Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych w Dniu Strażaka w Choszcznie

Data publikacji: 11 maja 2019 r. 14:51
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych w Dniu Strażaka w Choszcznie
 

Z takim samym szacunkiem chylę dzisiaj przed wami głowę, z jakim chylę głowę przed funkcjonariuszami państwowej straży pożarnej - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński podczas uroczystości Dnia Strażaka w Choszcznie. Wręczył też promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych dla lokalnych jednostek ochotniczych straży pożarnych.

"Trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem i społecznym" – napisał prezydent RP Andrzej Duda do uczestników wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Choszcznie  w liście odczytanym przez sekretarza stanu w MSWiA Pawła Szefernakera.

Zaznaczył, że strażak jest "symbolem poświęcenia i odwagi", kimś "na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy, nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń". Prezydent podkreślił, że strażacy są zwykle pierwsi "w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc, nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia".

Wskazał, że "to służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności". Dodał, że Polska "jest dumna ze swoich strażaków", którzy nieustannie "składają dowody najwyższego kunsztu". "Stanowicie jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego" – napisał Andrzej Duda, podkreślając, że "tak jest od pokoleń".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński podkreślił podczas uroczystości, że "tak liczna obecność tych, którym z pomocą służycie, biegniecie, jest najlepszym dowodem, jak ta wasza służba, jak to wasze poświęcenie jest doceniane w oczach Polaków. Reprezentujecie służbę, która cieszy się największym zaufaniem, jedną z największych sympatii właśnie obywateli, właśnie Polaków" – powiedział szef MSWiA.

Brudziński dziękował też druhnom i druhom ochotniczych straży pożarnych. - Nawzajem tak znakomicie się uzupełniacie z funkcjonariuszami – zaznaczył.

- Ten wasz pot, poświęcenie, wysiłek, czasami nawet krew ma dzisiaj w moich oczach jako ministra spraw wewnętrznych i administracji taką samą wartość i z takim samym szacunkiem chylę dzisiaj przed wami głowę, z jakim szacunkiem chylę głowę przed funkcjonariuszami państwowej straży pożarnej - powiedział.

Minister Brudziński wręczył podczas uroczystości promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych dla lokalnych jednostek ochotniczych straży pożarnych m.in. w Reczu, Żabowie, Białogardzie czy Maszewie. - Bezpieczeństwo obywateli nie ma cech walki partyjnej czy politycznej – podkreślił. Dodał, że sprzętu trafia do strażaków "coraz więcej".

- Czy w sposób wystarczający? Na pewno nie, ale nie jest to nasze ostatnie słowo i zapewniam państwa, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego na bezpieczeństwie oszczędzać nie będzie, że będziemy doposażać państwową straż pożarną, ochotnicze straże pożarne, polską policję, straż graniczną, bo bezpieczeństwo Polaków (…) ma w naszych oczach olbrzymią wartość – mówił Brudziński.

Jak powiedział komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, w 2018 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa zachodniopomorskiego interweniowały ponad 23 tys. razy. Dodał, że dobowa gotowość operacyjna PSP w województwie to 263 funkcjonariuszy i 81 samochodów ratowniczo-gaśniczych, a także 198 samochodów specjalnych.

- Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego włączonych jest 188 jednostek ochotniczych straży pożarnych, gdzie społeczną służbę pełni ponad 6 tys. 200 druhen i druhów, dysponujących liczbą 346 samochodów ratowniczo-gaśniczych i 93 samochodów specjalnych – dodał Suski.

Jednostki strażackie w Zachodniopomorskiem – jak podał komendant - wyjeżdżały do pożarów w 2018 r. co 52 min. i 47 sek., w tym co 6,5 h do fałszywych alarmów.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Forza Jojo
2019-05-11 18:52:22
Mamy program ktory jest dobry dla Polski i dla Europy.Jest to program dla ludzi w waznych dla nich sprawach. Tak trzymac
Ale kandydat
2019-05-11 18:19:47
Myślenie, że ci strażacy na niego zagłosują jest naiwne.
były wyborca PIS
2019-05-11 18:11:09
No promocja JOJO w regionie kwitnie... szkoda ,że za kasę samorządu , bo centrala cienko piszczy :)) W myśl zasady my dajemy , ale kupcie za swoje...
@ Czytelnik
2019-05-11 18:08:23
A może tak głębsza analiza ?? Nikt ci więcej nie obieca , jak ten rząd za twoją kasę,dodają obowiązków finansowych samorządom bez subwencji z budżetu państwa, a takie twoje Choszczno będzie musiało zrezygnować z ważniejszych inwestycji , bo kurdupel Prezes kazał przywrócić PKS-Y , ale pieniędzy na to nie dał ..., bo i po co ?? Więcej przykładów ?? PIS to równia pochyła w dół dla tego kraju !!
Czytelnik
2019-05-11 15:51:21
Jakoś ta nowa władza jest bliżej zwykłego człowieka.Jakoś ta nowa władza uważa że prowincja to też Polska.Nie ma tego nabzdyczenia i mówienia o potomkach chamów i chłopów pańszczyźnianych którzy skądś się pojawiają na ulicach co tak chętnie podkreślają z niesmakiem obecne elyty. Co prawda generalnie potwierdzają zgodnie z teorią Darwina że też pochodzą od małpy, ale innej jakiejś lepszej, mądrzejszej i liberalnej. Rodzina z dziećmi na plaży przeszkadza im ćwiczyć tę, no - jogę. Oni nie jedzą grila tylko barbeque i tworzą parlament globalny a ty co najwyżej do sołtysa czy wójta po prośbie możesz pójść Dobrze że Choszczno zostało dostrzeżone z ministerialnej Warszawy
ciekawy
2019-05-11 14:57:12
Nowa moda: polityczno-medialna promesa dla OSP i drogi ekspresowe. Forma talonu dla wyborców. Ciekawe..

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA