-04-10 09:54:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie