poniedziałek, 17 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Sąd rozpatrzy zażalenie na decyzję ws. kaucji dla S. Gawłowskiego 25 lipca

Sąd rozpatrzy zażalenie na decyzję ws. kaucji dla S. Gawłowskiego 25 lipca

Sąd rozpatrzy zażalenie na decyzję ws. kaucji dla S. Gawłowskiego 25 lipca
Data publikacji: 2018-07-13 22:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:50
Wywietleń: 864 338337

Sąd Apelacyjny w Szczecinie zażalenie na decyzję w sprawie warunkowego tymczasowego aresztu dla posła PO rozpatrzy 25 lipca - poinformował PAP w piątek rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego. Stanisław Gawłowski w czwartek opuścił areszt po wpłaceniu kaucji 500 tys. zł.

- Termin posiedzenia w sprawie zażalenia na decyzję Sądu Okręgowego w Szczecinie został wyznaczony na 25 lipca na godz. 11 - poinformował PAP w piątek rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin. Jak wyjaśnił, mimo tego, że zgodnie z przepisami zażalenie powinno być rozpoznawane w ciągu siedmiu dni, jest to termin "instrukcyjny" i możliwe jest jego wydłużenie.

- Stosujemy wyjątek w związku z tym, że sprawa jest bardzo obszerna, ma ponad sto tomów, a sędzia musi mieć czas na zapoznanie się z aktami - dodał sędzia Jaromin.

Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpoznał w środę wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec posła PO. Zdecydował o dalszym stosowaniu aresztu, zastrzegł jednak, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez polityka 500 tysięcy złotych kaucji w ciągu 14 dni.

Prokuratura wnioskowała o wstrzymanie tego postanowienia, jednak szczeciński sąd w czwartek oddalił wniosek. Prokuratorzy złożyli też do sądu zażalenie na postanowienie o warunkowym tymczasowym areszcie dla polityka.

Jak podała w czwartkowym komunikacie Prokuratura Krajowa, "zastosowanie przez sąd wobec Stanisława G. aresztu z warunkiem jego uchylenia po wpłaceniu poręczenia majątkowego jest poważnym zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu śledztwa". Podkreślono, że istnieje obawa matactwa.

Kwotę 500 tys. zł poręczenia wpłacili w czwartek członkowie rodziny Gawłowskiego.

Gawłowski spędził w areszcie trzy miesiące, od połowy kwietnia br. Został zatrzymany w siedzibie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie po tym, jak stawił się tam bez wezwania. Usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne.

Szczeciński sąd 15 kwietnia przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec posła z uwagi na obawę matactwa procesowego. Decyzja ta została podtrzymana mimo zażaleń złożonych przez Gawłowskiego i jego pełnomocników.

Zarzuty korupcyjne postawione posłowi PO dotyczą przyjęcia co najmniej 175 tys. zł łapówki w gotówce. Według śledczych, nowe dowody, uzyskane już po zatrzymaniu posła, wskazują, że mogło to być co najmniej 405 tys. zł. Gawłowski miał też przyjąć dwa zegarki o wartości co najmniej 26 tys. zł.

Chodzi o okres, gdy Gawłowski sprawował funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Zarzuty związane są z tzw. aferą melioracyjną. Śledztwo, które trwa od 2013 r., dotyczy nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Poseł PO usłyszał też zarzuty podżegania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

(pap)

Fot. Elżbieta Kubowska

Komentarze

Do 3 x sztuka
Za 500 000 zl wypuscili 1-szy raz... a ciekawe za ile... wypusza pozniej 2-gi raz, gdzie jak na razie o 3-ej Kaucji... nie ma co ws-PO-mninac !/??
2018-07-14 22:22:40
Olek
No cóż, resortowe (wciąż - jeszcze) sądy nie miały innego sposobu, by umożliwić ważnemu, totalnemu złodziejowi uzgodnienie zeznań z Panem Bogusiem. Musieli go wypuścić choćby na 10 dni.
2018-07-14 11:36:55
No to ten Sedzia...
Bedzie musial miec "Tega Glowe" by zdazyl i dal rade tylko w 2 tygodnie... zapoznac sie ze 100 tomami Akt !!
2018-07-13 23:42:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie