środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Światowe Dni Morza oficjalnie otwarte

Światowe Dni Morza oficjalnie otwarte [GALERIA, FILM]

Światowe Dni Morza oficjalnie otwarte
Data publikacji: 2018-06-14 13:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:41
Wywietleń: 1973 333094

- Dzisiaj gościmy w Szczecinie cały świat morski, na czele z panem Kitackiem Limem, sekretarzem generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej - powiedział w swoim wystąpieniu inauguracyjnym Światowe Dni Morza w Szczecinie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Będziemy debatować o najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki morskiej.

Minister zadeklarował, że Polska chce zwiększyć swoją aktywność na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i wejść w skład jej Rady. Do tego grona należy 20 państw członkowskich.

Marek Gróbarczyk mówił, że ostatnie lata przyniosły rozkwit gospodarce morskiej w Polsce. W portach rosną przeładunki, modernizowany jest przemysł stoczniowy, a Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie należą do najlepszych tego typu uczelni na świecie.

- W najbliższych latach chcemy zainwestować ok. 25 mld euro w rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej - zapowiedział minister.
Do największych wyzwań zaliczył odbudowę potencjału polskiej floty narodowej. Przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości Polska pokazała całemu światu, że potrafi zbudować port morski od podstaw oraz budować statki takie jak transatlantyki.

- Teraz też pokażemy, że potrafimy wykorzystywać nasze atuty, mając dostęp do morza - dodał minister.

Z okazji 70-lecia IMO złożył gratulacje i życzenia sekretarzowi generalnemu tej organizacji.

- To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu - podkreślił Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej. – Jestem przekonany, że zakończy się sukcesem. Polska od 1960 roku jest jednym z najważniejszych członków IMO. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi oraz Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za zaangażowanie i za działania w ramach IMO.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Kitack Lim z uznaniem mówił o przygotowaniu konferencji w Szczecinie. Dodał, że powinna mieć podtytuł „Festiwal morza”.
Sekretarz generalny IMO przypomniał o roli tej organizacji w podnoszeniu bezpieczeństwa na morzu, a także o jej działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju (np. ograniczaniu zawartości siarki w paliwie statków) czy zaangażowaniu na rzecz rozwoju nowych, zaawansowanych technologii.

- IMO musi patrzeć w przyszłość – podkreślił. - Wokół nas widzimy nowe trendy i wyzwania, nowe technologie, które powodują czwartą rewolucję przemysłową. Musimy się dostosować do tych zmian.

Przypomniał, że niezmienną misją IMO jest wspieranie bezpieczeństwa i zrównoważonej żeglugi poprzez współpracę. A żegluga stanowi niezwykle ważne ogniwo w łańcuchu dostaw.

Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników i organizatorów Światowych Dni Morza. Z kolei wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przeczytał podobne przesłanie od premiera Mateusza Morawieckiego.

Odbyła się też prezentacja oficjalnego filmu promującego polską gospodarkę morską pt. „Polska morska”.

Żegluga inteligentna i przyjazna środowisku, Big Data i bezpieczeństwo cyfrowe w żegludze oraz żegluga morska w obliczu nowych szlaków transportowych – to tematy czwartkowych sesji plenarnych. Na piątek zaplanowano m.in. debatę o przyszłości morskiego rynku pracy.
W konferencji uczestniczy 800 delegatów z ok. 40 państw, w tym 15 ministrów. Są przedstawiciele m.in. Ghany, Grecji, Korei, Nigerii, Portugalii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Chorwacji, Cypru, Iranu, RPA, Tajlandii, Kolumbii, Argentyny, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Czech, Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii czy Turcji.

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

 

Komentarze

Lim
Niech lepiej pan Lim, prezes/sek. gen. zainteresuje sie przekretami na swoim podworku, uciskaniem marynarzy w portach calego swiata przez roznego rodzaju wypierdow z PSC ktorym nie powiodla sie kariera na morzu i postanowili wyladowac swoje niepowodzenia na swoich kolegach po fachu i innych noworoslych inspekcji ktore tak wlasciwie przychodza po to aby albo dostac cos do reki pod stolem(prawie wszedzie oprocz USA i Europy) albo wcisnac kare (Europa, Australia) zeby pokazac jak bardzo sa potrzebni a najbardziej ograniczeniem wypuszczania dziwnych regulacji ktore urosly do niebotycznych romiarow i tak w rzeczywistosci nikt nie zna calosci a jedno z drugim rozporzadzeniem nie ma nic wspolnego i w zasadzie nic nie ma wspolnego z bezpieczenstwem na morzu.
2018-06-15 08:16:14
obserwator
Cieszyć się należy ,że Muzeum Morskie otworzyli w koncu. fragmenty pomaranczowej budowli WIADC NA ZDJECIACH czyli zgodnie z projektem.brawa Krzystek!
2018-06-14 16:22:15
Kicha
Hula wiatr
2018-06-14 16:11:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy