Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Promenada Zdrowia nabiera kształtów

Data publikacji: 2019-04-19 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Promenada Zdrowia nabiera kształtów
 

Nowa promenada w Świnoujściu ma być ładna i zielona. Jej część powinna zostać udostępniona spacerowiczom jeszcze w tym miesiącu.

Chodzi o Promenadę Zdrowia, która powstaje równolegle do starej promenady, która obecnie jest przebudowywana. Ze względu na inwestycje dzielnica nadmorska w sporej części przypomina obecnie wielki plac budowy.

Pomysł budowy nowej promenady wiązał się z kontrowersyjną wycinką. Część mieszkańców uważała, że niepotrzebnie wybrano projekt, który tak bardzo ingerował w przyrodę, a czarę goryczy przelał fakt, że wycinka była większa, niż zakładał projekt. Śledztwo świnoujska prokuratura jednak umorzyła, gdyż stwierdzono, że sprawa „nie zawiera znamion czynu zabronionego”. Cała sprawa stała się gorącym tematem w okresie przedwyborczym, a przedstawiciele samorządowej władzy przekonywali, że zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą bardzo zadowoleni, gdy zobaczą ostateczny efekt. Obecnie nowa promenada nabiera już kształtu.

– 50 gatunków różnych roślin zostanie nasadzonych na Promenadzie Zdrowia jeszcze w kwietniu. Przejdziemy i przejedziemy, na rolkach czy rowerze, po niej jeszcze w tym miesiącu – zapewnia Mariusz Rabenda z Urzędu Miasta Świnoujście.

Inwestycja będzie oddawana w dwóch etapach. W kwietniu gotowy ma być fragment od ul. Małachowskiego do Energetyków, a do końca maja od Energetyków do Powstańców Śląskich wraz z wjazdami na plażę.

– Fragment przy „Gryfie” będzie dostępny do końca maja, bo właśnie w tym miejscu jest realizowany utwardzony wjazd na kąpielisko. Będą mogły tędy wjeżdżać pojazdy do centrum ratowników oraz karetki – tłumaczy nasz rozmówca.

Już rozpoczęło się nasadzanie roślinności na promenadzie. Kilka miesięcy temu w ramach nasadzeń kompensacyjnych w rejonie przyszłego ogrodu sensorycznego dosadzono 10 drzew, w tym trzy platany.

– Teraz dochodzą kolejne rośliny. Będą także nowe drzewa. Łącznie będzie to 160 sztuk grabów, brzóz i jarząbów. Będą one tworzyły m.in. szpaler oddzielający ścieżkę rolkową od rowerowej – dodaje M. Rabenda.

Do tego krzewy, trawy, byliny, jak choćby: pęcherznica kalinolistna, jeżówka purpurowa, penstemon naparstnicowaty, imperata red baron, wisteria, ostnica i wiele innych.

Zamontowane są już niemal wszystkie elementy tzw. małej architektury: tunele, zacieniacze, część ławek. Według urzędników nowe rośliny, trawniki i czerwona ścieżka rowerowa i białe trakty spacerowe sprawią, że z dnia na dzień Promenada Zdrowia będzie się stawać coraz bardziej kolorowa. Ale zanim będziemy nasadzoną roślinność podziwiać w pełnej krasie, muszą minąć dwa-trzy lata.

Jeszcze przed świętami ma być otwarte nowo budowane przejście na plażę na wysokości ul. Trentowskiego. Natomiast w maju i czerwcu wykonane zostaną także nasadzenia kompensacyjne drzew po obu stronach nowej promenady. Nasadzonych zostanie około tysiąca sztuk. ©℗

Tekst i fot. BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Świnoujścianka
2019-04-19 14:02:47
Świnoujście, oprócz kultury swoich 40 tysięcy mieszkańców stałych, ma kilkaset tysięcy kultur z całej Polski i Europy. To najczęściej w sezonie "dzieje się". Ale nie bądźmy sceptycznie nadto. Na pewno będzie pięknie. Tyle, że drzewa powinny być nasadzane w takiej wysokości, aby tworzyły zaraz dobre zacienienie na nowej Promenadzie. Wesołych świąt :)
Gość
2019-04-19 12:48:17
"Zielona promenada", a tak jak w Szczecinie (Aleję Kwiatową) zamieniono teren zielony ( w Świnoujściu zalesiony) na betonową pustynię, z wąskimi i niebezpiecznymi ścieżkami dla pieszych i rowerzystów. Drzewa wyciąć musi ktoś, aby zarobić mógł inny ktoś...
Monitoring
2019-04-19 12:43:35
Skoro pojawi się tyle różnorodnych roślin, to w naszym wspaniałym kraju konieczny jest również monitoring, bo inaczej roślinki szybko znikną. Chyba że Świnoujście jest już poza obszarem polskich wpływów kulturowych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA