środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Proces porywaczy Amelki. Wyrok za miesiąc

Proces porywaczy Amelki. Wyrok za miesiąc

Proces porywaczy Amelki. Wyrok za miesiąc
Data publikacji: 2018-05-21 14:11
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:39
Wywietleń: 1951 328710

Nie zakończył się, jak przewidywano, proces obojga porywaczy 12-letniej Amelki z Golczewa. Strony chcą jeszcze zadać pytania biegłym psychiatrom.

Proces Ryszarda D. i Elżbiety B. ma wyłączoną jawność – przede wszystkim ze względu na dobro dziecka, a poza tym z uwagi na charakter postępowania. Zdaniem sędzi prowadzącej sprawę, jego upublicznienie mogłoby naruszyć dobre obyczaje. Sprawa prowadzona jest więc za zamkniętymi drzwiami.

Na ławie oskarżonych zasiada dwoje mieszkańców powiatu kamieńskiego. Są znajomymi. Prokurator zarzuca im, że 3 marca 2017 r. w Golczewie uprowadzili małoletnią Amelkę. Oskarżyciel publiczny w akcie oskarżenia podkreślił, że porwanie przebiegało „ze szczególnym udręczeniem" - m.in. dziecko zmuszane było do wypicia alkoholu. Porywaczom grozi do 15 lat więzienia.

Amelia została porwana w pobliżu swojego domu. To Ryszard D. złapał dziewczynkę za kurtkę, a następnie (po obezwładnieniu) wepchnął do samochodu. Oskarżeni odjechali w stronę pobliskich lasów. Przetrzymywali dziecko przez co najmniej 3 godziny.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Podejrzanych ujęto bardzo szybko – porwanie nagrała kamera monitoringu. Wcześniej policjanci biorący udział w poszukiwaniu małej Amelki (dziecka szukało ponad trzystu funkcjonariuszy) odnaleźli dziewczynkę. Porywacze zostali tymczasowo aresztowani. Przyznali się do winy.

Ryszard D. dwa miesiące wcześniej przedterminowo opuścił zakład karny, do którego trafił za pobicie innego dziecka: 10-letniej dziewczynki. Sąd skazał go wówczas na 9 lat więzienia. Po siedmiu latach odbywania kary przedterminowo go zwolniono za dobre sprawowanie. 

Proces porywaczy nie zakończył się, bo strony chcą jeszcze przesłuchać biegłych psychiatrów. Ich opinia jest ważna, bo D. był wcześniej karany za podobne przestępstwo - odsiedział większą część kary, a dwa miesiące po wyjściu na wolność porwał kolejne dziecko. Jak się dowiedzieliśmy, zdaniem lekarzy w chwili czynu mężczyzna był poczytalny.©℗

(lw)

Fot. Leszk Wójcik

 

Komentarze

Widocznie brakuje... "ktorejs klepki" ?
Jak mogl byc "po-czy-tal-ny" jak krotko po Wyjsciu... dokonal ponownie" czegos podobnego"... !!
2018-05-21 23:03:23
AMO
A jak ma sie sprawa porwania dziewczynki w miejscowości Bierzwnik?
2018-05-21 20:32:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy