Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura: Aktualnie brak przesłanek do wniosku o zatrzymanie Gawłowskiego

Data publikacji: 11 grudnia 2018 r. 15:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Prokuratura: Aktualnie brak przesłanek do wniosku o zatrzymanie Gawłowskiego
 

Aktualnie nie ma przesłanek do złożenia wniosku o zatrzymanie posła PO Stanisława Gawłowskiego - poinformowała PAP szczecińska Prokuratura Krajowa. Śledczy nie wykluczają jednak tymczasowego aresztu, jeśli zaistnieją ku temu przesłanki prawne.

- Aktualnie brak jest przesłanek do wystąpienia do Sejmu RP z wnioskiem o zatrzymanie posła Stanisława Gawłowskiego, co nie stoi w opozycji do wcześniej złożonego wniosku o ewentualne zastosowanie przez Sąd w stosunku do tej osoby, w przypadku zaistnienia przesłanek prawnych, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - poinformował we wtorek prokurator Witold Grdeń ze szczecińskiej Prokuratury Krajowej.

Prokurator poinformował także, że z uwagi na dobro śledztwa nie będzie udzielana w powyższym zakresie żadna dodatkowa informacja.

We wtorek Radio ZET poinformowało, że prokuratura nie będzie wnioskować do Sejmu o możliwość zatrzymania Gawłowskiego. Według Radia ZET, we wniosku prokuratury nie znalazła się prośba o zatrzymanie, co oznacza, że zgodnie z prawem Gawłowski może zasłonić się immunitetem przy jakiejkolwiek próbie zatrzymania go przez funkcjonariuszy.

Sejm 6 grudnia wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Gawłowskiego; wcześniej poseł zrzekł się immunitetu. Sejmowa komisja regulaminowa uznała, że jego oświadczenie w tej sprawie jest formalnie poprawne.

W kwietniu br. zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawiła posłowi Gawłowskiemu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą one okresu, kiedy polityk był wiceministrem ochrony środowiska. Gawłowski przebywał trzy miesiące w areszcie; opuścił go w lipcu tego roku, po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji.

W czerwcu prokuratura w Szczecinie skierowała do Sejmu kolejny wniosek o uchylenie posłowi PO immunitetu oraz wyrażenie przez Sejm zgody na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu. Nowe zarzuty mają mieć związek z apartamentem w Chorwacji, który - według śledczych - Gawłowski miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. Formalnie właścicielami nieruchomości są teściowie pasierba Gawłowskiego.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatrzyła wniosek prokuratury 8 listopada. Opowiedziała się za tym, by Sejm uchylił immunitet posłowi PO oraz wyraził zgodę na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.

Prok. Małgorzata Zapolnik, Naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prezentując wniosek podczas obrad komisji 8 listopada podkreślała, że dwa nowe zarzuty, które prokuratura chce postawić Gawłowskiemu, zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. "Są to czyny poważne. Wskazać należy też, iż sam fakt podjęcia działań zmierzających do ukrycia przyjętej korzyści majątkowej, poprzez zawarcie fikcyjnej umowy na osoby trzecie (chodzi o teściów pasierba Gawłowskiego - PAP) stanowi też o obawie matactwa w przedmiotowej sprawie" - wskazywała prokurator.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zygmunt
2018-12-12 10:07:40
A może lepiej by było gdyby Prokurator Generalny,Minister Sprawiedliwości, po prosty pocałował by posła Gawłowskiego w d..ę.(jak p.Gawłowski się zgodzi.
Przyjdzie czas
2018-12-12 09:13:00
Prokuratura będzie wkrótce przepraszać Gawłowskiego za niesłuszne aresztowanie, a Skarb Państwa wypłacać odszkodowanie, niestyety z naszych pieniędzy choć Ziobro powinien osobiście z własnej kieszeni.
Czyli ze...
2018-12-11 23:41:04
Wyglada na to ze "Stara Kasta" tak... a Ci juz Nowsi i mlodsi Prokuratorzy inaczej...!! No to moze "wy-PO-srodkowac" i przeslac Kandydature do "Nagrody Nobla" lub "czegos tam 3-go"...???
zak
2018-12-11 18:37:35
Cierpiący na schizofrenię Arkadiusz K. w 2011 roku ukradł ze sklepu czekoladowy batonik o wartości 99 groszy. Pierwotnie sąd skazał go zaocznie na grzywnę 100 zł. Kiedy jednak okazało się, że skazany nie ma z czego uregulować grzywny, sąd zamienił grzywnę na karę więzienia. Inaczej potoczyła się historia Grzegorza D., który w latach 2008-11 sfałszował 190 faktur VAT o wartości ok. 6,6 mln zł, czym przyczynił się do wyłudzenia od Skarbu Państwa nawet 1,4 mln zł. Sąd był dla niego łagodny - D. (prywatnie były mąż posłanki PO) dostał bowiem karę w zawieszeniu...
II sort
2018-12-11 18:09:13
Oglądalności czego, przepraszam? To nazywać tv to grzech. To trzeba jak za stanu wojennego - nie oglądać, nie występować(nie legitymizować - trudne słowo, no nie?) i nie dyskutować o tym. Tego nie ma i to nie istnieje w świadomości wolnych ludzi (II sortu). A jeżeli chodzi o posła, to wiadomo po co ta akcja: trzeba zepsuć mu święta, nie samym aresztem tylko jego groźbą to zwykłe psychiczne nękanie przeciwnika - normalne dla każdego reżimu.
Wolne miasto Szczecin
2018-12-11 16:20:31
Nie no...zepsuliście rządowej tubie lokalnej propagandy YVP plany.Oni nic innego w serwisach na pasku nie podawali przez okres ostatnich miesięcy tylko wałkowali Gawłoskiego.Teraz czekali jak nieboszczyk na trumnę,kiedy będą mogli ponownie zacząć rolować przez cały okres świąteczny Gawłosia.A tu ci peszek-co oni teraz na te paski będą wrzucać.Sprawy lokalne ich mniej już obchodzą-ważna jest polityka i okładanie się jadem.Tak czy owak.Prokuratura zepsuła lokalnej tubie propagandowej święta.Naczelny TV pewnie wyleci z hukiem kilka pięter niżej,bo teraz to już na bank oglądalność spadnie do poziomu piwnicy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA