Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prezydent odwiedził Korpus (galeria)

Data publikacji: 13 sierpnia 2015 r. 13:16
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Prezydent odwiedził Korpus (galeria)
 

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ma nowego dowódcę. Został nim niemiecki generał Manfred Hofmann. W uroczystości przejęcia dowództwa w szczecińskich Koszarach Bałtyckich uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda i Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Generał Bogusław Samol był dowódcą Korpusu od grudnia 2012 roku. W czwartek, po trzyletniej kadencji, jego funkcję przejął niemiecki generał Manfred Hofmann. Uroczystość odbyła się w szczecińskich Koszarach Bałtyckich, siedzibie sztabu. Zadaniem nowego dowódcy będzie m.in. przeprowadzenie Korpusu przez proces transformacji rozpoczęty podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Newport. Sztab jednostki podwaja obecnie swoją kadrę. W najbliższych miesiącach ma ona nabyć zdolności operacyjne do dowodzenia Połączonymi Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), tzw. szpicą NATO.

- Rola Korpusu w północno-wschodniej Europie jest coraz większa. Ostatnie trzy lata był dla mnie oraz jednostki dużym wyzwaniem. Nasz sukces był wynikiem wielonarodowej współpracy - stwierdził gen. Samol.

Ustępujący dowódca został przez Tomasza Siemoniaka, szefa MON, wyróżniony medalem Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej.

- Polska widzi Korpus jako jeden z najważniejszych projektów obronnych tej części Europy. Generał Samol znakomicie wykonał swoją misję. Kiedy obejmował tę posadę, nikt się nie spodziewał, że sytuacja międzynarodowa zmieni się tak bardzo - podsumował minister Siemoniak.

W uroczystości w koszarach przy ul. Łukasińskiego udział wziął również Andrzej Duda, prezydent RP. Zanim do niej doszło, zwierzchnik Sił Zbrojnych, minister Siemoniak oraz dowództwo Korpusu odbyli ponadgodzinną rozmowę. Tematami miała być m.in. modernizacja armii, szczyt NATO, który za rok odbędzie się w Warszawie, oraz sprawa zakupu  śmigłowców. Prezydent Andrzej Duda podziękował generałowi Samolowi za pracę, jaką wykonał w Korpusie i powitał w Szczecinie gen. Hofmanna.

- Życzę panu realizacji założeń z Newport, jestem pewien, że tak się stanie. Obecność wojsk sojuszu w Polsce jest ważniejsza niż wcześniej, kiedy była symboliczna. Dziś powinna zapewniać realne bezpieczeństwo. Będą się starał, aby uzyskać jeszcze większą obecność sił NATO w Polsce - mówił  Andrzej Duda.

Generał Manfred Hofmann dowodził do tej pory m.in. 21. Brygadą Pancerną i Sztabem Dowództwa Wojsk Lądowych. Zanim objął stanowisko dowódcy w Korpusie, był zastępcą dyrektora w Federalnym Biurze ds. Personalnych Bundeswehry w Kolonii. Z kolei gen. Samol został przeniesiony do Rezerwy Kadrowej Ministra Obrony Narodowej, w której będzie oczekiwał na wyznaczenie kolejnego stanowiska.

Szymon WASILEWSKI

Fot. Robert STACHNIK (zdjęcie drugie i trzecie od lewej) i Dariusz GORAJSKI

Zobacz więcej zdjęć Roberta STACHNIKA w naszej galerii

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dante
2015-08-14 07:54:49
Nareszcie Prezydent który zna kilka jeżyków i nie musi mieć tłumacza, mówi z pamięci a nie z kartki. Jak napisze to bez błędów ortograficznych. Jestem dumny takiego Prezydenta.
@berg...
2015-08-14 07:21:00
Nie chwal dnia przed zachodem słońca, a baby przed smiercią!
tylko pytam...
2015-08-14 07:09:02
Czy ów duce obiecał most/tunel dla Świnoujścia??? Czy korpus nadal, aby dojechac do portu w Świnoujściu, bedzie prosił p.Merkel o zgode na skorzystanie z dróg w Reichu? Blizniaki jednojajeczne kiedyś obiecywali a nowy duce??? tylko pytam...
Lolo kombajnista,
2015-08-13 20:56:31
Wawrzek, a co jest PO-wodem ze nagle zaczynasz zmieniac zdania...??
berg
2015-08-13 16:19:35
Wreszcie Polska ma prezydenta na poziomie. Przyjemnie posłuchać i popatrzeć.
Wawrzek
2015-08-13 14:38:37
Może by tak jeszcze dwa Korpusy, jeden Niemczech a drugi w Dani z polskimi dowódcami na stałe. W końcu Arkona to słowiańszczyzna i dalej po Łabę i Soławę

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA