Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Burza wokół wycinki. Mieszkańcy chcą zieleni, a nie betonu?

Data publikacji: 2018-02-26 10:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:04
Burza wokół wycinki.  Mieszkańcy chcą zieleni, a nie betonu?
 

Kontrowersyjna wycinka drzew na wydmach Świnoujścia. Ma tu powstać Promenada Zdrowia, a wraz z nią ścieżki dla spacerowiczów, rowerzystów, minisiłownie itp. Gdy ukazały się wizualizacje, rajcy byli dobrej myśli. Inwestycja wyglądała na ekologiczną. Dzisiaj są rozczarowani skalą ingerencji w środowisko.

Drzewa wycięto pod Promenadę Zdrowia, która ma powstać na nadmorskich wydmach na lewobrzeżu Świnoujścia. Jak podają urzędnicy, wyciętych zostało „około 1800 elementów zielonych”. Sprawa zdominowała interpelacje na ostatniej sesji Rady Miasta. Temat wywołali radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Wycinka robi wrażenie wyjątkowo niekorzystne. Zaczepiają mnie mieszkańcy Świnoujścia, którym trudno się z tym pogodzić – mówił do prezydenta Świnoujścia Stanisław Bartkowiak, radny SLD. – Osobiście zwracałem się do pana, żeby część starodrzewu zachować. Niestety, przyszedł walec i wszystko wyrównał. Usunięto nawet te piękne sosny, które można było utrzymać w sąsiedztwie ciągu rowerowego.

Członkowie stowarzyszenia Zielone Wyspy kilka miesięcy temu zebrali podpisy pod petycją do prezydenta, w której domagali się, żeby w Świnoujściu chronić środowisko i zaniechać planów masowej wycinki drzew. Skarżą się, że ich głos został zignorowany.

– Petycja podpisana przez półtora tysiąca osób przeszła bez większych reakcji, poza prostą odpowiedzią na stronie BIP Urzędu Miasta. Sondaż wykonany przez nasze stowarzyszenie jednocześnie wskazał, że ani turyści, ani mieszkańcy „betonów” nad morzem sobie nie życzą – stwierdzają przedstawiciele Zielonych Wysp w liście do naszej redakcji. – Obecnie pod tzw. promenadę zdrowia tnie się cały pas lasu nadmorskiego. Nikt nie pyta o zdanie mieszkańców – dodają. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 lutego 2018 r.

Bartosz Turlejski

Na zdjęciu: Sprawa wielkiej wycinki drzew pod „Promenadę Zdrowia” w Świnoujściu wzbudza kontrowersje.

Fot. Zielone Wyspy

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Biedne Świnoujście
2018-03-25 23:30:50
Wróciłam dzisiaj ze Świnoujścia. To jest jedna wielka porażka. Prezydent Świnoujścia żałował na postawienie bezpłatnych toalet przy każdym wejściu na plażę, ale lekką ręką chce wybudować ścieżkę zdrowia. Prawda jest taka że ta ścieżka ma upiększyć teren za nowo budowanymi ogromnymi gmachami. Bedzie monitoring na ścieżce zdrowia i gmachy będą strzeżone z każdej strony. Zbliżają się sezon letni ... to co zobaczycie to jest niewyobrażalne las za wydmami wygolony ... a gdzie byli zieloni, którzy lubią przywiązywać się do zagrożonych ścięciem drzew ? Cisza ... Tak proszę Państwa ... wszędzie rządzi pieniądz. To był mój ostatni wyjazd do Świnoujścia.
Zatroskany
2018-03-01 09:27:49
Drogi Kurierze, czytam właśnie trzeci artykuł ( w ciągu 2 dni) na temat wycinki drzew w naszym regionie. Wszystkie dotyczą rejonów miejskich. Czy piszącym te artykuły nie przyszło do głowy, że cały czas jest mowa o rejonach miejskich? Czy to znaczy, że miasta nie mogą się już rozwijać bo każde drzewo jest święte? Czy was powaliło pseudoekolodzy? Może mamy się przenieść do szałasów, bo są bliżej natury (drążenie nowych jaskiń było by dewastacją 'górostanu'...)?. Tereny miejskie to z natury tereny kształtowane przez człowieka. A las to las. Nie dajmy się zwariować. Ludzi raczej przybywa, nie ubywa, mamy ich nadmiar jakoś likwidować? Może to było by bardziej przyjazne naturze... (na pewno by było, tylko czy było by humanitarne)?
Joshi
2018-02-26 21:26:45
Miasto musi się rozwijać
Marek
2018-02-26 11:54:08
Ja od prawie 1,5 lat wiem o tym ile tych drzew mialo poleciec a nie jestem radnym -fakty sa takie ,ze radni sld celowo to zrobili aby wyciagac takie kwiatki w kampanii wyborczej
re: hm
2018-02-26 11:33:06
A można było? Pomyśl trochę.
321
2018-02-26 10:20:22
A Puszcze Białowieska mozna wycinac...to nikomu jakos nie przeszkadza ,plus miliony wycietych drzew w 2017 w ramach ustawy...
hm
2018-02-26 10:02:13
Nie można było poprowadzić ścieżki pod drzewami?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA