środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Promocja morskiej Polski w Szczecinie

Promocja morskiej Polski w Szczecinie [GALERIA]

Promocja morskiej Polski w Szczecinie
Data publikacji: 2018-06-13 19:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 1491 332874

W Szczecinie trwają Światowe Dni Morza. W środę (13 czerwca) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) spotkał się z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Później wspólnie odwiedzili Akademię Morską w Szczecinie, w tym Europejskie Centrum Szkolenia LNG oraz Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego.

Gości powitał wojewoda Tomasz Hinc. Podziękował sekretarzowi generalnemu IMO za decyzję o wyborze Szczecina na gospodarza Światowych Dni Morza.

– To wydarzenie jest dla nas niezwykle ważne z kilku powodów – mówił minister Gróbarczyk, który dołączył do podziękowań. – Polska ma ogromny potencjał związany z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą, z rozwojem portów, z całą branżą związaną również z żeglugą śródlądową. Co dla nas najistotniejsze, posiadamy bardzo zacne i utytułowane uczelnie morskie, w najbliższym czasie będzie to uniwersytet morski, w związku z czym mamy pełne podstawy ku temu, aby czuć się krajem w stu procentach morskim.

Minister podkreślił, że Polska musi bardziej się zaangażować w prace IMO.

– Dla nas ważne jest, abyśmy uczestniczyli w podejmowaniu decyzji, w związku z tym poprosiłem pana sekretarza generalnego o to, aby wsparł nasze staranie dotyczące przystąpienia do Rady IMO – poinformował M. Gróbarczyk, przypominając, że Polska kiedyś była w tej Radzie. Uczestnictwo w najwyższych władzach IMO oznacza wpływ na przyjmowane rozwiązania.

Jak dodał, niezwykle ważne podczas Światowych Dni Morza będą czwartkowe spotkania z zagranicznymi delegacjami, przede wszystkim z ministrami.

– Chcemy promować nasz kraj, chcemy być morscy i chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach, które znajdują się w rękach sekretarza generalnego IMO – zaznaczył M. Gróbarczyk.Z kolei Kitack Lim dziękował ministrowi za zaproszenie, a wojewodzie za możliwość spotkania się w Szczecinie. Zadeklarował swoje wsparcie dla starań o ponowne członkostwo Polski w Radzie IMO.

– Chciałbym serdecznie pogratulować również rządowi polskiemu zorganizowania tego wydarzenia tu w Szczecinie, w Polsce – mówił sekretarz generalny IMO. – Chciałbym podkreślić, że w tym roku nasza organizacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia, a ta rocznica zbiega się ze stuleciem niepodległości Polski.
 Jestem przekonany, że Polska nadal będzie dynamicznie rozwijać sektor morski. Wierzę, że również to wydarzenie zostanie wykorzystane w tym celu i życzę mu sukcesu.

W środę wieczorem dla gości ŚDM w bazylice archikatedralnej p.w. św. Jakuba odbył się koncert muzyki filmowej Michała Lorenca. Na czwartek zaplanowano ceremonię otwarcia, prezentacje i debaty eksperckie. Obok paneli dyskusyjnych odbędą się spotkania międzyrządowe.

Światowe Dni Morza 2018, organizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z IMO, potrwają do 15 czerwca.

„Kurier Szczeciński” sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem. ©℗

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie Promocja morskiej Polski w Szczecinie

Komentarze

Ala
Puste słowa i slogany i ciągłe biby i lans. Weź się panie gróbarczyk w końcu za tego jaśnie panującego w PZM, bo za chwile nic z tej firmy nie pozostanie. Tak zarządza, że nawet nie ma już komu pracować (pozwalniali się fachowcy i lądowi i pływający). Jeszcze trochę i firma zostanie zaorana - no chyba, że o to chodzi...
2018-06-14 09:13:35
123
nawet pogoda ich nie lubi, mieszkancow brak, nie to co w ostatni weekend, tylko kto zna odpowiedz dlaczego dar mlodziezy nie mogl przyplynac do Szczecina 3-4 dni wczesniej? wiadomo pewnie dlaczego i przez kogo ale co tu da pisanie....
2018-06-13 21:32:44
Szczecinski Neptun
BRAWO i "stopy wody pod kilem"... tak w Obradach jak i w Obchodach - Swiatowych Dni Morza w Szczecinie w roku 2018-ym !!
2018-06-13 20:56:46
Czytelnik
Panie ministrze, dosyć tych salonów , imprez, teori - boli mnie głowa. Proszę lepiej zorganizować sympozjum okrętowe w dniu 23 06 2018 roku na pochylni Wulkan II "stoczni szczecińskiej" w rocznicę położenia "stępki" promu, zaprosić cały skład gości z ubiegłego roku i wysnuć trafne wnioski.
2018-06-13 20:51:26
wert
Grobarczyk to ten co wziął 75 tysięcy premii z budżetu Polski i nie oddał
2018-06-13 20:16:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy