Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach 23 maja zatrzymano dwóch byłych członków zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego. Usłyszeli oni zarzut wyrządzenia KHW szkody majątkowej na skutek zawarcia bez uzasadnienia ekonomicznego, kilkudziesięciu umów na sporządzenie opinii prawnych. Jednym z zatrzymanych był Artur T., prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Szczecinie.
– Wartość szkody wynikająca z zarzutów w stosunku do jednego z podejrzanych określona została na kwotę nie mniejszą niż 1 mln 108 tys. 367 złotych, a w stosunku do kolejnego zatrzymanego na kwotę nie mniejszą niż 330 tys. 747 złotych – poinformowała Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.
Jak podała prokuratura, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego zawierali z jedną z kancelarii szereg umów na sporządzenie opinii prawnych, opiewających na łączną kwotę ponad 1,1 mln zł. W tym samym czasie obowiązywały coroczne umowy zawierane przez KHW, zapewniające stałą, kompleksową obsługę prawną zarówno dla biura zarządu spółki, jak i dla poszczególnych kopalń wchodzących w skład holdingu. Nie istniały więc przesłanki do zawierania dodatkowych umów z zewnętrzną kancelarią prawną, co w konsekwencji spowodowało nieuzasadnione ekonomicznie wydatki.
– Prokurator po przesłuchaniu podejrzanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowym do 150 tysięcy złotych – dodała M. Zawada-Dybek. – Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Artur T. był ostatnim prezesem Stoczni Szczecińskiej Nowej, a w 2009 r. został wiceprezesem Katowickiego Holdingu Węglowego ds. ekonomiki i finansów. Od 1 marca br. kierował „Gryfią”.
W związku z informacją prokuratury o postawieniu zarzutów Arturowi T., dbając o dobre imię spółki, złożenie wniosku o jego odwołanie z funkcji prezesa „Gryfii” zapowiedział prezes Funduszu Rozwoju Spółek, będącego większościowym akcjonariuszem tej stoczni.
– Jednocześnie informujemy, że sprawa nie dotyczy pracy prezesa na rzecz Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, ale ma związek ze współpracą w latach 2010-2012 zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego z kancelarią radcowską Chmaj i Wspólnicy – zakomunikował FRS.
(ek)
Fot. Dariusz Gorajski